Elektronické knihy vs. klasika

Když dneska s někým mluvím o čtení elektronických knih, hodně lidí argumentuje tím, že „ta vůně papíru“ nebo „ten pocit z knížky“ či „já bych takhle nemohl, mě by ta kniha chyběla“. Samozřejmě tyhle argumenty zaznívají od lidí, kteří elektronicky nepřečetli nikdy nic a nemají proto žádné srovnání.

Autorom tejto myšlienky je Petr Krčmář. Človek, ktorého si veľmi vážim. Tento a ďalší text sa nachádza na jeho blogu a konkrétne tieto písmená som si požičal z nasledovného miesta: http://petrkrcmar.blog.root.cz/2011/02/15/elektronicke-knihy-ctu-uz-deset-let

Čo sú to elektronické knihy?

Pod pojmom elektronické knihy sa myslia knihy a rôzne dokumenty, ktoré sú... nuž... elektronické. Dalo by sa povedať digitálne, poskladané z jednotiek a núl. Napísať elektronickú knihu je síce možné aj ručne a následne to všetko poskenovať, ale nebude to mať úplne všetky výhody skutočnej knihy v elektronickom formáte.

Ak si otvoríte Writer alebo Word, čo tam robíte? Asi s najväčšou pravdepodobnosťou pridávate písmená. Písmeno také, písmeno onaké a už to ide, obsah sa zvyšuje. Myšlienky na rôzne témy, úplné nezmysli, skopírované referáty alebo naivné romantické rýmované básničky. To všetko je text, ktorý je v určitom zmysle slova digitálny. Komplet sa dá zväčšovať či zmenšovať, môžete napodobniť šikmú vežu v Pise, nasadiť slaninovú diétu... tu to končí? Nie, tu to len začína. Celý text môžete dať do iných programov, ľubovoľne deliť na odstavce a tak ďalej. Ofarbovať, písať to písmom "iného človeka", digitálne to chrániť, publikovať za pár sekúnd aj v Austrálii. Nie, tu sa nekončí, tu sa to ešte stále iba začína.

Skúste to isté urobiť na písacom stroji alebo ručne. Napíšete A4 textu. Skúste to teraz všetko prepísať. Museli by ste to prepisovať úplne od začiatku. Nepáči sa? Nuž, tak znovu. A znovu, znovu... koľko krát napíšem "znovu"? Bez problémov aj tisíc krát, aj milión. Stačí držať CTRL+V... a zatiaľ si urobiť kávičku. Moment, kávu nepijem. Tak si niečo prečítam. A asi elektronicky.

Určite je niekde inteligentná delfinícia elektronickej knihy. Minimálne Wikipedia ju pozná. Svojimi slovami je to hlavne text, s ktorým sa dá pracovať oveľa lepšie ako s tým, ktorý je v knihe. Dá sa s nim urobiť veľa a s veľmi malou námahou.

Výhody elektronických kníh

Výhod je naozaj veľa, niečo z toho som opísal o odstavec vyššie. Niektoré výhody sú ale tak trochu neuveriteľné, hlavne pre neznalého človeka. Znie to ako totálne múdra reklama, ale schváľne, posúďte sami:

1) elektronická kniha nič neváži

2) čítačka elektronických kníh môže mať v sebe tisíce dokumentov

3) možné je organizovanie, zdieľanie, vyhľadávanie a ďalšie dobroty

4) elektronické knihy môžete mať všade so sebou

5) celú knihu alebo dokonca knižnicu ľahko pošlete na druhý koniec planéty

6) vydať ju môže ktokoľvek, rýchlo a úplne zadarmo

7) elektronická verzia komerčnej knihy je často o nejaké percentá lacnejšia

8) na špecializovaných čítačkach je veľmi kvalitný e-ink displej, pre niekoho lepší ako čítanie z papiera

9) elektronické knihy sú zadarmo. Nie vždy a nie všetky, ale je veľa takých, ktoré naozaj sú. Napríklad naše e-knihy.

10) netreba papier, netreba likvidovať stromy v lesoch, pralesoch a neviem kde ešte

11) rôzne formáty, často sa dá vybrať napríklad to, či chcete knihy v PDF, ePUB alebo v inom formáte

Nevýhody elektronických kníh

1) faktom je, že ešte stále obrovské množstvo ľudí totálne netuší, čo to vlastne je

2) špecializované čítačky niečo stoja. Väčšina mobilov dokáže plnohodnotne čítať e-knihy.

3) elektronických kníh je v porovnaní s klasickými málo, aj keď sa to samozrejme rýchlo mení

4) všetko to funguje len vtedy, keď ide elektrina alebo funguje batéria (do toho nejaký ten elektro smog a podobne)

5) niekto na klasické knihy jednoducho nedá dopustiť, páčia sa a hotovo

Rýchlosť tvorby dokumentov

Znie to možno neuveriteľne, ale so starším typom kníh, s klasickými papierovými, je oveľa viac práce. Knihu treba napísať a dodať ju v elektronickej podobe, inak sa dnes už klasická kniha nevydá. Po tom sa musí urobiť niečo s väzbou, sádzaním... Ručne písané knihy sú v múzeách, kde ich prepisovanie mohlo zabrať brutálne veľa "človekohodín". Pri elektronických knihách je možné urobiť celú prácu za oveľa kratší čas a lacnejšie. Stačí si uvedomiť, že je to len formátovaný text. Odpadá polovica práce na obálke, oveľa rýchlejšie je postarať sa o distribúciu, pridanie farebných obrázkov to nepredraží a tak podobne.

Ak sa nájde v texte 10 chýb, tak by len málokto nanovo vydával klasickú knihu. Elektronická by však mohla byť upravená a zverejnená teoreticky za niekoľko sekúnd, všade na tejto planéte.