Valentína Sedíleková

1) Predstavíš sa nám trochu?

Nuž, som osemnásťročné dievča s veľkými snami a túžbou byť dobrým človekom. Milujem písanie a prácu na projektoch, ktoré majú zmysel; zistila som tiež, že rada študujem a dozvedám sa nové veci; zaujímam sa o politiku, históriu a súčasné svetové dianie; rada si pri káve prečítam dobrú knihu a stretnem sa s priateľmi; a poteší ma, keď niekomu pomôžem alebo mu vyčarujem úsmev na tvári.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Vyrastala som na Harrym Potterovi. Tie knihy ma veľmi inšpirovali a považujem ich za to najlepšie, čo som kedy čítala. Vyhľadávam predovšetkým fantasy romány a v poslednej dobe aj historické, filozofické či politické knihy. Myslím, že mnohé diela zo mňa spravili človeka, ktorým som dnes. Nielen vedomostne, ale aj smerovaním. Napríklad Harry vo mne zakorenil dôležitosť lásky, séria Legendy zase odvahu bojovať za svoje presvedčenie, a Pán prsteňov ideu dobra.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Začala som fantastikou, v jedenástich rokoch, konkrétne sériou Pokrvní. Už to budú takmer dva roky, čo vyšiel Venile, reedícia Pokrvní (2015), a druhý diel trilógie, Biely havran, by mal uzrieť svetlo sveta tento rok. Niektoré moje knihy sú napríklad na Martinuse. Pripravujem tiež knižku pre deti, a jeden pre mňa výnimočný kus, emočnú knižku podľa skutočných udalostí. Je úzko spojená s mojím projektom o poruchách príjmu potravy, Chuť žiť, a teším sa, že vyjde práve vo vydavateľstve Elist. Som veľmi vďačná, že sa môžem písaniu venovať, a že moje myšlienky môžu čítať aj ďalší. Je to pre mňa ako krásny sen a veľmi si vážim ľudí, ktorí tento sen robia realitou.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Keďže patrím do súčasnej generácie, myslím, že čitatelia sú. Samozrejme, že knihy trošku súperia s technológiami a je ťažké zasiahnuť cieľovku, no nemyslím si, že by čitatelia úplne odišli do úzadia.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Sama som začínajúci autor :) Asi len chuť písať, snívať, odvahu a hľadať možnosti, ako by mohol text vyjsť von. No ťažko dávať rady, keď nie som žiadny známy, renomovaný autor. Verím však, že jedného dňa budem môcť pomáhať ľuďom aj v tomto odvetví.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Uch, aspoň jedna korekcia je vždy dobrá. Text by mal prejsť mnohými čítaniami a korekciami, aby bol čo najlepší. Navyše, minimálne preklep sa podarí vždy :)