Formáty elektronických kníh

Knihy online, online knihy - takéto a ďalšie frázy sa dajú použiť (a bežne používajú) pri hľadaní cez Google, Bing, Seznam a ďalšie vyhľadávače. Ak chcete stiahnuť knihy do Kindle alebo inej inteligentnej mašiny do ruky, alebo len tak, do počítača, máte na výber väčšie množstvo formátov. Podstatou tohto textu je trochu ich predstaviť. Ukázať, ktorý formát sa hodí na akú činnosť. Ponúkame knihy zadarmo v rôznych formátoch - pre rôzne použitie, rôznych ľudí a tak podobne.

PDF, ODT, DOC, RTF, TXT, HTML a ďalšie - bežné formáty na dokumenty, ktoré sa nachádzajú na internete, bežne posielajú cez e-mail či tlačia

PDB, ePUB, MOBI (alebo AZW) - formáty elektronických kníh, určené predovšetkým pre hardvérové čítačky

PDF - Portable Document Format

O formáte PDF už väčšina počula. Základné informácie sú o tom, že je to formát veľmi rozšírený a vhodný na tlačenie. Z technických detailov je to moderný formát, ktorý umožňuje vytvárať dokumenty, ktoré vyzerajú rovnako v akomkoľvek softvéri. Všetky písmená sú vždy na rovnakých miestach a súčasťou PDF sú aj písma. Peknou vlastnosťou je to, že PDF umožňuje pridávanie obrázkov, vrátane vektorových. Podporuje taktiež odkazy. Vybrali sme tento formát ako hlavný a prvý v zozname z jednoduchého dôvodu - je tým najlepším, čo si môže záujemca o čítanie a vytlačenie priať. Nevýhody sa samozrejme objavujú tiež. Jedna z nich je veľkosť. Knihy a najrôznejšie dokumenty sú v PDF jednoducho väčšie, ako vo väčšine iných formátov. Nevýhoda a zároveň výhoda je to, že sa text nedá upravovať, len s použitím špeciálneho softvéru, a to nie je vždy najjednoduchšie. Vytvorenie PDF je možné cez rôzne online služby, ale aj cez kancelársky balík. Export dokumentu z ODT, DOC a ďalších formátov je často vecou jedného kliknutia a jednej sekundy.

V Greenie knižnici máme 3 druhy PDF dokumentov. Bežné PDF veľkosti A4, špeciálne A4 vydanie určené na tlač s malými písmenami a okrajmi a A5 vydanie.

ODT - Open Document Text

Otvorene, OpenDocument je jedna geniálna vec. Plne slobodný formát s množstvom funkcií. Nedokonalý (čo je na 100% dokonalé?), samozrejme, no na použitie veľmi šikovný. Open Document je zozipované (zabalené algoritmom ZIP) množstvo súvisiacich častí do jedného celku. Na rozdiel od formátov ako napríklad Microsoft Doc je tu možnosť otvárať dokument v čomkoľvek a vyberať či upravovať časti. Tak napríklad, niekto vám pošle prezentáciu s krásnymi obrázkami. Kým vo formáte pre Microsoft Word môžete získať obrázok len v nižšej kvalite, v ODT to môže byť v kvalite, aká bola do textu pridávaná iným človekom. Na prácu s ODT je potrebný moderný kancelársky balík, napríklad LibreOffice, OpenOffice.org, KOffice, Google Docs či nové verzie Microsoft Office. Naše knihy sú primárne písané v OpenDocumente (v Linuxe :D) a následne exportované do ďalších formátov. Môže za to predovšetkým fakt, že sa text v ODT ľahko upravuje. Podporované je sledovanie zmien, podmienené formátovanie, tvorba obsahov a mnohé ďalšie užitočné veci. V Greenie knižnici je aj vydanie pre tlač a veľkosť papiera A5.

TXT - Plain Text

Plain text, jednoduchý text, neformátovaný text alebo jednoducho text či txt obsahuje len jednu časť - áno, text :) Obrovská výhoda formátu je pri upravovaní, pretože TXT otvorí naozaj čokoľvek. Txt nepodporuje prakticky nič. Veľkosť písma je všade rovnaká, celý dokument jediným písmom (ktorý nie je súčasťou dokumentu), žiadne hlavičky definujúce napríklad UTF-8. Obyčajný text má výhodu v svojej veľkej jednoduchosti. Dá sa jednoducho zabaliť. ASCII variant je TXT poskladané s obmedzeným maximálnym počtom znakov. Neobsahuje napríklad slovenskú diakritiku.

HTML - Hyper Text Markup Language

Internetová stránka ako dokument? A prečo nie? Vytvárať HTML neznamená programovať, často to znamená len upravovať text. dávať mu formát. Webová stránka je kombinácia textu a obsahu navyše - obrázkov, javascriptov, mimoriadne obľúbených flashových reklám a tak podobne. Text v HTML môže byť dobre čitateľný na množstve zariadení, vrátane obrázkov, nadpisov, odkazov a ďalších funkcií. Takmer akýkoľvek editor dokáže exportovať do HTML. Nie vždy je tá kvalita veľmi vysoká, ale na čítanie plne postačuje. Otvorí to akýkoľvek internetový prehliadač.

PDB, ePUB, MOBI (AZW)

Formáty elektronických kníh, umožňujúce plnohodnotné čítanie textu na elektronických čítačkách. Na počítači je potrebný dodatočný softvér, napríklad fbreader (súčasť niektorých linuxových distribúcií, napríklad Greenie). Ich porovnanie prináša napríklad Wikipedia. MOBI (AZW) je použiteľné hlavne pre Amazon Kindle, kým pre Palm zariadenia a niektoré telefóny sa najviac hodí PDB. Štandardom je formát ePUB, ktorý podporuje takmer každá čítačka elektronických kníh.

JPG

Pridanie tohto formátu je dosť zvláštne. Predsa len, je to formát vytvorený na obrázky, primárne na fotografie. JPG prezentuje kompromis medzi kvalitou a veľkosťou a dnes ho podporuje prakticky akékoľvek zariadenie. Knihy v JPG formáte možno prečítať napríklad v televízii, videokamere či napríklad v kine. Bez potreby akéhokoľvek prídavného programu.