Licencia

Licencia má svoje rôzne technické vysvetlenia. Poučiek je naozaj viac, no v úplne skratke je to súbor pravidiel. Ak chcete použiť obsah, môžete to urobiť vždy, ak to samozrejme nie je podľa pravidlám. Pravidlá používania určuje väčšinou autor. Ak chcete pridávať obsah, veľmi často sa Vás niekto spýta na použitú licenciu.

Kde to použiť?

V diele, najlepšie na začiatku, na dobre viditeľnom mieste. Ideálne urobiť aj odkaz na danú licenciu na internete, kde sa môžu prezrieť podrobnosti. V prípade, že sa žiadna licencia nepoužije, môže ktokoľvek zaobchádzať s údajmi a ďalším obsahom podľa svojej vôle, či sa Vám to páči, alebo nie. Vložte do dokumentov nasledovný riadok:

http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/cz/

(alebo nejaký podobný, v závislosti od zvolenej licencie)

Aké licencie sú k dispozícií?

Ich počet je obrovský. Netreba sa čudovať, keďže licencovanie je často dosť komplikované. Slobodných i neslobodných licencií je naozaj veľa. Na Greenie knižnici sa bežne pracuje s licencovaním cez Creative Commons.

Akú licenciu zvoliť?

Public Domain

Voľné dielo, žiadne práva autora. Použiť vtedy, ak ste niečo urobili za niekoľko minút a vôbec Vám na tom nezáleží.

Creative Commons - Attribution alone (by)

Základná CC licencia. Každý môže robiť s Vašim dielom čokoľvek, len musí spomenúť meno autora. Vhodné tiež na malé, málo významné projekty.

Creative Commons - Attribution + Noncommercial (by-nc)

Nekomerčná CC licencia. Musí sa udať Vaše meno a dielo sa nesmie použiť na komerčné účely bez vášho súhlasu.

Creative Commons - Attribution + ShareAlike (by-sa)

Distribučná CC licencia. Vaše dielo môže ktokoľvek používať, upravovať a šíriť, no výsledok musí byť pod rovnakou licenciou. Vhodné pre bežné projekty, a si prajete, aby sa o nich niekto niečo dozvedel. Z našej knižnice používali túto licenciu viaceré menšie diela.

Creative Commons - Attribution + NoDerivatives (by-nd)

Nepozmeňujúca CC licencia. Vaše dielo môže ktokoľvek používať, no nesmie sa upravovať a zakladať na ňom.

Creative Commons - Attribution + Noncommercial + ShareAlike (by-nc-sa)

Ostrá CC licencia. Vhodné tam, kde si prajete, aby bolo Vaše dielo použiteľné len na nekomerčné použitie. Sú síce povolené úpravy diela, ale tie musia ostať pod rovnakou licenciou.

Creative Commons - Attribution + Noncommercial + NoDerivatives (by-nc-nd)

Najostrejšia CC licencia. Vhodné pre projekty, na ktorých Vám naozaj záleží. Slobodné použitie, no len na nekomerčné účely. Nikto nemôže Vaše dielo upravovať, ak mu na to nedáte súhlas. Z našej knižnice využíva túto licenciu väčšina diel, napríklad celá séria Vodná planéta.

Chaos? Nuž...

Pomôcť môže tento veľmi jednoduchý sprievodca: http://creativecommons.org/choose/