Blog

Na tomto mieste nájdete nepravidelné postrehy ohľadne kníh, Greenie knižnice a vzdelávania, ako i sem-tam niečo z politiky či inej oblasti. Spoiler z niektorej knihy sa môže vyskytnúť niekedy aj nechtiac. Novinky o knižnici si môžete pozrieť aj cez Prehľad zmien.

2.7.2019 - Audioblog #3Stanislav Hoferek

Tentokrát 10 zaujímavostí o knižnej sérií Prekliatie temných elfov

Prehrať audioblog #3

Formát MP3, 10min, 3,5MB12.8.2019 - Knižnica je z veľkej časti na P!Stanislav Hoferek

Znie to možno neuveriteľne, ale Greenie knižnica je z veľkej časti na P. A to celkom zaslúžene. Písmeno P je najčastejšie pri našich dielach a o všetkých dielach na P by som rád niečo povedal. A keby len dielach. Nezačneme autormi?

Beáta Plučinská napísala Dievča z padajúcej hviezdy. Taktiež sa postarala o vznik ďalších diel iných autorov. Je napríklad hlavnou kritičkou pre kompletnú sériu Prekliatie temných elfov. Za čo jej, samozrejme, krásne ďakujem. Pridáva sa aj do komunitnej tvorby.

Pavel Sekerák je na P pre zmenu krstným menom. Môžete ho poznať z kníh, ako je 21 slov a osudov - kde napísal viac príbehov a poézie ako ja :) Zároveň vydal sám alebo s Terkou Hruškovou obrovské množstvo básní či napríklad knihu Tajomstvo Viktorovho sadu. V poslednom čase je veľmi aktívny a nech sa už rieši čokoľvek, v mnohých veciach má prsty. Ak niekto niečo potrebuje, tak on väčšinou nehovorí nie. Urýchluje tak tvorbu akéhokoľvek obsahu. A... videli ste jeho hudobnú kolekciu? A viete, že bez neho by moja kolekcia hudby nikdy nevznikla?

Peter Hoferek je tiež súčasťou. Ak ste už počuli o vydavateľstve Elist, tak ste určite počuli aj o ňom. Elist poskytuje miesto pre našu knižnicu a Peter napísal knihu Okolo sveta s palcom hore. Taktiež sa postaral o to, aby sa niektoré knihy predávali.

Ako sú na tom knihy? Skúsim ku každej napísať minimálne jednu zaujímavosť. Niečo, čo oslovilo mňa, ako autora či čitateľa. Vás môže samozrejme zaujať niečo úplne iné.

 • Plyšový vankúš
  jedna z kníh, ktorá rozhodne nie je pre detského čitateľa
 • Prvá misia
  prvá poviedka, ktorá nasleduje za veľkými knihami o Vodnej planéte
 • Prekliatie temných elfov: Sianov osud
  kniha, ktorá začala novú sériu a spája fantasy, horor a rýchle čítanie
 • Prekliatie temných elfov: Spálené mosty
  druhá kniha o temných elfoch, kde sa všetko stupňuje
 • Prekliatie temných elfov: Sen o domove
  tretia kniha o temných elfoch, ktorá... však si prečítajte sami. Je to úplná novinka.
 • Pohádky ke čtení
  prvá kniha rozprávok. Prvá kniha v češtine. Áno, potom som ju prekladal do Slovenčiny :D
 • Poviedky z iných svetov
  Fantasy, Scifi, horor a veľa šikovných autorov
 • Po stopách - Dobrodružstvo v džungli
  najdlhšia kniha v Greenie knižnici
 • Po stopách 2
  ... a jej pokračovanie!
 • Polovica z polovice
  prvá kniha, kde sa použilo "moderné a jednotné" spracovanie kníh. Trvá to doteraz
 • Pretechnizovaná
  básnická zbierka o tom, ako sa z nás vytráca ľudskosť
 • Pre(d)stieranie reality
  asi najlepšia básnická zbierka z Greenie knižnice
 • Panika počas požiaru
  kniha, ktorá je kompletne ale naozaj kompletne na P
 • Príručka k hre Bitka o Wesnoth
  Jedna z najstarších kníh v Greenie knižnici

Celkovo knihy na P napísalo 5 autorov, ale nepočítal som všetkých autorov zbierky Poviedky z iných svetov. Z nej môžem citovať: "Poviedky z iných svetov obsahujú sedemnásť krátkych príbehov od desiatich autorov"

Čo dodať? Napríklad predslov z knihy Panika počas požiaru?

Pôvodne pokračovanie, prípadne prídavok príbehu „Príbeh písaný písmenom P pre prípadných priaznivcov paradajkového pretlaku“. Panika počas požiaru predstavuje Paľa, Petru, Prokopa, Patríciu, Pankráca – pri panických prípravách pre príchod Pavlíny. Počas pripravovania pochutín prichádza požiar, požierajúci plameňmi parkety, plagát Putina... počiatočné pokojné polihovanie prerušuje pricválanie Pavlíny. Poník? Prežil... pravdepodobne.

Máte medzi nimi obľúbenú knihu?


6.8.2019 - Najdlhšie knihy v knižniciStanislav Hoferek

Keď riadite knižnicu plnú šikovných, no stále amatérskych autorov, často sa stretávate s krátkymi dielami. Pochopiteľne, aj u nás sú výnimky. Nemáme žiadne tisíc stranové knihy. Tieto diela sú však to najdlhšie, čo je súčasťou Greenie knižnice. Ktoré z nich ste už prečítali? :)

 

 1. Po stopách: Dobrodružstvo v džungli 454
 2. Tiene minulosti 325
 3. Bohovia z Alta 228
 4. Po stopách 2 209
 5. Zvítězit nebo zemřít 194
 6. Realitu tvoria tvoje sny 191
 7. Vodná planéta I: Rovní a ešte rovnejší 191
 8. Vodná planéta IV: Hadí meč 189
 9. Vodná planéta III: Trochu iný svet 175
 10. Vodná planéta II: Vyšší záujem 174
 11. 21 slov a osudov 158
 12. Dievča z padajúcej hviezdy 136
 13. Silveria I: Nenaplnené proroctvo 105
 14. Samotár 96
 15. Osudové stretnutie 95

Najdlhšie diela tak napísali nasledovní autori: Mária Furmanová (2x), Matúš Alexander Lavrík (2x), Matúš Novotňák (1x), Vojtěch Raška (1x), Stanislav Hoferek (5x), Komunita Greenie knižnice (1x), Beáta Plučinská (1x), Ladislav Mrena (1x) a Miriam Vojčeková (1x). Gratulujem :)


2.7.2019 - Audioblog #2Stanislav Hoferek

Audioblog o nových knihách Greenie knižnice. Horia mi noviny a je mi dobre, Bláznovo jeviště, Chrámy, Prekliatie temných elfov: Sianov osud, Tajomstvo viktorovho sadu, za svetlom.

Prehrať audioblog #2

Formát MP3, 10,5 min, 5MB


11.5.2019 - Audioblog #1Stanislav Hoferek

Audioblog o Greenie knižnici, nových knihách, novinkách zo sveta fantasy/scifi/horor/komiks a neviem čoho všetkého. A tak podobne.

Prehrať audioblog #1

Formát MP3, 6 min, 2MB


22.5.2019 - Prekliatie temných elfovStanislav Hoferek

Kde začať? Toto je prvý blogový príspevok na Greenie knižnici. No dobre, možno nie prvý. Kedysi už bol blog súčasťou, ale to bolo ešte na CMS systéme. Odkedy je celá knižnica krásne statická a urobená v čistom HTML+CSS+Javascript, tak ide o novinku.

V knižnici je viac ako 100 kníh. A to možno nie je žiadna novinka. Čo ale je novinkou, tak to je začiatok novej série. Prekliatie temných elfov je úplne nová séria a jej prvú časť, Sianov osud, si môžete prečítať tu na knižnici. A môžem povedať, že písanie tohto diela ma bavilo, i keď som si hneď zo začiatku niečo pokašľal. Pár zaujímavostí:

Sianov osud
 • Príbeh mal byť o niečom úplne inom, ale postava Vareny sa mi tak zapáčila, že som jej musel dať väčší priestor
 • V poznámkach mám detaily postáv, ktoré sa ukázali len na chvíľu. K niektorým novým som nerobil poznámky a je to najvyšší čas zmeniť.
 • Prekliatie temných elfov mala byť pôvodne stolná hra. Nakoniec niektoré nápady z nej prešli do hry Chrámy a iné sa hodili na začatie príbehu.
 • Sianov osud je pomerne krátka kniha, čo je výborne. Prvý diel by mal byť kratší, aby nebol problém prečítať si ho pokojne aj dvakrát a nestratiť sa v deji. Na to môžu ďalšie, pokojne náročnejšie diely, nasledovať.
 • Kniha je jemne inšpirovaná rôznymi dielami, vrátane Game of Thrones. A Kadlo je pôvodne hokejista. Áno, znie to divne.
 • Najväčšia výzva bola urobiť zaujímavého záporáka. Niekoho, kto má charizmu a zároveň nie je neporaziteľný. Táto téma sa preberala aj na rôznych fórach.
 • Veľkú vďaku si zasluhuje Beáta Plučinská a Evka Kara Pifková.
 • Prvý diel mal minimálne 3 kompletne dokončené obálky a samozrejme viac nedokončených. Finálne dielo je skížením veľkej šikovnosti Evičky a toho, že som tam dal na tretí pokus vhodné uloženie písma.
 • To, pod akým menom bude kniha na Greenie knižnici, je trochu komplikované. Najskôr malo ísť o veľké dielo s názvom Prekliatie temných elfov. Finálna podoba série vznikla až vďaka Beáte Plučinskej a rôznym ľuďom, ktorí mali rôzne názory ohľadne hlavného záporáka.
 • Kedysi som veľmi chcel použiť do knihy práve temných elfov. Fascinuje a vždy ma fascinovala jedinečnosť tejto rasy. Napriek tomu je to až teraz, čo sa dostali do plnohodnotného diela. Zvažoval som, že ich použijem do rôznych hier či dokonca do kníh typu Vodná planéta. Desaťtisíc temných elfov sa spomína na konci knihy. Spoilovať ale nebudem :)
 • Počas písania som dostal zaujímavú otázku - ako sa aviváž dostala do jaskyne?

↑ Na začiatok