Blog

Na tomto mieste nájdete nepravidelné postrehy ohľadne kníh, Greenie knižnice a vzdelávania, ako i sem-tam niečo z politiky či inej oblasti. Spoiler z niektorej knihy sa môže vyskytnúť niekedy aj nechtiac. Novinky o knižnici si môžete pozrieť aj cez Prehľad zmien.


2.7.2019 - Audioblog #2Stanislav Hoferek

Audioblog o nových knihách Greenie knižnice. Horia mi noviny a je mi dobre, Bláznovo jeviště, Chrámy, Prekliatie temných elfov: Sianov osud, Tajomstvo viktorovho sadu, za svetlom.

Prehrať audioblog #2

Formát MP3, 10,5 min, 5MB


11.5.2019 - Audioblog #1Stanislav Hoferek

Audioblog o Greenie knižnici, nových knihách, novinkách zo sveta fantasy/scifi/horor/komiks a neviem čoho všetkého. A tak podobne.

Prehrať audioblog #1

Formát MP3, 6 min, 2MB


22.5.2019 - Prekliatie temných elfovStanislav Hoferek

Kde začať? Toto je prvý blogový príspevok na Greenie knižnici. No dobre, možno nie prvý. Kedysi už bol blog súčasťou, ale to bolo ešte na CMS systéme. Odkedy je celá knižnica krásne statická a urobená v čistom HTML+CSS+Javascript, tak ide o novinku.

V knižnici je viac ako 100 kníh. A to možno nie je žiadna novinka. Čo ale je novinkou, tak to je začiatok novej série. Prekliatie temných elfov je úplne nová séria a jej prvú časť, Sianov osud, si môžete prečítať tu na knižnici. A môžem povedať, že písanie tohto diela ma bavilo, i keď som si hneď zo začiatku niečo pokašľal. Pár zaujímavostí:

Sianov osud
 • Príbeh mal byť o niečom úplne inom, ale postava Vareny sa mi tak zapáčila, že som jej musel dať väčší priestor
 • V poznámkach mám detaily postáv, ktoré sa ukázali len na chvíľu. K niektorým novým som nerobil poznámky a je to najvyšší čas zmeniť.
 • Prekliatie temných elfov mala byť pôvodne stolná hra. Nakoniec niektoré nápady z nej prešli do hry Chrámy a iné sa hodili na začatie príbehu.
 • Sianov osud je pomerne krátka kniha, čo je výborne. Prvý diel by mal byť kratší, aby nebol problém prečítať si ho pokojne aj dvakrát a nestratiť sa v deji. Na to môžu ďalšie, pokojne náročnejšie diely, nasledovať.
 • Kniha je jemne inšpirovaná rôznymi dielami, vrátane Game of Thrones. A Kadlo je pôvodne hokejista. Áno, znie to divne.
 • Najväčšia výzva bola urobiť zaujímavého záporáka. Niekoho, kto má charizmu a zároveň nie je neporaziteľný. Táto téma sa preberala aj na rôznych fórach.
 • Veľkú vďaku si zasluhuje Beáta Plučinská a Evka Kara Pifková.
 • Prvý diel mal minimálne 3 kompletne dokončené obálky a samozrejme viac nedokončených. Finálne dielo je skížením veľkej šikovnosti Evičky a toho, že som tam dal na tretí pokus vhodné uloženie písma.
 • To, pod akým menom bude kniha na Greenie knižnici, je trochu komplikované. Najskôr malo ísť o veľké dielo s názvom Prekliatie temných elfov. Finálna podoba série vznikla až vďaka Beáte Plučinskej a rôznym ľuďom, ktorí mali rôzne názory ohľadne hlavného záporáka.
 • Kedysi som veľmi chcel použiť do knihy práve temných elfov. Fascinuje a vždy ma fascinovala jedinečnosť tejto rasy. Napriek tomu je to až teraz, čo sa dostali do plnohodnotného diela. Zvažoval som, že ich použijem do rôznych hier či dokonca do kníh typu Vodná planéta. Desaťtisíc temných elfov sa spomína na konci knihy. Spoilovať ale nebudem :)
 • Počas písania som dostal zaujímavú otázku - ako sa aviváž dostala do jaskyne?

↑ Na začiatok