Linux

Ako možno viete, Greenie knižnica je projekt zameraný na knihy. Miesto, kde možno nielen nájsť zaujímavé e-knihy a dokumenty, ale aj rozhovory, návody a tak podobne. Skôr ako vznikla Greenie knižnica vznikol Greenie Linux - a samozrejme je tu snaha tieto projekty trochu viac prepojiť.

Čo je Greenie Linux?

Greenie Linux je slovenská distribúcia Linuxu. Operačný systém, či v ľudskej reči základný program pre počítač. Podobne ako iné systémy, ako napríklad Windows, možno ho nainštalovať na počítač a používať. Oproti Windows však má niekoľko významných výhod:

  • Zadarmo. Za nič nie je potrebné platiť, stačí si stiahnuť z internetu na CD, DVD alebo USB kľúč a nainštalovať ho. Zadarmo pre domácnosti i komerčné použitie, dá sa prispôsobiť i pre server či iné špecializované použitie.
  • Legálny. Používaním na jednom či viacerých počítačoch sa neporušujú žiadne licencie. Jedno CD môžete použiť na akomľkovek počte PC, nech sú kdekoľvek. Všetky aktualizácie sú súčasťou a netreba riešiť žiadne "stmavnutie systému" či hlášky o falšovaní softvéru.
  • Slobodný. Greenie Linux zakladá na Ubuntu, plne slobodnom systéme. Môžete ho akokoľvek meniť, prispôsobovať a všetky programy v ňom obsiahnuté majú otvorený kód. Netreba sa tak báť napríklad vládneho špehovania.
  • Živý. Greenie Linux patrí medzi distribúcie, ktoré majú tzv. LiveCD režim. Znamená to, že sa môže spustiť aj priamo z média, bez inštalácie či dokonca i bez prítomnosti pevného disku. Hodí sa to na otestovanie hardvéru, lepšiu anonymitu pri surfovaní, záchrane dát či testovaní aplikácií v Linuxe. LiveCD má obrovské množstvo funkcií a stále sa zlepšuje na základe nápadov od používateľov. Dokáže dokonca vyriešiť obrovské množstvo problémov s Windows bez toho, aby sa Windows zapol.
  • Prispôsobivý. Dá sa používať ako samostatný systém, ale i spolu s Windows či inou distribúciou Linuxu. Pri každom spustení sa ukáže možnosť výberu, čo sa spustí. Taktiež možno Greenie prispôsobiť na novšie i staršie počítače a nastavovať najrôznejšie súčasti podľa uváženia. Zároveň ide o jediný systém, ktorý je priamo určený pre ľudí na Slovensku a v Českej republike.
  • Šikovný. Do Greenie, podobne ako do ďalších distribúcií Linuxu, je možné inštalovať programy i po tisícoch, plne zvláda grafický režim i núdzové textové riešenie a možno do neho doinštalovať akýkoľvek jazykový preklad. Dokonca má nástroje, aby ste si urobili vlastnú verziu bez veľkej námahy. Taktiež obsahuje nástroje pre Windows, ktoré pomôžu vytvoriť USB systém z ISO obrazu alebo čítať linuxové diskové partície.
  • Bezpečný. Neobsahuje deravé programy (ako napríklad Internet Explorer), nevyžaduje softvér na boj s vírusmi alebo malware, má pravidelné aktualizácie na všetky programy a je prirodzene "blbuvzdorný". Najlepšie sa hodí na počítače, ktoré sú určené pre používanie internetu, kancelársku prácu a multimédiá.

Stiahnutie a ďalšie informácie: Greenie na sourceforge.net a Greenie na distrowatch.com

Porovnanie linuxových distribúcií: Klady a zápory linuxových distribúcií