Postavy

2052 Sci-fi poviedky 7x7 Robinzonáda Anička a jej mamička Bohovia z alta Malá kniha filozofie Malá kniha hospodárenia Osudové stretnutie Plyšový vankúš Po stopách - Dobrodružstvo v džungli Realitu tvoria tvoje sny a Tiene minulosti Skala Tajomstvo dámy v ružovom Vodná planéta

2052

2052

Postavy v knihe 2052 sú veľmi rôznorodé, pretože sú aj vo veľmi odlišných poviedkach. A keďže je 2052 zbierkou poviedok, nachádzajú sa niekde anglické a niekde slovenské mená. Vypracovať postavy je veľmi náročné, pretože je veľmi nízky limit na dĺžku jednotlivých poviedok.

2052 - Preteky s kyslíkom

Steven Coldiak

Prezývaný aj Smrťák, je večne naštvaný človek, ktorý rád hovorí o smrti a vidí celý svet mimoriadne pesimisticky.

Sandra Procházková

Botanička a žena, ktorá sa snaží zdokonaliť v komunikácii a diplomacii. Väčšinou mierna a málo konfliktná.

Benjamin Scott

Veliteľ misie, umiernený človek, niekedy nerozhodný a konzervatívne mysliaci človek.

2052 - Humanita

Alan

Človek so silnou vôľou, ktorý sa ako jeden z mála zbaví veľkých výhod v mene ľudskosti. Tvrdohlavý či konzervatívny, no v prvom rade má pred sebou ciele, ku ktorým sa chce dostať náročnejšou cestou.

2052 - Krok do neznáma

Philip

Večne vysmiaty chlapík so zvláštnymi poznámkami, ktoré si nikdy nenechá pre seba. Život neberie vážne a dotiahol to len na večného asistenta.

Cassandra Jovovichová

Cassandra alebo Cassi je doktorka so zameraním na komunikáciu a vyjednávanie, energická žena so svojským prístupom, ktorá veľmi často dostáva ťažké úlohy, ktoré treba splniť v čo najkratšom čase.

2052 - Michal a Magdaléna

Barborka

Mladé dievča, maličká sestra Michala, ktorá si predstavuje drsnú realitu ako hru. Detská fantázia, jednoduché riešenia a v neposlednom rade dobré srdce, to je jej. Zároveň je aj čiastočne vtipná, bez ohľadu na to, či si to uvedomuje.

Michal

Mladý muž, ktorý stratil svoju lásku. Dôvod jednoduchý, zmena kultúry a prostredia. Keby sa kvôli svojej láske nerozhodol pre zmenu a keby bol pripravený na neočakávané, mohol byť šťastný. Mierne arogantný človek, ktorý v mladom veku prišiel o všetko, na čom mu záležalo.

2052 - Denník z inej planéty

Alison

Mladá vedkyňa, ktorá sa zaujíma okrem iného o knihy.

Kevin

Vedec a skúsený prieskumník s nadaním na matematiku a dobrými nápadmi.

Simon

Nervózny a večne nespokojný chlap, často na misiách, ktoré mu vôbec nepasujú.

2052 - Alternatívna minulosť

Peter

Geniálny vedec a majiteľ firmy, ktorá je zodpovedná hneď za niekoľko vynálezov. Napriek tomu sa nevie vyrovnať so svojou minulosťou a čaká na príležitosť urobiť zmenu. Bude to zmena k lepšiemu?

7x7 Robinzonáda

7x7 Robinzonáda

Barbora

Mladá a dobroprajná športovkyňa, študujúca sociálnu prácu

Ján/Joe

Veľké dieťa a veľký frajer. Neustále túži po zábave, ale nie každý miluje jeho štýl humoru

Katarína/Veronika

Rozmaznaná a arogantná osoba, ktorá sa s ľuďmi rada zahráva

Móric

Tichý a plachý mladík, ktorý ešte len spoznáva svet. A miluje origami.

Norbert

Skutočný morský vlk a znalec prírody, ktorý si zarába staraním sa o najrôznejších výletníkov

Peter

Technicky zdatný, ale psychicky nestály workoholik

Stanislava

Pracovité a šikovné dievča, ktoré to v živote nikdy nemalo jednoduché. Je vytrvalá a vždy má svoj cieľ.

Anička a jej mamička

Anička a jej mamička

Anička

Anička je mladé dievča, niekde na rozhraní škôlky a školy, ktoré má svoj detský a často vtipný pohľad na svet. Nič nemá radšej ako riešenie sveta dospelých, s jednou výnimkou. Najviac miluje svoju mamičku.

Aničkina mamička

Žena zasadená do plne reálneho sveta, zbaveného všetkých krásnych ozdôb, ktoré sa pritrafia do cesty. Pracuje vo viaczmennej prevádzke, na Aničku ostala sama a nemá tak peniaze, ako ani voľný čas či zábavu.

Bohovia z alta

Bohovia z Alta

Barabáš

vodca rebelov, ktorý zbíja na hraniciach Gorinu. Keď strážcovia poriadku vstúpili do mesta chodcov, prizeral sa ako ich vraždia, ale nepomohol im. Edmund ho má presvedčiť, aby sa dal na jeho stranu a pomohol mu dobyť Gorin.

Diana

prezývaná aj Nebeské dievča. Je dcérou Alťana (Romera) a pozemšťanky. Dostáva sa do baní, kde ju ľudia nenávidiaci oficiálne náboženstvo začínajú uctievať ako bohyňu. Vplyvom mutácie získava nové schopnosti.

Drakani

sú holografické bytosti určené na ochranu hraníc Gorinu. Pre ľudí predstavujú skutočné, živé bájne bytosti, ktorých sa obávajú. Alťania sa pri ich tvorbe inšpirovali drakmi.

Edmund

Je vytrhnutý zo svojho idylického sveta a musí čeliť realite, ktorú mu prezradil Kliment, posledný chodec. Dozvedá sa o svete pred výbuchom sopky, ktorá zmenila všetko. Jeho úlohou je spojiť sily ľudí v boji proti falošným bohom - Alťanom.

Kliment

v sne sa mu zjaví obraz Borvisa, majstra chodcov, ktorého kedysi poznal. Vyhľadá jeho syna, z ktorého urobí chodca. Zomiera v nádeji, že Edmund je vyvolený, aby viedol odpor voči Gorinu.

Matilda

sova, ktorej Edmund zachránil život. Sprevádza ho na ceste. Edmund sa s ňou mysľou dokáže spojiť a komunikovať s ňou.

Moser

emisár z Alta. Je vyslancom Alťanov v Gorine, kde z diaľky kontroluje dianie na Zemi, stará sa o bane, ktoré zásobujú Alto surovinami. Postupne sa dozvedá, že v melanitových baniach sa chystá vzbura.

Ramona

kráľovná Uldinov. Okolo jej trónu sú dva leopardy. Skôr ju zaujme Edmund, než aby sa zaoberala kráľovskými povinnosťami.

Romero

narodil sa v Alte. Pracuje na prieskumnej stanici, ktorá monitoruje oblasť v Eurázii. Túži odísť a stať sa človekom zo zeme. Pri kontakte s ľuďmi sa nakazí vírusom. Pred smrťou prezradí Edmundovi skutočnú pravdu o svete, po ktorej už nie je pochýb, že chodci majú pravdu.

Strážcovia poriadku

postavy zaodeté v čiernych plášťoch so špicatými kapucňami. Majú za úlohu nájsť a zabiť chodcov. Ide o robotické postavy, taktiež výtvory Alta.

Dievča z padajúcej hviezdy

Dievča z padajúcej hviezdy

Alliena

Mladé dievča vychované v zabudnutej osade. Vo svojej nevinnosti nepozná nástrahy života. Napriek tomu dokáže im čeliť s odvahou a hrdosťou. Nástrahy jej podrážajú nohy, ale ona ich nakoniec zvládne a zvíťazí nad nimi.

Darana

Stará žena, ktorú život kruto poznačil. Napriek tomu, že je ochotná každému pomôcť, sama ostáva opustená. Nakoniec je ale odmenená šťastím.

Deril

Allienin brat, ale aj kapitán a odvážny bojovník vesmírnej lode. Spoľahlivý a spravodlivý muž. Je príliš upätý na svoju záchrannú misiu, takže všetko berie príliš vážne.

Karoka

Pyšný a namyslený vesmírny pirát, ktorý si myslí, že môže mať všetko, čo chce. Hneď ako ale spozná Allienu, zistí, že život nie je len o jeho túžbach, ale o úplne niečom inom. Musí sa ponoriť až na dno svojej duše, aby pochopil, že obetovať sa pre iného je správna cesta.

Lodar

Allienin priateľ z jej detstva. Vyrástol a zmužnel do vypočítavého a prefíkaného muža, hľadiac len na svoj prospech.

Lyona

Dievča z osady, ktoré nezištne ponúkne svoje priateľstvo opustenej Alliene a spolu prekonajú zajatie.

Merio

Krehká mladá žena, ale aj odborníčka na vesmírne inžinierstvo. Tajne zaľúbená do Derila. Spriatelí sa s Allienou a spoločne budú prežívať dobrodružstva v džungli.

Rolan

Pirát, dobyvateľ a despota. musí mať všetko, čo chce. Nerobí mu problém zabíjať pre vlastné potešenie.

Vádio

Hlavný lekár na vesmírnej lodi, ale aj Derilov priateľ. Trošku pohodlný a lenivý muž, ktorý je však ochotný zmeniť sa pre svoju lásku na hrdinu.

Zan

Šikovný, odvážny lovec, ktorý sa pre svoju lásku dokáže úplne obetovať.

Malá kniha filozofie

Malá kniha filozofie

Lucia

Lucia je mladé dievča, ktoré miluje tvorivosť a prirodzenú inteligenciu. Neštudovala knihy ani neviedla žiadne odborné krúžky, ale vždy sa rada vyjadrila k čomukoľvek spornému. Nič jej nerobí väčšiu radosť ako nachádzanie riešení tam, kde ich nikto iný nedokáže nájsť.

Peter

Peter je človek, ktorý sa zameral v mladosti na zaujímavosti z akéhokoľvek smeru. Fakt, že má dobrú pamäť na rôzne detaily však z neho nikdy neurobil úspešného alebo šťastného človeka. Má rád logické úlohy a z každej si niečo zoberie, aj keď často dôležitý detail prehliadne.

Malá kniha hospodárenia

Malá kniha hospodárenia

Mama

Človek, ktorý bol vo výrazných problémoch. Napriek tomu, že jej situácia nie je najlepšia, pustila sa do naprávania svojej situácie na plný plyn.

Syn

Zvedavé dieťa s množstvom otázok, ktoré dokáže prichádzať samostatne na dobré myšlienky, napriek nízkemu veku.

Teta Jana

Záporná postava v ekonomickej knihe? Možno nie. Rozhodne však ukážka toho, ako by to nemalo byť. Jana je chudobná a vždy bude, hlavne kvôli jej mysleniu.

Osudové stretnutie

Osudové stretnutie

Adam

Brat Niny, ktorý je veľmi majetnícky, takže sa o svoju malú setsru bojí a robí všetko, len preto aby jej nikto.

Christian

Louisov kamarát, ktorého volajú lámač ženských sŕdc. Rád mení baby ako ponožky. Jeho nagélované hnedé vlasy a šibalský úsmev vedeli zaujať každé dievča.

David

Takisto Louisov kamarát, ktorý má tiež takú povesť ako Christian, ale ako uvidel Sophie, zahodil svoju minulosť Casanovy.

Louis

Chlapec z neskutočne krásnymi kakaovými očami a zvodným úsmevom. Je zamilovaný do Niny a dali by jej aj modré z neba.

Lukáš

Bývalý chlapec Niny, ktorý za ňou pricestoval do Francúzska a snaží sa naspäť získať jej srdce aj po tom čo ju sklamal.

Nina

Komunikátivne, láskavé dievča, ktorá má rada dobrodružstvá a romantiku. Má hnedé dlhé vlasy a nezbedné hnedé oči. Vo Francúzsku stretne chlapca svojich snov, ale kus jej srdca stále patrí jej bývalému chlapcovi Lukásovi z rodnej zeme.

Sophie

Veľmi dobrá kamarátka Niny, s blond vlasmi a hlbokými modrými očami. Chodí s Louisovým kamarátom Davidom.

Victor

Nevýrazný chlapec, ktorý je tiež Louisov kamarát, ale je veľmi hanblivý.

Plyšový vankúš

Plyšový vankúš

Sebastian Cry

Človek trpiaci nespavosťou (insomnia), závislosťou na cigaretách a rôznych liekoch, ktorý má problémy so svojim životom a sám so sebou. V diele Plyšový vankúš sa dostáva na hranu medzi životom a smrťou, pričom mu spoločnosť robí jeho druhé ja a rôzne halucinácie.

Po stopách - Dobrodružstvo v džungli

Po stopách - Dobrodružstvo v džungli

Marianna Murfanová

Mladé dievča, ktoré ešte nevie, čo čaká od života. Je nesmierne tvrdohlavá, svojská a rozhodne si nenechá skákať po hlave. Stále ide za svojím cieľom, no stará sa aj o pocity ľudí okolo nej.

Tornádo

Obyvateľ ostrova Malawi. Keď bol malý stratil matku a sestru, preto je teraz uzatvorený a nikomu nevešia na nos svoje pocity. Je tvrdohlavý, neústupčivý, no veľmi múdry. Nikto nevie o ostrovoch toľko ako on.

Samo

Mariannin dlhoročný priateľ a tajný obdivovateľ. Stále stál pri nej a pomáhal jej. Má dobré srdce, no ak je nepochopený, býva drzý, až arogantný a sarkastický.

Ema

Mariannina najlepšia priateľka, vie o nej všetko. Má neobyčajný dar rýchlo sa naučiť nový jazyk, takže pre priateľov funguje ako prekladač. Je zábavná, milá a občas sa z nej stáva Mariannina psychická podpora.

Ivan Mokneský

Učiteľ chémie na Marianninej škole, neskôr člen tajnej policajnej zložky, dlhoročný priateľ jej rodičov. Na prvý pohľad je nepríjemný a hrubý, no stane sa z neho človek s veľkým srdcom, ktorý sa snaží pomáhať.

Realitu tvoria tvoje sny

Realitu tvoria tvoje sny a Tiene minulosti

Bruno

Otec Zuzany. V detstve, po strate svojej manželky, sa musel postarať o seba, o Zuzanu a neskôr musel ochraňovať aj svoju druhú manželku, ktorá sa nedostala spod kontroly svojho bývalého manžela. Starostlivý a opatrný človek, ktorý si ale musí nechať prejsť myšlienky hlavou, pretože občas je toho na neho príliš. Jednoducho obranca svojich dvoch žien v živote.

Karol

Postava, ktorá svojim vystupovaním vždy negatívne zasiahla do deja. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je odsúdeniahodný, no na druhej strane je skôr poľutovaniahodný. Svojim drsným vystupovaním a výzorom si kompenzuje jeho nedostačujúci život a odsudzovanie od okolia. Bývalý manžel Sofie a večný nepriateľ Bruna. Osoba, ktorá spolu s Andreou vytvára kulisy minulosti.

Sofia

Nájdená pred obchodom. "Prisťahovalkyňa" do domu Frankovcov. Zmätená postava, ktorá hľadá svojho strateného syna a snaží sa udržiavať si odstup od svojho bývalého manžela Karola. Nedôverčivá voči mužom, ktorí na ňu zdvihnú hlas, alebo nebodaj ruku. Psychická podpora medzi Brunom a Zuzanou a riešiteľka konfliktov medzi otcom a dcérou. Manželka Bruna a nevlastná matka Zuzany, s ktorou si rozumie akoby bola jej vlastnou dcérou.

Zuzana

Cieľavedomá, svojská a priebojná dievčina, ktorá sa mnohokrát vzoprie otcovým radám. Väčšinu času je zahĺbená do svojich myšlienok, pretože zvažuje každý jeden krok v tom, čo spraví. Je opatrná, jej dôveru si ľudia získavajú ťažšie, no ak si ju získajú znamená to, že sa stali jej priateľmi. Obzvlášť rada využíva iróniu, miestami až sarkazmus. Má však neporiadok vo svojich osobných vzťahoch k mužom.

Skala

Skala

Eva

Dievča, ktoré nemá veľa koníčkov a ani veľa vôle žiť. Nepovie svoje pravé meno len tak hocikomu a jej život neovplyvňuje nikto tak veľmi ako jej vlastný otec.

Marek

Policajt bez úspechov a človek, ktorý so sebou nesie svoje prekliatie. Napriek tomu, že mu nie je vzdialený humor, nepatrí medzi veľmi obľúbených a rozhodol sa skoncovať so svojim životom na mieste, kde býva tak často celkom sám.

Tajomstvo dámy v ružovom

Tajomstvo dámy v ružovom

Madeleine

Trochu stratená vo svojich myšlienkach a pocitoch. Hĺbavá a trochu opatrná s túžbou žiť spontánne.

Emma

Teta Madeleine, ktorá je jej úplný opak. Odvážna, spontánna a život milujúca.

Marie Garcia Girard

Mama Madeleine, silná a odhodlaná žena, milujúca svoju prácu a históriu.

Maxime David

Zvedavý právnik s modrým pohľadom.

Léo Dubois

Spolupracovník Marie, s vysokými ambíciami a túžbou plných vreciek šušťavých papierikov.

Nathan Martin

Ďalší z tímu historikov. Nedôverčivý a nepríjemný.

Marthe de Florian

Tajomná a neznáma herečka, ktorej príbeh sa stratil, aby mohol byť znova objavený.

Vodná planéta I

Vodná planéta

Brennan

Princ, ktorý nikdy netušil, že sa stane kráľom. Trochu zbabelý, dostatočne silný a zodpovedný voči svojmu ľudu. Bola do neho zamilovaná Larynia a ďalšia postava, Marinus, spôsobila jeho smrť.

Ciali Dorostea

Veľmi dôležitá postava, okolo ktorej sa točí hlavne druhá kniha, Vyšší záujem. Ciali je bývalá mäsožravá palma. Víla, čarodejnica, démonka. Tak zlá, až sa zdá byť dobrá a niekedy je ťažké pochopiť ju.

Durf

Bývalý vojenský veliteľ. Človek, ktorý sa na akýkoľvek problém pozrie takticky a s rozvahou. Starší pán, no nie tak starý, aby mu bolo cudzie nebezpečenstvo a akceptovanie názorov ostatných.

Ďňďu

Maličký domorodý chlapec, ktorého jazyk je takmer nemožné rozlúštiť. Správa sa na svoj vek a je vychovávaný zvláštnymi tradíciami a tiež tým, že je už dlho sám. Bez rodičov a priateľov.

Ďňďu

Mladý bojovník, ktorý si vybral Ziggy ako svoj vzor. Zatiaľ len získava skúsenosti od svojho idolu, a to tak v boji, ako aj v medziľudských vzťahoch a diplomacií. Postupne naberá odvahu.

Kreiana

Bláznivá staršia pani, aspoň na prvý pohľad. Ramaelova matka a čarodejnica.

Larynia

Hlavná postava série. Trochu hlúpe dievča, ktoré sa na nič nehodí. Malá kvapka v mori. Larynia je zaujímavá svojim srdcom. Dobrá, až pridobrá, odpúšťajúca a hneď niekoľkokrát zamilovaná. Lepí sa jej smola na päty a všetko, čo si zaumieni, dopadne úplne inak. Vychovávaná tak, aby išla príkladom, no táto úloha jej nikdy nesvedčila.

Lilien

Skutočná dobrá víla, obeť dávnych bojov a pravdepodobne jediná svojho druhu. Slabá, neskúsená, zraniteľná a hlavný cieľ všetkých démonov. Lilien nemá priateľov a má strach o ostatných, i o svoju dušu.

Lussia

Mladšia sestra Larynie a veľmi odlišná. Na svoj vek silná, no predovšetkým inteligentná, drzá a až neuveriteľne pokroková. Podobne ako Larynia nikde nepatrí, no na rozdiel od nej sa dokáže rýchlo prispôsobiť akejkoľvek situácii. Nevyhýba sa konfliktom a aj keď je pre ňu svet obrovský, dúfa, že ho raz prejde úplne celý.

Marinus

Náboženský fanatik, vodca, skrz-naskrz zlý človek túžiaci po ďalšej moci. Bezcharakterná osoba a niekto, kto bez problémov zradí kohokoľvek, ak z toho bude mať nejaký úžitok.

Muž v žltohnedom

Zaujímavá postava zo začiatku príbehu. Muž, ktorého vystihuje slovo tajomstvo. Nikto veľmi nevie, kým vlastne je a čo dokáže. Nikomu neprezradí svoje meno.

Navia

Arkánska bojovníčka. Podobne ako Ziggy nemá kompletný vojenský výcvik. Ľahko ovládateľná a aj keď niekedy celkom milá, kedykoľvek sa to môže zmeniť.

Pairusa

Psychologička na vesmírnej lodi Galedon II. Zodpovedná a inteligentná, ale psychicky nie veľmi silná. Pairusa je síce vyškolená na prácu s ľuďmi z jej pôvodného impéria, ale oveľa viac sa zaujíma o ľudí a humanoidné tvory z iných planét, napríklad arkánov.

Ragaš

Veštec a spolu so svojim osobným strážcom posledný zástupca národa benitov. Vzdelaný a rozhladený, ale nie bojovník.

Ramael

Málo skúsený čarodejník, mladý muž. Schopný použiť len tie najjednoduchšie kúzla, aj to s nie dobrým výsledkom. Chýba mu odvaha a aj keď je nesmelý, pravidelne strieda nadriadených.

Ria

Komunikačná pracovníčka a členka posádky lode Galedon II. Napriek špecializácií na komunikáciu s inými kultúrami sa zaujíma skôr o vojenskú taktiku.

Teirak

Kapitán vesmírnej lode Galedon II. Teirak je zodpovedným a skúseným veliteľom, ktorý sa okrem iného snaží postarať o dobrý psychický stav posádky.

Ziggy

Mocná, veselá bojovníčka z rodu arkánov. Nie je jej vzdialený boj, akákoľvek práca a zábava. Okrem hrdinských kúskov a netradičných výchovných metód má naozaj drsný čierny humor. Prináša vlastné názory na toleranciu a poriadok na svete. Dlhodobo na úteku, no práve neznáme kraje sa rýchlo stali jej domovom.