Pór v kuchyni

Stanislav Hoferek





















Autor

Vydavateľ

Licencia

Vydanie

GKBN

Stanislav Hoferek

Greenie knižnica

CC-BY-NC-ND

Prvé (2020)

000001

O knihe

Každý človek by mal vedieť uvariť aspoň niečo. Iste, nie každý môže byť šéfkuchár a keby to tak bolo, svet by bol veľmi nudným miestom. Pór v kuchyni je naplnenie malého, jednoduchého sna. Mimoriadne jednoduchá kniha sa zameriava na potravinu, ktorá má množstvo úžasných vlastností a perfektne sa hodí kuchárom – začiatočníkom.




Skúsení kuchári pór používajú často a dobre poznajú jeho účinky. Pór je zdravý, dá sa dobre pripraviť na mnoho spôsobov, neštípe v očiach tak ako cibuľa a dá sa považovať za zeleninu pre lenivých – pretože ho vie pripraviť prakticky každý. Ak vás zaujíma viac, prečítajte si túto tenkú knižku, alebo si ju pokojne vytlačte. Pokojne aj niekomu, kto má rád jednoduché a rýchle recepty.

Obsah

Pór v kuchyni 1

O knihe 2

Obsah 3

Pór? Was ist das? 4

Ktorá časť póru je jedlá? 6

Pór v sendvičovači 7

Pór vo woku 8

Pór v guláši 9

Pór v polievke 11

Pór v rizote 12

Pór v omelete 13

Pór v zemiakovej placke 14

Pór v cestovine 15

Pór v rúre (štvorčekový recept) 16

Pór vo fašírkach 17



Pór? Was ist das?

Čo je to ten pór? Niektorí ľudia si teraz spomenú na základnú školu a zmienku o tom, že k cibuli a cesnaku patrí aj akýsi pór. Iní si všímajú, že v obchodoch sa dá kúpiť akási monster size palica, ktorá sa farebne mení z bielej na zelenú. A potom sú takí, ktorí pór poznajú a chcú poznať viac – alebo chcú inšpiráciu na niečo zdravé, chutné a tak podobne.



Pór je fajn. Je to zelenina, a tak je to zdravé. Dá sa to používať na varenie, bez varenia či jednoducho sa to do niečoho primieša a výsledok je fajn. Pór je tak ideálnou potravinou pre tých, ktorí varia celé roky a dobre poznajú čo dokáže – ako i pre tých, ktorým pravidelne prihorí čaj a povedali si, že by bolo fajn sa niečo naučiť.



Pór je moja obľúbená zelenina. A je na to hneď niekoľko dôvodov. A pretože odrážky sú prehľadné a dobre sa z nich učí, tak si o póre niečo povieme:



  1. Pór je zelenina. Patrí do tej istej skupiny, ako cesnak a cibuľa.

  2. Pór obsahuje užitočné látky. Tých je, samozrejme, veľmi veľa, tak spomeniem len tie hlavné: vápnik, fosfor, draslík, železo, selén, mangán, vlákninu, kyselinu listovú…

  3. Pór vie tiež doplniť celú škálu vitamínov: A, C, E, K a samozrejme niekoľko druhov vitamínu B.

  4. Pór je zdravý. Látky v ňom obsiahnuté pomáhajú s imunitou, hladinou cukru v krvi (áno, pre ľudí s rôznymi diétami je to výborná zelenina), likvidujú škodlivé baktérie, chráni pred infekciami, zápchami, vysokým krvným tlakom… a okrem iného podporuje chuť do (aj zeleninového či inak „až príliš zdravého“ jedla).

  5. Pór omladzuje, napráva pleť, regeneruje… výborne sa tak hodí pre ťažko fyzicky pracujúcich, pre fajčiarov či skrátka pre každého, kto sa chce cítiť lepšie.

  6. Nedá sa ním prejesť, otráviť, predávkovať…

  7. Dá sa použiť všade. Áno, VŠADE. Čokoľvek od gulášov cez nátierky, polievky, omáčky… dokonca do niektorých koláčov, hamburgerov, zapekaných syrových dobrôt…

  8. Pór je navyše obojstranný, pričom každá strana (biela i zelené listy) je trochu iná. Výsledkom môže byť napríklad krajšie zdobenie jedál.

  9. Pór je kombinovateľný. So syrom, zemiakmi, ryžou, akýmkoľvek mäsom, maslom… dokonca sa dá jesť aj samotný na mnoho spôsobov a dá sa tepelne upraviť v prakticky čomkoľvek. Často ho nájdete v rôznych zeleninových zmesiach na polievku či v čínskych alebo celkovo ázijských jedlách.

  10. Okrem iného má výhodu aj v tom, že veľa nestojí. Z jedného kúsku sa naje množstvo ľudí a pritom sa veľmi jednoducho pripravuje. Pór sa niekedy nazýva aj cibuľa pre lenivých, keďže neštípe v očiach a dá sa ľahšie a rýchlejšie nakrájať. A už som spomínal, že vie pomôcť zmierniť opicu?





Ktorá časť póru je jedlá?

Teoreticky je možné zjesť úplne celý pór. Nič by vám z toho nebolo. V praxi sa však odstraňuje spodná, korienková časť, väčšinou cca 1cm. Taktiež sa odstraňujú lístky, ktoré sú sfarbené do hneda z dôvodu vysušenia alebo v podstate čohokoľvek iného.



Žlté lístky, ktoré nemusia vyzerať veľmi vábne, sú stále plné vitamínov (a celkovo obsahujú listy viac vitamínov ako spodná, biela časť) a keď nevyzerajú vábne, stále sa dajú tepelne spracovať. Pred prípravou ich treba veľmi dôkladne umyť.



Pór sa môže krájať z obidvoch strán. Ideálne je na to použiť keramický nôž, ktorý je k vitamínom a ďalším látkam šetrnejším. Výsledkom je tak viac zachránených užitočných látok, pretože niektoré vitamíny a spol sa strácajú pri dotyku s kovom. Ak nemáte keramický nôž, poslúžiť môže aj titánový. Lacné hliníkové nože sú asi najhoršou možnosťou.



Pór v sendvičovači

Pravdepodobne najjednoduchší spôsob, ako použiť pór, je cez úplne jednoduchý sendvičovač alebo gril. Klasické sendviče z pečiva, syra a šunky sú chutné sami o sebe, ale pridaním nadrobno nakrájaných zelených lístkov viete výrazne zmeniť chuť. Samozrejme, podľa vašej dávky. Pór v tomto prípade funguje ako úplne zdravé korenie, ktoré zmení chuť – prípadne „donúti“ lacnú, nekvalitnú šunku, aby chuť mala. Ak vám teda ostala šunka, ktorá sa na kvalitnú šunku veľmi nepodobá, s pórom ju môžete vylepšiť. Ideálne ak dáte medzi dva pláty šunky viac nadrobno nakrájaného póru. Takéto sendviče sa dajú dobre kombinovať s pálivým kečupom alebo s paradajkami.



Pór vo woku

Urobiť kvalitnú čínu nevie každý, ale práve s pórom je veľmi jednoduché urobiť dobré, čínske jedlo – a to z úplného minima surovín. V svojej podstate treba len pór, kuracie prsia, korenie na čínske jedlá a olej. Samozrejme sa to dá skombinovať s ďalšími jedlami.



Potrebujeme:



Postup:

  1. Na oleji krátko orestovať biele časti póru, nakrájané na krúžky.

  2. pridať na kocky nakrájané kuracie prsia.

  3. poriadne okoreniť.

  4. po tom, čo budú kuracie prsia z vonkajšej strany biele (alebo bielo-žlté, podľa množstva korenia), pridať cca 7cm pórových lístkov, nakrájaných na maličké kúsky. Spolu s ním akúkoľvek zeleninu, ktorú nájdete v malom množstve.

  5. po asi 2 minútach pridať lyžicu horčice a medu a poriadne premiešať. Môžete tiež pridať pár kvapiek sójovej omáčky.



Pór v guláši

Čo presne by mal obsahovať guláš? Ako sa hovorí, sto ľudí = sto chutí. A aj keď sa bežne pór nenachádza v takom tom klasickom guláši, môžete ho veľmi dobre použiť. Zmení jeho chuť a výrazne zrýchli prípravu. Pomer mäsa a póru by mal byť približne 1:1. Samozrejme odporúčam guláš priebežne testovať a dochucovať.



Potrebujeme:



Postup:

  1. Guláš sa robí po krokoch. Prvým je príprava cibule a bielej časti póru na masti. Stačí pokrájať na malé časti, čo je oveľa rýchlejšie ako pri cibuli (navyše neštípe oči) a restovanie na masti.

  2. Len čo sa dokrája cibuľa a pór, začne sa krájať mäso. Až bude pór jemne zožltnutý, pridá sa mäso nakrájané na malé kúsky a ochutí soľou a korením.

  3. Zatiaľ čo sa pripravuje mäso s masťou a pórom, nakrájajú sa zemiaky, znovu nakrájané na kocky.

  4. Len čo sú nakrájané zemiaky a pridané do gulášu, vyskúša sa mäso. Ak je hotové alebo takmer hotové, pridá sa voda. Toľko, aby bolo všetko 1-2cm pod hladinou vody.

  5. Nasleduje hlavné varenie, takže treba dať hrniec na najväčší plameň (či stupeň na indukcii) a variť kým nebudú zemiaky úplne mäkké.

  6. Posledným krokom je pridanie ostatných ingrediencii, nakrájanej papriky, mletej papriky, majoránky a zelených listov póru nakrájaného na malé kúsky.

  7. Po pridaní všetkého je potrebné variť guláš aspoň 5 minút, aby sa jednotlivé chute premiešali. Dobrú chuť.



Pór v polievke

Ako sa spomínalo v úvode, pór je zdravá potravina. A nie je nič lepšie, ako urobiť si z nej dobrú polievku na štýl cesnačky. Pór je však vhodný aj na iné polievky a každá môže byť tak krémová, ako i číra. Rozhodnutie je na vás a na tom, či máte doma ponorný (alebo iný) mixér. V recepte sa spomína bujón, ale samozrejme tí šikovnejší (a menej leniví) si môžu pripraviť pravý domáci vývar.



Potrebujeme:



Postup:

  1. Jednoduchá polievka sa začína orestovaním póru na masti alebo oleji.

  2. Následne sa pridáva voda, nakrájané zemiaky, soľ a korenie a malé cibuľky.

  3. Po chvíli a poriadnej degustácii pridáme rozmrvený bujón, podľa potreby.

  4. Podávame. Môžeme pridať krutóny alebo opečený chlieb nakrájaný na kocky, alebo sa môžeme vyhnúť pečivu a urobiť tzv. tukožrútsku polievku (tá je výborná pre ľudí, čo chcú zhodiť pár kg). Každému dáme do misky celú malú uvarenú cibuľku. Dobrú chuť.



Pór v rizote

Urobiť dobré rizoto s pórom je veľmi jednoduché, priamo triviálne – a pritom chutné, zdravé a farebné. Veľa rôznych možností. Tentokrát jednoduchý recept pre extra lenivých s kukuricou.



Potrebujeme:



Postup:

  1. V hrnci si pripravte ryžu klasickým spôsobom, kým nebude mäkká.

  2. Na panvici si zatiaľ pripravte nasekaný pór na troche oleja. Následne pridáme plechovku alebo sáčok kukurice.

  3. Obidve časti zmiešame, osolíme a okoreníme. Pridáme kari alebo kurkumu tak, aby sa zmenila farba ryže z bielej na jemne žltú.

  4. Do misiek alebo tanierov pridáme kvapku sójovej omáčky.

  5. Dozdobíme kolieskami červenej papriky a drobnými kúskami pórových listov.



Pór v omelete

Pór sa hodí do praženice alebo ďalších vajíčkových jedál. Napríklad aj do chutnej omelety. Postup je samozrejme jednoduchý a či to bude súvislá placka, alebo pomiešaná zmes, to je na vás.



Potrebujeme:



Postup:

  1. Na panvicu pridáme olej a poriadne ju zahrejeme.

  2. Znížime plameň a pridáme rozšľahané vajíčka z misky.

  3. Na vznikajúcu placku nasypeme nadrobno nakrájané zelené listy póru a nadrobno nakrájanú (alebo nastrúhanú) mozarellu.

  4. Okoreníme a vychutnávať môžeme ešte teplé.



Pór v zemiakovej placke

Zemiakové placky sa dajú urobiť na niekoľko spôsobov. V svojej postate je to jednoduché zemiakové jedlo, ktoré sa dá dochutiť napríklad pórom.



Potrebujeme:



Postup:

  1. Na panvicu pridáme olej a poriadne ju zahrejeme.

  2. V miske si pripravte na strúhadle niekoľko zemiakov.

  3. Na zemiaky pridajte 2 polievkové lyžice múky, 3 vajíčka, majoránku, čierne korenie, soľ, vegetu, cesnak a nadrobno nakrájaný pór.

  4. Všetko poriadne premiešajte a naberačkou dávajte zmes na rozpálenú panvicu.

  5. Hotové placky sú vďaka póru inak sfarbené a veľmi chutné, dobrú chuť.



Pór v cestovine

Pór sa hodí do omáčok, ktoré sa dajú použiť skutočne univerzálne. Jedným zo spôsobov je urobiť vlastnú a krásne farebnú omáčku na obľúbený druh cestovín. Nech už máte akékoľvek, od špagiet cez rúrky (penne) či vrtuľky (farfalle). Samozrejme sa dá recept omnoho zjednodušiť dvomi kvalitnými omáčkami, ale nasekané paradajky sú lacnejšie a majú menej éčok.



Potrebujeme:



Postup:

  1. V hrnci pripravíme vybrané cestoviny do mäkka. Ideálne ak sa k vareným cestovinám pridá kávová lyžička oleja a soli.

  2. Pomedzi to si na panvici pripravíme omáčku. Na kvapke oleja osmažíme bielu časť póru.

  3. Pridáme omáčku na cestoviny a nakrájané paradajky, nakrájané pórové listy a oregano alebo bazalku.

  4. Na tanier pridáme cestoviny s naberačkou vytvorenej omáčky a posypeme syrom.

  5. Na okraj každého taniera pridáme trochu pesta. Dobrú chuť.



Pór v rúre (štvorčekový recept)

Urobiť dobrý koláč s pórom je možné a vlastne aj veľmi jednoduché. Na internete je veľa rôznych receptov, ani netreba náročne vyhľadávať. Jeden mimoriadne jednoduchý, vlastný recept, však pridám veľmi rád. Je rýchly a chutný, však posúďte sami.



Potrebujeme:



Postup:

  1. Pripravíme si zapekaciu misu z jenského skla alebo inú nádobu a na jej dno poukladáme sendvičové pečivo s malým kúskom masla.

  2. Na každý sendvičový štvorec pridáme šunku.

  3. Poriadne vyčistíme listy z póru a nakrájame ich na kúsky dĺžky sendvičového štvorca. Na každý štvorec pridáme 4 kúsky (do mriežky #).

  4. Opakujeme krok číslo 3, takže celkovo budú 2 vrstvy póru a 2 vrstvy šunky.

  5. Na vrch položíme štvorec syra.

  6. Ak máte špáradlá, môžete ich použiť na stabilizovanie, aby sa vrstvy neoddelili.

  7. Pečie sa pri 180°C cca 30 minút.



Pór vo fašírkach

Mäsové fašírky môžu byť výborné, ale len málokto vie, že sa fašírky dajú vytvoriť aj zo zeleniny. Zeleninové fašírky sú zdravšie, ľahko stráviteľné a dajú sa detailne dochutiť. Navyše je vytvorenie veľkého množstva fašírok lacné a väčšinu surovín má ktokoľvek v domácnosti, ak nemá rovno všetky.



Potrebujeme:



Postup:

  1. Do hrnca pridáme nakrájané zemiaky, pór a mrkvu. Všetko v približne rovnakom pomere. Krájame na malé kocky.

  2. Zalejeme vodou a po 15 minútach varenia (s trochou soli) zeleninu scedíme.

  3. Uvarenú zeleninu zmiešame s múkou a strúhankou, kým budú mať vhodné zloženie na tvarovanie v rukách.

  4. Rukami vytvarované fašírky obalíme v troche strúhanky a opražíme na oleji z obidvoch strán.

  5. Ako prílohu môžeme urobiť jednoduché ale veľmi chutné zelerové hranolky na plechu. Vhodným spôsobom je nakrájanie centimeter hrubých hranoliek a ich upraženie v plechu alebo na panvici s trochou mletej papriky. Zelerové hranolky sú hotové vtedy, keď nebudú chutiť „tak veľmi zelerovo“ a budú mäkké.

Stanislav Hoferek – Pór v kuchyni 17/17 Greenie knižnica, greenie.elist.sk