Riana Jeffersonová

1) Predstavíš sa nám trochu?

Osobne neznášam túto vetu, pretože sa poznám. Najradšej by som sa tu rozpísala na dve - tri vety a bolo by to. Ale pretože mi to nedá...

V živote som toho veľa nezažila, možno to bude iba faktom, že mám sedemnásť. Viem, že aj mladší odo mňa zažili veci, ktoré niektorí v živote neprežijú. Chodím do druhého ročníka na strednej škole, konkrétne na odbor cestovný ruch a trošku zbieram skúsenosti. Občas je to dobrá zábava. Dôvodom, prečo som navštívila vašu stránku je, že som si chcela stiahnuť nejakú PDF knihu. Nakoniec som si nestiahla, zatiaľ - pretože ma zaujali iné články. Áno, raz chcem vydať knihu :)

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Niekedy keď riešiť nejakú životnú dilemu, či problém - spomeniem si na nejakú knihu, kde riešili podobný problém a snažím sa z neho ponaučiť. Je to naozaj zvláštne, ale knihy mi do života dali veľa, občas sa cítim, že som hrdinka knihy, ktorú ešte nikto nenapísal.

Pamätám si, že keď som bola "malá", tak som nenávidela čítanie kníh. Pred pár rokmi, sedem či osem rokov dozadu, nebola u nás v dedine elektrina. Nemala som čo robiť a preto som siahla po prvej knihe, ktorú mám dodnes. Nespomínam si názov a ani neviem, kde je zapatrošená, ale pamätám si, že bola o gramatike. Nie, nebola to nejaká poučná kniha, z ktorej to vyžarovalo. Bola to detská kniha o princeznách, rytieroch, príšerách - a ich mená boli Y, A, B, D...

Od vtedy som začala čítať knihy a vzdelávať sa.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Môj prvý projekt bola FanFiction na Twilight ságu. Bolo to vyše dvomi rokmi, keď som začala byť zbláznená do tejto ságy a chcela som si o nej prečítať všetko čo sa dalo. Samozrejme som netrpezlivá a preto som si začala vytvárať svoj vlastný príbeh, ktorý mal spojitosť s touto ságou. Keď sa ohliadnem, musím sa priznať, že moja gramatika bola naozaj hrozná. Vlastne stále nie je dokonalá, ale určite oproti mojej prvotine je skvelá.

V podstate píšem hlavne FF na TS a HP (Harry Potter), ale mám aj svoje vlastne poviedky z reálneho života. Niektoré sú na blogu, iné mám v počítači. Čakajú, kedy sa konečne rozhúpem.

Môj najnovší projekt má pracovný názov Druhá strana mince a je s prostredia Bratislavy, aj keď je tam iba okrajovo. Zo začiatku mal byť o dievčati, ktoré je v škole šedá myška a v noci zasa tancujúci dračica. Ma to byť.. ehm... román? Teraz sama neviem, píšem ako ma napadne. Spisujem si svoje nočné myšlienky a upravujem ich, aby mali logiku. Aby to malo dej, ktorý by zaujal.

Pred mesiacom alebo dvomi som dala "povolenie" jednej blogovej autorke, aby mohla dať moje dve poviedky do e-knihy, ktorú robila do školy. Som na seba nesmierne hrdá :) Stiahnuť sa dá na http://www.ulozto.cz/12777064/zijici-bytosti-1-i-blogari-jsou-lide-pdf

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

No, nemôžem povedať ako to bolo. Lebo ako som spomínala, sama som ešte násťročná. Ale ako to bude asi v budúcnosti? Podľa mňa sa bude viac a viac čítať e-knihy, ktoré budú voľne dostupné. Autorov bude čoraz viac a knihkupectvá budú lakomejšie :)

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Určite by som radila - ako väčšina - aby si po sebe dielo niekoľkokrát prečítali. Ja to osobne málokedy robím. Viac sa mi páči moja prvotná verzia, ktorá... no...

Mal by písať pre seba. Pretože, ak sa mi dielo nepáči ako sa môže ostatným?

Mal by si uvedomiť, že každý neúspech nás posúva ďalej.

Veriť si a posúdiť si svoje dielo kriticky, ale i si ho pochváliť.

Nájdu sa ľudia, ktorí zhodnotia prvotne dielo naozaj kritický, ale je rozdiel medzi kritikami. Niektorá nás posunie vpred a niektorá zasa o krok späť. Mal by si začínajúci autor uvedomiť, že vždy má brať kritiku tak, aby ho posunula dopredu a nie dozadu.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Nemyslím si, že sa to dá. Ako som spomínala, mám rada prvotinu, ale vždy sa tam nájde niečo čo sa tam nehodí. Preto si myslím, že škrtanie nie je vecou geniality, ale premýšľania a urobenia "dokonalým" dielom. Aj keď "dokonalé" dielo neexistuje - každý vidí niečo, čo by zmenil na diele druhého autora.