Ako si vybrať elektrospotrebič?

























Autor

Vydavateľ

Licencia

Vydanie

GKBN

Stanislav Hoferek

Greenie knižnica

CC-BY-NC-ND

Prvé (2020)

001101


O knihe

Pokazila sa práčka? Výborne! Televízor funguje už len ako rádio? To znie dobre! Vysávač nevysáva, ale krásne sa z neho dymí? Notebook sa zapne na desiaty pokus a vy po piatich pokusoch prichádzate o nervy? Ste na správnom mieste. Táto kniha skúsi poradiť s výberom nových spotrebičov.




Nejde pritom o publikáciu plnú čísiel, grafov a výrazov, ktorým bežný človek nerozumie. Úlohou je predstaviť možnosti s rozličnými výhodami a nevýhodami, pričom rozhodnutie je na Vás. V niektorých obchodoch narazíte na človeka, ktorý Vám poskytne základné alebo rozšírené informácie, ale ak nie… tak si môžete tento text pokojne vytlačiť. Kniha je zároveň vhodná i pre predajcov, ktorí chcú, aby sa ich zákazníci vracali a aby boli spokojní. Zároveň je to dobrý materiál pre nových predajcov, ktorí sa chcú dostať do obrazu a dobre poradiť zákazníkom i svojim priateľom.



Ako si vybrať spotrebič, ktorý sa nepokazí?

Koľko vydržia moderné výrobky?

Na túto otázku sa nedá tak jednoducho odpovedať. Životnosť výrobku ovplyvňuje množstvo vecí a zároveň sa toho veľa zmenilo za niekoľko málo desiatok rokov. Záruka na spotrebič je u nás najčastejšie 2 roky. Platí to na fén, mikrovlnnú rúru, chladničku, notebook či televízor. Je to úplná klasika a ak sa niečo pokazí do dvoch rokoch, spravidla sa to dá pomerne jednoducho vyriešiť. Problém nastáva samozrejme po spomínaných dvoch rokoch, keď môžu prísť problémy s náhradnými dielmi, technikmi a čímkoľvek ďalším.

Predstavte si, že si kúpite veľmi netypickú chladničku. A kúpite ju od málo známej firmy vo Francúzsku. Zohnať na to opravára na Slovensku je problém, tak isto ako náhradné diely. Vo svete to funguje tak, že všetko niečo vydrží a následne sa to môže opraviť. Ak sa niečo pokazí, tak vie pomôcť záruka a plná peňaženka.

Načo je predĺžená záruka vlastne dobrá?

Predĺžená záruka pomôže po tom, čo prestane byť aktívna klasická záruka. Väčšinou ide o projekt niektorej poisťovne, ktorá sa zaoberá aj poistením elektra. Dá sa to ľahko vysvetliť na príklade. Kúpite si televízor. Ten samozrejme funguje bez problémov prvé dva roky. Keďže ide o veľký, drahý televízor s perfektnými farbami a výborným zvukom, všetci sú spokojní a akčné filmy fakt stoja za to. Pri predaji bola ponúkaná predĺžená záruka, ktorú si zákazník nekúpil preto, že tejto značke verí a už mal dva televízory a ani jeden sa nepokazil. Čo čert nechcel, po troch rokoch sa ukázal rad poškodených pixelov. Stĺpec na ľavej strane odobral pekných pár centimetrov z obrazovky. Pozerať futbal či spomínaný akčný film už jednoducho nie je ono. Klasický opravár sa na to pozrie a vypýta si 30€ za to, že vytiahne z kufríka svoje náradie. Následne to opravuje a rozoberá, aby sa zistilo, čo presne sa stalo. Je platený od hodiny, tak sa nemusí veľmi ponáhľať. Zistí, že chyba je priamo v prednom paneli, tzv. opencell. Pozrie do cenníka a zisťuje, že daný panel sa dá zohnať a môže ho nahodiť, ale nebude to také jednoduché a bude to stáť asi 80% ceny televízora. Teda viac, ako stojí rovnako vybavený televízor v súčasnosti. Majiteľ sa zhrozí a ešte si vypočuje, že po oprave to nemusí fungovať úplne spoľahlivo, pretože väčšinou sa to montuje v úplne sterilnom prostredí a ide o veľmi jemnú technológiu. Zákazník si tak môže zobrať kalkulačku, porátať celkovú cenu opravy a predtým ponúkanú predĺženú záruku a trhač si vlasy. V niektorých prípadoch by dostal peniaze na kúpu nového, lepšieho televízora.

Čo všetko ovplyvňuje výdrž spotrebiča?

Súčiastky a kvalita dielov ovplyvňujú výdrž pravdepodobne najviac. Mimoriadne lacná varná kanvica väčšinou vydrží menej ako tá, pri ktorej si priplatíte. Samozrejme, výnimka potvrdzuje pravidlo a pokaziť sa môžu aj kvalitne zostrojené veci.

Peniaze, samozrejme. Kedysi stála jedna práčka tri výplaty, dnes si z jednej výplaty kúpite aj tri lacné práčky. Niekde sa to musí prejaviť.

Každý kus je rovnaký. A predsa iný. Kus od kusu sa nemusí odlišovať na výrobnej linke, ani v krátkom testovaní. V domácnosti sa však často stane, že dva rovnaké spotrebiče budú fungovať inú dobu. Na jednej chladničke sa môže niečo kaziť a 3x sa to opravuje, zatiaľ čo na inej, úplne rovnakej, funguje všetko bez najmenších problémov. Náhoda a štatistika nepustí, tak ako i ďalšie veci v tomto zozname.

Používanie samozrejme znižuje životnosť. Na to spotrebiče sú, aby sa používali. Kým však jeden človek pozerá drahý televízor približne hodinu týždenne, druhý pri ňom pracuje, oddýchuje aj spí. To sa podpíše pod celkovú životnosť. Niekedy sa preto aj záruka určuje nie podľa rokov vlastníctva, ale podľa toho, ako dlho podľa záznamov fungoval daný výrobok. Niečo podobné je s autami. Auto s miliónom kilometrov sa pokazí skôr ako to, ktoré bolo skoro stále v garáži.

Správne a nesprávne návyky majú tiež svoje miesto v tomto zozname. Nechať chladničku na slnku nie je dobrý nápad, tak ako nečistiť umývačku riadu alebo nechávať zapchané filtre na sušičke. Bez starostlivosti a údržby pôjde životnosť dole a nie vždy je potom uplatniteľná záruka.

Priority pri výrobe nemusia byť práve čo najdlhšia životnosť. Kúpili by ste si notebook, ktorý je 3x drahší ako ostatné len preto, že podľa prísľubov a niektorých testov vydrží viac? Alebo by ste si kúpili radšej oveľa rýchlejší model s lepšími funkciami, ktorý by bol stále omnoho lacnejší? Spoliehať sa na čo najväčšiu životnosť nemá zmysel a keby všetko vydržalo 20 rokov, tak by nielen skrachovali elektrá, ale aj firmy, ktoré elektro výrobky vyrábajú. Jednoducho by si takmer nikto nekupoval nové výrobky. Kto by si kupoval veľmi drahý notebook, na ktorom už po pár rokoch nepôjdu správne všetky aplikácie?

Ako si vybrať vysávač do domácnosti?

Je pravda, že Európska Únia znižuje výkon vysávačov?

Nie, minimálne nie priamo. Európska únia nariaďuje zníženie príkonu, čiže spotreby energie. Moderné vysávače tak majú menej wattov, čiže ich prevádzka je lacnejšia – a zároveň majú vyššiu efektivitu. Dokážu urobiť za rovnaké náklady rovnakú prácu. Moderný vysávač s príkonom 400W môže byť silnejší ako 1600W vysávač spred niekoľkých rokov.

Podľa čoho si vybrať výkonný vysávač?

Každý vysávač sa testuje, pričom každý vysávač má svoj energetický štítok. Hodnotia sa štyri oblasti: spotreba energie, zdravie a hygiena, účinnosť vysávania kobercov a účinnosť vysávania tvrdých podláh, napríklad drevených parkiet. Najnáročnejšie je vysávanie kobercov. Meria sa tak, že sa na biely koberec pridá kontrastná látka (škorica, mletá káva, čokoľvek) a pracovník alebo robotické rameno prejde 4x po koberci. Koľko zoberie, podľa toho je známka. Testuje sa na viacerých hubiciach a číslo je z tej, ktorá je v tomto prípade najviac efektívna. Zatiaľ čo lacný vysávač môže mať hodnotenie napríklad ECDB, drahší môže byť napríklad A+AAA, kde úvodné A+ je na spotrebu energie. A pri vysávaní kobercov hovorí o tom, že máte výkonný vysávač. Nemusí ísť len o výkon motora, dôležitá je celá sústava. Ak chce mať vysávač najvyššie hodnotenie, musí mať dobre urobený motor, kvalitné hubice a tak podobne.

Sáčkový alebo bezsáčkový vysávač?

Bezsáčkové vysávače nepotrebujú sáčky, ale musíte meniť filtre. Sú slabšie a hlučnejšie. Bezsáčkové vysávače sú najlepšie na vysávanie tvrdých podláh.

Sáčkové vysávače sú výkonnejšie, oveľa tichšie a nemusíte na nich často meniť filtre. Cena a dostupnosť sáčkov je rozličná, podľa triedy a výrobcu. Sáčkové vysávače potrebujú látkové (biele) sáčky na to, aby fungovali dobre. Papierové sáčky sú horšie a ak je to možné, vyhnite sa im.





Ktorá značka vysávačov je najlepšia?

Rowenta robí vysávače, ktoré využívajú drahé, ale veľmi efektívne sáčky. Tie sú najlepšie pre človeka, ktorý má silnú alergiu na prach či roztoče. Filtre a všetko ostatné sa dá zohnať kdekoľvek, ale treba si priplatiť.

Electrolux je ďalšia elitná značka. Ich zaujímavou vlastnosťou je to, že všetky modely využívajú ten istý sáčok (sBag). Aj veľké, aj maličké modely. Electrolux je pri vyšších modeloch dobrá voľba, ale za sáčky, filtre a všetko ostatné si priplatíte.

Miele, Dyson, Gorenje, Panasonic a podobné značky robia dobré vysávače, ale musíte rátať s tým, že niektoré časti príslušenstva sa nedajú zohnať, alebo si priplatíte mimoriadne veľa. V niektorých prípadoch si môžete poriadne zaplatiť len za značku.

Sencor a podobné lokálne značky sú častou voľbou. Majú najlepšiu cenu tak príslušenstva, ako i samotného vysávača a väčšinou veľké množstvo hubíc už v základnom balíčku. Platí, že čím viac peňazí, tým výrazne vyššia kvalita. Často ide o značky, ktoré vyrábajú aj úplne základné vysávače, aj strednú a prémiovú triedu.

Čo si všímať na vysávačoch?

Príkon je len číslo. Neznamená to, že je to nepodstatný údaj, ale platí presný opak toho, čo si myslí väčšina ľudí – menej je lepšie.

Hmotnosť je tiež len číslo. Veľké a o trochu ťažšie vysávače majú často výkonnejší motor, sú tichšie, majú dlhšiu šnúru a tak podobne. To všetko za cenu možno 300g. Minimum ľudí dvíha vysávač nad hlavu a väčšie a ťažšie vysávače majú väčšinou veľké kolieska, takže vedia dobre prechádzať po akomkoľvek teréne jednoduchým potiahnutím.

Dĺžka kábla a akčný rádius nie je to isté. Rádius je dĺžka šnúry plus dĺžka vysávača až po hubicu. Hovorí o tom, ako ďaleko od zásuvky sa dá vysávať.

Hubice sú dôležité. Parketová hubica s dlhým vlasom a turbokefa, ktorá je výborná napríklad pre toho, kto má psíka, mačku či dlhé ženské vlasy.

Ako si vybrať práčkosušičku, alebo práčku a sušičku zvlášť?

Potrebujem sušičku?

Dôležitá otázka. Niekto si život bez sušičky nevie predstaviť, zatiaľ čo niekto iný ju nikdy nemal a nepoužil. Sušička, ako napovedá názov, suší bielizeň. Odstraňuje vlhkosť. Sušička zároveň využíva svoje filtre na čistenie práve vypratej bielizne počas sušenia. Prádlo sušené v klasickej sušičke tak bude suchšie a čistejšie. Pri dobrom použití nie je potrebná žehlička na žehlenie prádla. Sušička sa najviac hodí pre ľudí, ktorí majú alergie a rozhodne nechcú mať v domácnosti plesne. Dobre sa využije aj tam, kde nie je možnosť klasického sušenia na slnku, alebo kde je potrebné často prať a sušiť veľké množstvo bielizne. Sušička sa dá použiť v akejkoľvek miestnosti, potrebuje len prívod elektriny.

Práčkosušičku alebo práčku a sušičku?

Nejeden človek vám odporučí samostatnú práčku a samostatnú sušičku. Je to rozumné a v svojej podstate ideálne riešenie. Zatiaľ čo periete napríklad nohavice, už sa vám môžu sušiť tričká. Pranie v práčke je ekonomicky lacnejšie ako v práčkosušičke, pretože práčkosušička má vyššie spotreby. Sušička je na tom podobne a navyše obsahuje filtre, ktoré v práčkosušičkách väčšinou nie sú prítomné. Samostatná práčka a sušička zaberá dvakrát viac miesta (môžu však byť nad sebou) a tiež stojí dvakrát viac, samozrejme podľa modelov. Práčkosušička je vhodná tam, kde nie je možnosť použiť dva spotrebiče, prípadne tam, kde je menej prádla a nevadia tak veľmi vyššie spotreby energii. Niektoré modely sú veľmi lacné a existujú aj úzke práčkosušičky, čo perfektne vyhovuje do malých kúpelní. Navyše stačí jeden prívod a odvod a jediný elektrický kábel.

Pre koľkých ľudí je ktoré riešenie?

Práčka a sušička je ideál pre časté používanie a pre rodinu či pre ľudí, ktorí sa musia často prezliekať, napríklad čašníci. Práčkosušička je ideálna pre jednotlivca alebo pár, prípadne tam, kde sa perie menej. Veľmi kvalitná práčkosušička je vhodná aj pre veľké rodiny.

Čo dokáže navyše kvalitná práčkosušička?

Kvalitné a výrazne drahšie práčkosušičky dokážu dobre prať i sušiť. Síce si zákazník zaplatí viac pri nákupe, ale šetrí v porovnaní s lacnými práčkosušičkami a dokonca niekedy aj v porovnaní s klasickými práčkami a sušičkami na energiách. Kvalitné práčkosušičky môžu mať filtre, podobne ako sušičky, či pranie v pare alebo iné funkcie rovnako ako elitné práčky. Samozrejmosťou je tiež výber programu na čisto pranie, čisto sušenie alebo napríklad rôzne rýchle kombinácie. Väčšinou sa používa kvalitný, invertný motor, vďaka čomu dokáže pri všetkých činnostiach fungovať tichšie.

Čo reálne hovorí energetický štítok?

Energetický štítok hovorí o spotrebe elektrickej energie a vody pri praní, prípadne sušení. Pri práčkach je to jednoduché, keďže sa berie do úvahy pranie na 220 praní ročne. Platí tiež, že 8kg práčka má väčšinou väčšiu spotrebu ako 6kg práčka. Platí to však aj pri identických modeloch od rovnakého výrobcu. Pre potreby vystavenia štítku sa práčka či sušička naplní maximálnym množstvom. Do 6kg práčky sa vloží 6kg bavlny, zatiaľ čo do 8kg práčky sa jej dá až 8kg. Ide o obrovské množstvo, podstatne väčšie ako je bežné pranie (napríklad 3kg suchého prádla). Znamená to, že dve veľmi podobné práčky môžu mať rovnaké všetky súčiastky, ale testujú sa iným množstvom bielizne.

Často sú úspornejšie väčšie práčky v porovnaní s menšími, aj keď štítok ukazuje oveľa väčšie čísla. Na bežné pranie a hlavne sušenie je dôležité, aby bol na činnosť dostatok miesta. Zúžené výrobky sú tak menej efektívne a odporúčajú sa brať skôr tam, kde priestor neumožní väčšiu práčku.

Práčkosušičky majú podľa štítku veľmi vysokú spotrebu vody, dokonca aj okolo 150l. Neznamená to, že pri praní vždy pomíňa 150l. Ide o výsledok testu, keď sa do práčkosušičky na 10kg prania a 6kg sušenia najskôr operie 10kg (čo je ohromné množstvo) a následne sa bude sušiť 6kg a nakoniec ešte zvyšné 4kg. Práčkosušička má podstatne nižšiu spotrebu pri bežnom praní a oprať/osušiť 3kg a 6kg bude za iný peniaz, pričom nejde automaticky o dvojnásobok.

Ako si vybrať notebook?

Ako vybrať veľkosť notebooku?

Pri výbere notebooku sa dá zamerať na čokoľvek. Ako prvé je potrebné zistiť, na čo sa bude notebook používať. Hráč, fanúšik filmov a spisovateľ budú mať iné požiadavky. Notebook je mobilný počítač a tak je dobré zistiť, ako veľmi mobilný by mal byť. Čím väčší notebook, tým pohodlnejšia práca a lepšie využitie na stole. Na druhej strane, maličké notebooky sa vojdu kdekoľvek a takmer nič nevážia. Je dôležité, či sa bude na notebooku robiť aj niečo náročnejšie, alebo nie. Väčšina ľudí teraz potrebuje notebook čisto na internet, no práve prechádzanie internetových stránok je dosť náročná činnosť pre niektoré notebooky. Najčastejšia veľkosť 15,6 palca je ideálna pre všetkých, s výnimkou tých, ktorí ho neustále potrebujú nosiť so sebou v taške či batohu. Veľkosť notebooku ovplyvňuje aj to, či potrebujete alebo naopak nechcete numerickú klávesnicu. Tá je bežná na notebookoch veľkosti 15,6 palca, zatiaľ čo na menších nie je súčasťou. Notebook bez numerickej klávesnice je menej vhodný na rôzne tabuľky a prácu s číslami, ale má to tiež výhodu. Bez numerickej klávesnice sú klávesy s písmenami viac vycentrované a písanie dlhých textov je tak lepšie, s menším namáhaním prstov a krivením si rúk do ľavej strany.

Potrebujem výkonný notebook?

Na túto otázku odpovie väčšina ľudí rovnako. Stačí len na internet, prípadne základné veci. Problém nastáva v softvéri, ktorý je čoraz náročnejší a má teda vyššie požiadavky na hardvér. Každý notebook tak dokáže pri použití bežných programov fungovať rýchlo len po určitú dobu. Zatiaľ čo niektoré notebooky sú pomalé už po vybalení, iné budú fungovať dostatočne rýchlo i po niekoľkých rokoch. Preto je dobrý nápad zobrať notebook strednej triedy, alebo lacnejší prémiový notebook. Najlacnejšie notebooky sú tak úplne zbytočné pre niekoho, kto chce využívať notebook na prácu či zábavu.









Aký je hlavný rozdiel medzi notebookom a tabletom?

Rozdiel je mimoriadne jednoduchý. Tablet je výborný na jednoduchú zábavu, ako je pár hier, púšťanie filmov či základné využívanie nástrojov na komunikáciu. Tablet je tak vhodný na čokoľvek, čo sa dá používať bez myši a klávesnice a jednoduchý softvér. Notebook, naopak, vyniká v činnostiach, na ktoré je potrebné používať myš či klávesnicu. Nejde tak len o sledovanie obsahu, ale hlavne o jeho vytváranie. Hrať hru a vytvárať scenáre pre ňu je veľký rozdiel, rovnako ako sledovanie a editovanie filmu. Notebook je tak v porovnaní s tabletom hlavne pracovný nástroj, pričom tablet dokáže len časť z vecí, ktoré zvládne notebook. Samozrejme, tablet má aj svoje výhody, a to hlavne vyššiu výdrž batérie či rýchle otvorenie. Notebook má zas výhody v kompatibilite, kde väčšinou nie je problém prepojiť ho s akýmkoľvek iným zariadením či priamo s množstvom rôznych zariadení.

Podľa čoho zistím, či je notebook dosť výkonný?

Najdôležitejší komponent notebooku je procesor. Každý predajca by mohol poradiť, ktorý je výkonnejší a vhodnejší, Napríklad od Intelu je procesor Celeron a Pentium pre najlacnejšie modely a i3/i5/i7/i9. U každého sa dá zistiť, z akej generácie je. Čím novší, tým lepšie. Rozdielom je často tak výkon, ako i lepšia spotreba energie a tak aj menej prebytočného tepla. Procesor i3 10. generácie je oveľa lepší ako i7 tretej. Procesory od Intelu väčšinou končia svoje označenie s U (úsporný) alebo H (výkonný). Dôležitá je tiež operačná pamäť a hlavne pevný disk. Ten môže byť HDD, čiže klasický mechanický s veľkou kapacitou, alebo SSD. SSD je rýchly disk, vďaka ktorému sa všetko oveľa rýchlejšie spúšťa, ale obvykle má nižšiu kapacitu. Pre drvivú väčšinu ľudí je vhodnejší a vďaka nemu je notebook nielen rýchlejší, ale aj tichší. Výkonné notebooky, hlavne tie určené priamo na hranie hier, sú v drvivej väčšine bez DVD mechaniky. Je to z toho dôvodu, že DVD disky sa používajú čoraz menej, zatiaľ čo ušetrené miesto sa dá oveľa lepšie využiť pre lepšie chladenie, druhý pevný disk alebo viac miesta pre dôležité komponenty, napríklad podstatne výkonnejšiu grafickú kartu. Väčšina hier sa predáva digitálne cez internet, nie cez fyzické nosiče.

Ako si vybrať televízor?

Ako vybrať veľkosť televízora?

Každý človek, ktorý niekedy mal televízor, si niekedy povie, že by mohol byť aj lepší. A ešte častejšie jednoducho väčší po tom, čo si pozrie, čo si akurát kúpil sused, šéf či čo ponúka ten zelená otravná postavička z nemenovaného obchodu. Aký veľký televízor si vybrať? Možností je viac. Od jednoduchého odmerania voľného miesta napríklad medzi dvoma skriňami cez využitie po rôzne výpočty. V praxi je jednoduché povedať, že nie je zlý nápad vybrať si televízor cez jednoduchý výpočet. Pri moderných televízoroch je dobrý nápad dvojnásobok uhlopriečky pre toho, kto pozerá TV aktívne, chce si vychutnávať akčné filmy a používať TV ako obrazovku k hernej konzole. Pre tých, čo majú TV na bežné sledovanie a pozrú si správy, teleshopping a kombináciu Farmár hľadá ženu a Mama ožeň ma, dobre poslúži 2,5 či 3-násobok uhlopriečky. Metrová uhlopriečka (alebo 40 palcov) sa tak niekomu hodí na pozeranie z 2 metrov, pre iného napríklad z troch. Populárna veľkosť 140cm (55 palcov) napríklad z 2,8 metra až 4,2 metra.

Nie sú všetky televízory rovnaké?

Nie. A je to z jednoduchého dôvodu. Tak ako nie sú hotové všetky jedlá, bicykle, zbrane či čokoľvek iné. Každý človek má iné požiadavky. Dobrý televízor, alebo len veľmi základný? Veľký, alebo malý? Je potrebné, aby mal dobrý zvuk? Bude sa tam používať internet? Bude sa spájať s telefónom? A tak ďalej. Iné požiadavky má náročnejší človek od menej náročného, a tiež majú odlišné požiadavky ľudia vrámci jedinej rodiny.

Smart televízor dokáže viac, ako len zobrazovať televízne vysielanie. Môžete sa s ním pripojiť na internet a pustiť si Youtube, Netflix alebo inú službu. Taktiež si môžete pustiť čokoľvek z telefónu, zahrať pár hier či pozrieť si internetové stránky. Smart televízor je tak krížencom klasického televízora a notebooku.

Prečo nepoužívajú všetky televízory Android?

Android je dobrá voľba pre televízor, preto ho používa napríklad SONY alebo Philips. Hlavnou výhodou je veľké množstvo aplikácii. Android má podporu pre najviac aplikácii. Iné systémy sú však oveľa rýchlejšie a môžu priniesť niečo, čo v Androide nie je, alebo čo sa tam zložito nastavuje.

CRT? Plazma? LED? OLED? ULED? QLED?

CRT je veľmi starý typ televízora. Oveľa viac sa dnes používa pojem „tá veľká škatuľa s veľkým zadkom“. Dnes sa dá zohnať kdekoľvek, celkom zadarmo. To je aj jediná výhoda. Nevýhodou je hlavne silné vyžarovanie, kvôli ktorému treba byť od takéhoto televízora ďaleko. Taktiež žiadne smart funkcie, vysoká hmotnosť a spotreba energie.

Plazma je dnes už málo používaný typ televízora. Napriek tomu sa porovnávanie s plazmou často používa. Plazmový televízor využíva plyn, ktorý dokáže pri správnej funkcii ukázať veľmi pekné farby. Plazmové televízory sa už nevyrábajú, a to tak pre vyššiu cenu, rôzne výrazné nedostatky (spotreba, nemožnosť akéhokoľvek presúvania) a nemožnosť využitia vo vyššom rozlíšení. To je najdôležitejší problém. Aby mala plazma a Full HD rozlíšenie, musí byť veľká, pretože pri malej by plyn nedokázal vytvoriť dostatočnú svetelnosť. Inými slovami – plazma by pri vysokom rozlíšení, ktoré LED bez problémov zvládne, mala príšerné farby a nikto by si to nekúpil.

LED je aktuálne najrozšírenejšia technológia. LED televízor funguje tak, že predný panel vytvorí obraz, ktorý je však veľmi tmavý. Preto je súčasťou televízora aj niekoľko LED pásov, ktoré robia osvetlenie. LED televízor je tak lacný, jednoduchý, ľahký a pre niekoho úplne postačí. Obraz je na najlacnejších modeloch nie veľmi kvalitný a môže byť viac sivý ako pri iných typoch televízorov.

Prémiová LED dokáže za stále rozumnú cenu priniesť veľmi dobré farby. Prémiové televízory majú smart funkcie, dobrý obraz a zvuk. V nových modeloch sa často používa umelá inteligencia na vylepšenie obrazu a výkonný procesor, ktorý dokáže dobre prepočítavať obraz na iné, väčšinou vyššie rozlíšenie (tzv. Upscaling). Každý výrobca nazýva svoje prémiové LED televízory inak, napríklad QLED od Samsungu, Nanocell od LG, Triluminos od Sony, ULED od Hisense a podobne. Prémiové LED televízory môžu mať cenu od 1/3 ceny OLED televízora až po rovnakú cenu.

OLED je aktuálne najvyššia technológia, ktorú používa väčšina výrobcov, s výnimkou Samsungu (ten dáva svoje najvyššie QLED televízory ako priameho konkurenta pre OLED). OLED má úplne dokonalú čiernu a nádherné farby. Rovnaký obraz je na OLED oveľa farebnejší, kým na klasickej LED by bol viac sivý. Nevýhodou, hlavne na starších OLED televízoroch, je vypaľovanie. Tomu sa dá vyhnúť tak, že sa nebude sledovať statický obraz (logá) a jednoducho sa občas prepne. OLED je tiež nevhodné riešenie pre hráčov, ktorí majú v láske napríklad PlayStation alebo Xbox.



Ako si vybrať chladničku?

Čo je to ten no frost?

Pri chladničke sa dnes často spomína technológia no frost. Ide o chladničky, kde vôbec nevzniká námraza. No frost chladnička funguje tak, že sa občas spustí len pre to, aby dostala časť vlhkosti mimo chladničku. Výsledkom je nižšia vlhkosť a teda aj žiadna ľadová námraza, ktorá vyžaduje vyššiu vlhkosť. No frost chladničky sú väčšinou vyššie a drahšie, preto sa táto technológia v malých, lacných chladničkách nepoužíva.

Akú veľkú chladničku potrebujem?

Jednoduchá otázka má hneď niekoľko odpovedí. Ideálne a najlepšie riešenie je porovnanie s minulou chladničkou. Bola tá, ktorú ste mali predtým, dosť veľká? Alebo treba väčšiu? Iná možnosť je výpočet podľa počtu ľudí, kde by sa dalo celkové množstvo v litroch určiť podľa počtu osôb. Pri výpočte sa ráta 60-70 litrov na osobu. Pre troch ľudí tak podľa tohto výpočtu stačí chladnička s výškou 185cm, zatiaľ čo pre štyroch ľudí je vhodnejšia dvojmetrová chladnička. Taktiež sa dá veľkosť chladničky určiť podľa používania a lokality. V podstate je veľká chladnička potrebnejšia tam, kde sa robia veľké, nárazové nákupy. Ak máte minútu od domu obchod s potravinami, pravdepodobne nepotrebujete až tak veľkú chladničku.

Čo je to nulová zóna?

Nulová zóna, fresh zóna či nejaký iný názov je užitočná predovšetkým pre tých, ktorým chutí mäsko. Niektoré chladničky majú špeciálnu zásuvku, v ktorej je teplota približne 0°C. Znamená to, že v nej uložené mäso vydrží čerstvé oveľa dlhšie ako keby bolo len klasicky chladené. Oproti mrazeniu takéto mäso nestratí žiadne vitamíny a netreba ho mraziť alebo rozmrazovať. Stačí len jednoducho nakrájať.

Voľne stojacu alebo vstavanú chladničku?

Vstavaná chladnička sa dá kompletne zakryť a v modernej kuchyni môže pekne zapadnúť. Vstavané chladničky sú však drahšie, podstatne menšie a ťažšie sa vymenia alebo opravia. Menší celkový rozmer, napríklad 55x55 centrimetrov, znamená oveľa menší vnútorný priestor. Nevojdu sa tak na jednu policu dva menšie hrnce alebo napríklad plech. Taktiež je podstatne menší výber vstavaných chladničiek.

Ako si vybrať varnú dosku?

Čo je najlepšie? Indukcia, klasická elektrina alebo plyn?

Plyn má svoje výhody a nevýhody. Napriek tomu, že z plynu čoraz viac ľudí prechádza na iné riešenie, má čo ponúknuť. Ak sa totiž má zohriať napríklad 10 litrov vody, na plyne je to jednoducho najlacnejšie – a ani to dlho netrvá. Plyn je lacný, netreba na to nič špeciálne, no je potrebné urobiť správne zapojenie. Inými slovami, treba plynára, ktorý plynový spotrebič zapojí a zároveň zistí, či nie je potrebné urobiť v domácnosti nejaké úpravy. Okrem zemného plynu sa dá používať aj propán-bután, ktorého vlastnosti sú podobné, ale často potrebujete zháňať bomby s touto zmesou. Nemusíte tak vlastniť plynovú prípojku. Plyn má tiež výhodu v okamžitej reakcii, takže ak treba stíšiť alebo zosilniť plameň, zmenu vidno okamžite. Moderné plynové spotrebiče majú stopgas, čiže bezpečnostnú poistku, ktorá môže vypnúť plyn.

Klasická elektrina, prípadne sklokeramická doska samozrejme nepotrebuje plynovú prípojku. Treba sa však pripraviť na vysoký účet za elektrinu, ako i pomalé a nie veľmi príjemné varenie. Na klasickej elektrine môžete použiť akékoľvek hrnce, navyše samotné dosky či sporáky na bežnú elektrinu sú lacné. Pri sklokeramike (či indukcii) je veľmi jednoduché čistenie, kde stačí len utrieť rovnú dosku bez záhybov, ako je to bežné na plyne. Medzi nevýhody patrí bezpečnosť, kde platnička ostáva ešte dlho po varení horúca. Najväčšou nevýhodou je varenie v lete, keďže obrovské množstvo odpadového tepla zmení miestnosť na saunu pri dlhšom varení.

Indukcia je v podstate výrazne vylepšená klasická elektrina. Celý rozdiel je v tom, že namiesto ohrievania najrôznejších vrstiev sa ohreje len to, čo je dôležité. Varenie na indukcii je tak omnoho rýchlejšie, lacnejšie a pohodlnejšie ako na klasickej elektrine. Navyše sa platničky rýchlo zohrejú i vychladnú, čo prispieva k lepšej bezpečnosti. Na to, aby všetko fungovalo, je potrebné mať aspoň trochu moderné hrnce, alebo celkovo nádoby, ktoré sú magnetické. Nie je pravda, že treba nakupovať nové, špeciálne a drahé hrnce. Pár nových hrncov stojí toľko, čo sa dá ušetriť oproti sklokeramike za jeden alebo dva mesiace. Indukcia tak má veľké množstvo výhod, ale ohrievanie vody alebo iného jedla je stále drahšie ako na plyne. Dá sa tak povedať, že pre ľudí s plynovou prípojkou je veľmi dobrou voľbou plyn, zatiaľ čo pre iných indukcia. V poslednom čase sa objavujú články o škodlivosti indukcie, i keď nikdy nič nebolo dokázané a často to šíria ľudia, ktorí sú presvedčení o úplných medicínskych či technických nezmysloch.

Stanislav Hoferek – Ako si vybrať elektrospotrebič? 14/14 Greenie knižnica, greenie.elist.sk