PUTIN

Úvaha o človeku, ktorý nenávidí Rusko













Autor

Vydavateľ

Licencia

Vydanie

Autor obálky

Stanislav Hoferek

Greenie knižnica

CC-BY-NC-ND

Prvé (2022)

Stanislav Hoferek

O knihe

Táto úvaha vznikla po tom, čo sa Vladimír Vladimirovič Putin prihlásil k odkazu Petra Veľkého. Tak, ako sa Mussolini porovnával s Caesarom. Svojou úvahou ukazujem svoj názor na aktuálneho lídra Ruskej federácie a na kroky, ktoré by mohli byť urobené.






Úvaha nie je úplne zameraná na vojnu, ktorá vznikla napadnutím Ukrajiny vojskami Ruskej federácie. Je o myslení a o osobnosti človeka, ktorý má aj na Slovensku veľké množstvo fanúšikov. O jeho cieľoch, plánoch i o tom, aký má bývalý agent KGB pohľad na demokraciu či propagandu.

Rusko

O Rusku sa hovorí často v najrôznejších súvislostiach. Krajina bohatstva i nesmiernej chudoby, obrovskej rozlohy a tiež obrovskej vzdialenosti k najbližším mestám v Ázijskej časti. Z Ruska sú známi spisovatelia, maliari a hudobní skladatelia. Zároveň je z Ruska jedna z najhorších diktatúr 20. a 21. storočia. Rusko sa niekedy zaraďuje do Európy, ale je tak rozsiahle, že susedí s Nórskom i s pre Európana nepochopiteľnou Severnou Kóreou.



Najväčšia krajina sveta sa tiež nazýva nástupcom i nenástupcom Sovietskeho Zväzu. Všetko, čo bolo podľa ich logiky na ZSSR dobré, správne, spravodlivé či technicky zaujímavé, je ruské. Všetko, čo je viac na hanbu ako na pochvalu, je sovietske. Toto neustále opakujú hlavne ľudia, ktorí boli súčasťou obidvoch systémov.



Za normálnych okolností by bolo Rusko mimoriadne bohatou krajinou. Má úrodnú pôdu, ropu, plyn a mnoho ďalšieho. V Rusku je celá Mendelejevova tabuľka prvkov, od zlata a diamantov cez všetko pre výrobu akejkoľvek elektroniky po prvky, ktoré potrebuje každá jadrová elektráreň. Rusko má všetko a na prestížnych svetových univerzitách často učia ľudia, ktorí odišli práve z tejto krajiny. Čo im teda chýba?



Rusko má menej obyvateľov ako Pakistan či Bangladéš. Ostrov Jáva, ktorý patrí Indonézii, má viac obyvateľov ako celá Ruská Federácia. Aj keď je Moskva jedno z najväčších miest na svete, skutočne veľkých miest v Rusku veľa nie je. S výnimkou Moskvy a Petrohradu nie je v Rusku žiadne mesto, ktoré by bolo výrazne väčšie ako Praha, Viedeň, Varšava či Budapešť. Problém s populáciou dlhodobo pretrváva. Netreba sa diviť, keďže počet obyvateľov ovplyvňujú dve hlavné komplikácie:



Niektorí vodcovia narobili ohromné škody – na životoch, na vzdelaní, na vzťahoch so susedmi. Dejiny Ruska sú dejinami vojen, hladomorov a bláznov. Stačí si vziať za vzor Stalina. Človeka, ktorý povraždil nespočítateľné množstvo ľudí, podľa mnohých môže za viac obetí ako Hitler. A dôvod? Vraždenie vlastných generálov, predávanie obilia z Ukrajiny, čo spôsobilo masívny hladomor… či fakt, že nariadil tú najrýchlejšiu, no najmenej akceptovateľnú taktiku? V snahe dostať sa do miest ako Praha či Berlín čo najskôr museli sovietski vojaci postupovať nevýhodnými priesmykmi, nemali dostatok jedla a vybavenia a tak boli ich straty ohromné. Len preto, aby dôležité mestá dobyli skôr ako Francúzi, Angličania či Američania. Už počas vojny išlo v Sovietskom Zväze oveľa viac o povojnové záujmy ako o záchranu životov. A dostať krajiny ako Poľsko, Československo, Maďarsko či Juhosláviu pod sovietsky vplyv je veľké lákadlo.



Straty mladých vojakov znamenajú tiež to, že v čase, keď by normálne generácia vojakov 2. svetovej vojny mala deti, je výpadok. To isté tiež v čase, keď by mala mať rovnaká generácia vnukov a pravnukov. Do toho fakt, že Rusko má nízku migráciu. Nikto sa do Ruska nechce sťahovať, pretože aj napriek skutočne masívnej propagande je Rusko chudobnou a z politického hľadiska nie veľmi atraktívnou krajinou.

Viac: https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/rusko-chudoba-strme-roste-putinovi-to-vyhovuje.A220517_193640_p_zahranici_nef



Politikom je ľahké povedať, že tu žiadnych migrantov z krajín zasiahnutých vojnou nechcú – pretože tí aj tak nechcú do Ruska prísť a oveľa radšej by sa dostali do demokratických krajín, ako je Nemecko, Francúzsko, Taliansko či napríklad krajiny Vyšehradskej skupiny, ktoré síce potrebujú ruskú ropu a plyn, ale v mnohom sa od Ruska čoraz viac vzďaľujú.



Rusko je krajina, kde veľká časť obyvateľov nikdy nevidela splachovací záchod, nevedia čo je to Playstation a v niektorých oblastiach ani čo sú to antibiotiká či iná vynálezy prvej polovice 20. storočia. Rusko tiež má hypermoderné zbrane, ktoré nemá ako využiť – pre potrebu propagandy. Z vojenského hľadiska síce dáva veľkú časť svojej ekonomiky na zbrojenie, no aj keď ide o veľké percento, počíta sa z relatívne malého rozpočtu, navyše poriadne skomplikovaného vysokou infláciou a korupciou.

















Putin

Propaganda tvrdí, že Vladimir Vladimirovič Putin je niečo viac, ako len človek. Významný človek, ktorý usiluje o mier, miluje Rusko, drží západ v neustálom šachu a je to v prvom rade hrdina. Opak je pravdou.



Putin je v svojej podstate prezident stále chudobnejúcej krajiny, ktorá nerieši problémy svojich ľudí a neustále slabne. Čo v tomto prípade robí Putin? To isté, čo iní diktátori. Hľadajú nepriateľov „tam vonku“, aby nebola pozornosť upriamená na lokálne problémy. Logika je veľmi jednoduchá, cenzúra a hoaxy vychádza lacnejšie ako riešenie problémov. A čím viac je problémov a čím sú hlbšie, tým viac treba investovať do klamstva, že je všetko v poriadku a ich sa problémy netýkajú. Je to podobný prístup, ako keby sa vám pokazila práčka a nemohli by ste ju opraviť alebo vymeniť, ale mohli by ste každému dať do schránky papierik s textom, že vaša práčka je v poriadku – a či by nevadilo, keby sa občas donieslo prádlo k nim. Samozrejme malými písmenami, zatiaľ čo text o tom, že práčka je v poriadku, by bola viditeľná aj z Madagaskaru.



Prezident Ruska berie veľmi ťažko, že ZSSR bola väčšia mocnosť ako Rusko. Ruská Federácia má menej obyvateľov, menej nerastného bohatstva, menej miesta na pestovanie obilia a mnoho ďalších vecí. A práve Ukrajina je štát, ktorý je pre Rusko kľúčový. Mnohé z najväčších miest a priemyselných i poľnohospodárskych centier ZSSR patrí dnes Ukrajine. Navyše bývalé sovietske republiky majú spolu oveľa viac zahraničných investícií ako Rusko. Litva, Lotyšsko a Estónsko sú súčasťou NATO, podobne ako napríklad Slovensko, ktoré bolo Ruskom v roku 2022 pridané na zoznam nepriateľských krajín.

Viac: https://hnonline.sk/svet/16166965-putin-oznacil-rozpad-sovietskeho-zvazu-za-zanik-historickeho-ruska





Pre Putina je mimoriadne dôležitý imidž Ruska vo svete, no je mu jasné, že pre čoraz horšiu ekonomickú situáciu (mimoriadne slabá mena, nezáujem o ruské produkty, kolaps hneď niekoľkých odvetví pre chýbajúce súčiastky a náhradné diely) nemôže klamať všetkých. Musí si tak vyberať, kde namieri svoju pozornosť. Napríklad na spomínanom Slovensku je veľký tlak na to, aby Slovensko viac verilo Rusku ako demokratickým krajinám. Tu však Putin narazil a celkový záujem o to, aby bolo Slovensko viac ruské, postupne klesá. Aj pre genocídu na Ukrajine, ruskú neschopnosť vo vojenskej oblasti či fakt, že okrem lží a ropy a plynu nemá Rusko nič. Len tak, medzi rečou, Rusi majú radi mapy. Aj úplne nelogické a nezmyselné mapy rozdelenia Európy, ktoré nemajú hlavu a pätu. Pre Rusko by bolo dobre, keby bola Európa nejednotná a čo najviac rozdelená a rozhodne na krajiny ako Slovensko (pre nich ešte stále Horné Uhorsko) nemyslia.







Putinova logika je pritom jednoduchá. Držať Rusko nejakým spôsobom nad vodou tým, že škodí Európe. Namiesto riešení však len obviňuje prehnitý Západ, Európu a USA, zatiaľ čo o Rusku hovorí ako o nebi na zemi. V skutočnosti nemá záujem o mier v krajinách ako je Sýria. Práve naopak, vyhovuje im neustály konflikt. Utečenci z vojnových oblastí nepôjdu do Ruska, ale do Európy, kde je to voda na mlyn pre rôzne neonacistické skupiny, ktoré zhodou okolností neskutočne milujú Putina a ďakujú mu za to, že majú vďaka nemu viac percent vo voľbách. Ľudia, ktorí vyvolávajú strach, majú k sebe často veľmi blízko. Utečenci z celého sveta, ktorí sa chcú dostať do Európy, sa často dostávajú do spriateleného Bieloruska, odkiaľ sú posielaní do Poľska bez možnosti návratu. Výsledok? Ľudia nemajú kam ísť a vzniká konflikt. Na jednej strane Európska solidarita a zdravý rozum, na druhej strane Putin a Lukašenko, ktorí chcú posilniť svoj vplyv oslabením Európy.

Viac: https://dennikn.sk/2469692/migranti-objavili-litvu-nie-je-to-nahoda-ale-lukasenkova-zbran-voci-europe



Ekonomická sila Ruska pod Putinom bola pred nevyprovokovaným útokom na Ukrajinu niekde na úrovni Talianska. Vzhľadom na sankcie a zlé hospodárenie, problémy s vývozom nerastných surovín a nákladmi na propagandu sa ekonomika zmenšila za pár mesiacov na úroveň Talianska bez Sicílie a Sardínie. Bez možnosti, že by sa situácia mohla nejako zlepšovať. Rusko na popud Putina prevzalo pobočky zahraničných firiem, ktoré boli v Rusku úspešné. Odišiel nielen McDonalds, za ktorý si Rusko urobilo veľmi nekvalitnú náhradu, ale aj spoločnosti ako napríklad Boeing. Ostávajúce lietadlá tak nemá kto opravovať a chýba tak zaškolená pracovná sila, ako i diely. Nedostatok dielov spôsobuje problémy s dopravou a výrobou, čo znamená nárast cien. V geograficky blízkych krajinách o 30%, v niektorých častiach Ruska o viac ako 300%. Bežné domácnosti tak rýchlo prídu o akékoľvek úspory a život sa stane mimoriadne náročným.



Putin je nízky trpaslík, ktorý sa hrá na obra. A hrá sa mu to jednoducho. Má moderné autá, luxusné vily a majetok ako žiadny politik na Západe. Už dlho nerozumie bežným Rusom a sú pre neho len panáci a čísla. Čísla, ktoré ťahajú jeho luxus, aj keď nemajú nič. A čísla, ktoré sú súčasťou jeho vojen. Ukrajina, Sýria či Stredoafrická republika sú moderné bojiská, v ktorých operuje ruská armáda. Pre Európu je zaujímavá predovšetkým Ukrajina, kde sa bojuje od roku 2014. Za ten čas sa obidve strany výrazne vyčerpali a to napriek tomu, že Rusko má 20x väčšiu vojenskú silu. Toto číslo je však mimoriadne zaujímavé aj preto, že súčasťou ruskej armády sú aj tanky z 2. svetovej vojny, ktoré neprešli generálkou, zastaralé lietadlá veľmi často bez paliva a bežní vojaci, ktorí jasne vidia Putinove klamstvá. Putin hovorí, že Ukrajinu je potrebné zbaviť nacistov. Pritom najviac fašistov na obyvateľa má Ruská Federácia a údajný veliteľ fašistov na Ukrajine je Žid. Rusi nenašli žiadne tajné laboratória na chemické, biologické či jadrové zbrane, ale našli Ukrajincov, ktorí bránia svoje domovy. Útočná vojna na Ukrajine sa oficiálne nazýva špeciálna vojenská operácia, aby nemohli povedať, že prehrali vojnu. Takto prehrajú len špeciálnu vojenskú operáciu proti bývalému spojencovi a to až po tom, čo im pozabíjajú a poznásilňujú ženy a deti. Samozrejme, ruskí a Rusmi platení trolovia to nikdy nepovedia týmto spôsobom. Vojna na Ukrajine taktiež znamená množstvo mŕtvych Rusov, čo znamená, že proti kresťanskej Ukrajine musia posielať Putinovi oddaných moslimov, ktorí majú skúsenosti s vyhadzovaním kostolov, škôlok či divadiel do vzduchu – a tí na Ukrajine ničia kostoly, škôlky a divadlá. Aj tie, ktoré nesú nápis „DETI“ v azbuke.

Viac: https://www.trend.sk/spravy/bombardovanie-divadla-mariupole-oznacil-starosta-genocidu-pred-budovou-bol-napis-deti



Sýria je podobný príklad, ktorý sa dá napriek svojej komplexnosti vysvetliť veľmi jednoducho. V krajine je niekoľko strán: diktátor, ľudia ktorí stoja proti nemu, kurdská menšina a zbytky islamského štátu. Putin podporuje diktátora. Výsledkom je, že vojna neustále pokračuje a to neprospieva nikomu, možno s výnimkou islamského štátu. A kto je poškodený? Drvivá väčšina Sýrčanov, Kurdov a všetkých susedných krajín, ktorí sa musia starať o utečencov, ktorých Assad nenávidí. Tak, ako Putin nenávidí Rusov a posiela ich na smrť, pre svoje potešenie, pocit nadradenosti a fakt, že ho nemá kto zosadiť.

Viac: https://www.ta3.com/clanok/237068/putin-to-pokaslal-suska-sa-v-kremli-potichu-vraj-zvazuju-jeho-nastupcu



Informácie o Putinovom zdravotnom stave sa neustále objavujú vo svetových médiách. Okrem demencie sa spomína Alzheimer a rakovina. Fakt, že sa jeho stav zhoršuje a že mu nedokážu pomôcť tí najlepší lekári z celej Moskvy hovoria o tom, že s Putinom je to zle.

Viac: https://www.ta3.com/clanok/232685/zakazane-media-naznacuju-ze-putin-ma-rakovinu-je-to-atlet-je-absolutne-fit-tvrdi-lukasenko





Čo môže robiť? Putin nemôže zmeniť svoju rétoriku a svoje postoje, pretože Rusi, aj keď nimi pohŕda, potrebujú silného lídra. A on nevidí inú možnosť ako pokračovať v neustále opakovanom klamstve. Iná možnosť by bola zblížiť sa s Európou, dokonca dostať Rusko do NATO a do EÚ, no to je mimoriadne málo pravdepodobné, zvlášť pre opakované zločiny proti ľudskosti, hyperinfláciu a tiež pre to, že väčšina krajiny je neobývaná pustatina. Putinovi tak ostáva len zbližovanie sa s inými diktatúrami, no v porovnaní s Čínou je Rusko len veľmi malý hráč, a to tak po stránke ekonomiky, ako i po vojenskej stránke. Čína, Amerika či iná veľmoc tak nemajú z Ruska zbraň – ale z toho, že má stále atómové zbrane, áno. Slabá benzínka s jadrovými zbraňami, nie je ten najlepší sused.



Putin rád pózuje ako rovnocenný partner Číny. Obchodne je však až na jedenástom mieste. Rusko nakúpilo v roku 2021 tovar a komodity za sedemdesiat miliárd, zatiaľ čo USA za 500 miliárd dolárov. Dá Čína prednosť Putinovi a pripraví sa o svoje najväčšie odbytisko? Čína síce svižne odkúpila ruský plyn a naftu, ale iba za cenu obrovskej zľavy. (Túto drsnú metódu si Číňania osvojili vo svojich obchodoch s Iránom). A Rusi (na rozdiel od Saudskej Arábie) sú závislí od vysokej ceny ropy. Ťažba ruskej ropy je totiž nesmierne drahá (pohybuje sa okolo 42 dolárov za barel, zatiaľ čo Saudov vyjde na 17).



Viac: https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/pfbid0nr3jCxAQ52aGn1gAfjyskj6p4wmsaX4nd95n6B6WS58K4t8NjwpzbjwD8C5dT2eJl

Peter Veľký a Vladimír Malý

Len ťažko nájsť odlišnejšiu postavu od Putina ako práve Petra Veľkého. Peter bol vysoký, Vladimír je trpaslík a je tak nízky, že je ťažké nájsť pekné a dostatočne nízke ženy do jeho sprievodov. V prvom rade však mali úplne iné názory na vojenstvo, organizáciu štátu a na to, v akom stave bude štát pre ďalšie generácie.



Peter Veľký sa rozhodol preskúmať Európu, aby dobre videl, kde sa dostali ostatné krajiny a aké má Rusko nedostatky. S cieľom vylepšiť krajinu ju opustil a cestoval, spoznával svet a vrátil sa s dobrými plánmi a úmyslami. Nie každému sa jeho snahy páčili. Okrem iného bojoval so Švédskom, pretože považoval za správne bojovať proti vtedajšej superveľmoci, aby malo Rusko prístup k Baltskému moru. Po skončení vojny nepovažoval Švédsko za zarytého nepriateľa, ale za obchodného partnera. Peter bol reformátor a hovorí sa, že dostal Rusko do 18. storočia. Dokázal to na základe nových vedomostí a aj keď nebol vo všetkom ideálny a mal svoje nedostatky, rozhodne išlo o osobnosť, ktorá je dodnes vážená po celom svete.

Viac: https://historickarevue.sme.sk/c/22528865/peter-velky-despoticky-vizionar-na-ruskom-trone.html



Vladimír Putin neskúma Európu a nezaujíma sa ani o vlastnú krajinu. Svoj zrak upiera na aktuálne mocnosti so závisťou a so snahou o ich destabilizáciu. Využíva moderné spôsoby propagandy, aby zakryl, že Rusko za Európou, Amerikou či Čínou čoraz viac zaostáva. Vie, že nemá čo ponúknuť, no teší sa, že si môže robiť v podstate čokoľvek, keďže má ropu a plyn. Podobne ako Peter Veľký, aj on má skutočne ťažkú situáciu. Krajina je oslabená predchádzajúcimi vládami a všetko je zaostalé a zastaralé – a chýbajú peniaze na nové riešenia. Putin si dobre uvedomuje, že ropu a plyn môže ťažiť efektívnejšie a lacnejšie, ale nemá na to peniaze. Má palác, ale nemá na to, aby sa nakúpili kvalitné technológie pre celú krajinu. Zároveň potrebuje živiť tak ekonomiku, ako i armádu. Výsledkom je tak slabá ekonomika i slabá armáda. Tá má síce dostatok mužov, ale nedostatok kvalitného vybavenia. Putin sa rozhodol zaútočiť na Gruzínsko či na Ukrajinu, kde sa však minimálne v druhom prípade poriadne prerátal. Ruská armáda jednoducho nestačí na to, aby si podrobila oveľa slabšieho suseda, aj na základe úplne základných problémov, ako je slabé zásobovanie, dezercia či efektívne taktiky partizánov, ktorí sťažujú i tak problémové zásobovanie. Putin navyše nebojuje so Švédskom, ktoré bojovalo vtedy aj proti iným štátom v tzv. Zimnej vojne, ale proti Ukrajine, ktorej pomáhajú krajiny, ktoré si vážia demokraciu. Inak povedané, Putin si vybral oveľa silnejšieho súpera a má menšie šance na úspech ako Peter.



Tak Peter, ako i Vladimír dostali Rusko do 18. storočia. Samozrejme, že je to prehnané a dostať sa z 21. storočia do 18. storočia je nemožné. Rusko vyvíja vlastné čipy, ktoré boli pred 15 rokmi považované za zastaralé – a musí rozoberať funkčné lietadlá, aby boli nejaké náhradné diely. Rusko je k tomu pod vládou Putina blízko k bankrotu a má problém splácať dlh voči ostatným krajinám. Hovorí sa, že Rusi sú neobmedzene bohatí, lebo majú všetko a ešte ani neotvorili poriadne bane. Je to pravda. Pravdou však je, že logistiku, technológie a dostatok ľudí na to nemajú. Potom sa stávajú extrémy, ako napríklad to, že letecká technika určená na hasenie požiarov na Sibíri je presunutá do Ukrajiny, kde ju vyzbroja a pošlú do bojov. Straty vojenskej i nevojenskej techniky sú pre Rusko katastrofické a odrazu nemá kto a ako hasiť požiare na Sibíri. Platení trolovia, ako napríklad na Slovensku Harabin, Kotleba či ktokoľvek z malej, no mimoriadne hlučnej dezinformačnej scény (ktorých bludy pravidelne a bez problémov vyvracia napríklad polícia či žiaci druhého stupňa ZŠ), to hodia na Ameriku, Izrael alebo kohokoľvek si akurát v Moskve vyberú za súčasného nepriateľa.

Čo by robil v tejto situácii Peter Veľký alebo ktokoľvek, kto má rád svoju vlasť? V prvom rade by prestal klamať vlastných občanov a prišiel by s pravdou von. Podľa mnohých je na to neskoro. Amerika či niekto iný nemôže za to, že si niekto v Rusku vymyslel pár nebezpečných hlúpostí. Začal by podporovať vedu a výskum viac ako pätolizačov a namiesto vysedávania v paláci by viac cestoval. Okamžite by sa skončili útočné vojny, ktoré Rusku škodia tak, ako napadnutým krajinám. Výsledkom by bolo, že by sa mohla zvyšovať populácia, ktorá sa v Rusku ako v jednej z mála krajín znižuje. Zapojenie sa do ekonomických štruktúr by znamenalo ľahší prístup k tovaru z iných krajín, lepšiu výmenu vedomostí a tiež by sa ruské výrobky stali atraktívnejšie a ľahšie dostupné pre iné krajiny. Rusko, podobne ako Slovensko, by viac dostávalo, ako dávalo. Členstvo by tak pre nich malo veľký význam. Taktiež by sa viac investovalo do služieb, poľnohospodárstva a ľahkého priemyslu. Rusko totiž má podobné problémy, ako mali krajiny západnej Európy po 2. svetovej vojne, kde im prišiel vhod tzv. Marshallov plán. Na to, aby bolo Rusko bohatšie, silnejšie a aby malo bližšie k moderným mocnostiam, potrebuje peniaze. A tiež ich rozumné investovanie. Taktiež by sa rozumný vládca postaral o to, aby sa rozvíjalo čo najväčšie územie, nie len krátky okruh okolo Moskvy a Petrohradu. Takýmito krokmi by sa Rusko nehralo na svetovú jednotku alebo dvojku, ale umiestnilo by sa medzi krajiny, ktoré by boli ekonomicky stabilné a kde by bolo dodržiavanie ľudských práv považované za samozrejmosť.



Problém je, že akýkoľvek vládca Ruska nemôže ísť úplne s pravdou von, pretože následné protesty by krajina neuniesla a mnohé nespokojné regióny by sa okamžite odtrhli.



Peter Veľký by okrem iného vyjednal s Ukrajinou výhodné dohody ohľadne jednoduchého presunu tovaru, čo by bolo obojstranne dôležité a prospešné. A hlavne by nedovolil, aby ruské a ukrajinské obilie, ktoré je mimoriadne dôležité pre krajiny bez úrodnej pôdy, bolo pálené či rozkradnuté. V záujme Petra Veľkého by nebolo robiť problémy Európe, napríklad vyvolávať nové vlny utečencov, ale byť súčasťou Európy. Ešte stále je Rusko najväčšia Európska krajina, podľa rozlohy i podľa počtu obyvateľov.



Ktovie, ako by na tom bolo Rusko, keby malo iné vedenie a namiesto Putina by tam bol niekto, komu nie sú ľudia tejto krajiny ukradnutí. Mať niekoho alebo niečo rád znamená starať sa a Vladimír Vladimírovič sa nestará o bežných ľudí, aj keď mal sľubné začiatky. História si ho bude pamätať ako jedného z diktátorov, ktorí doviedli svet do krízy – nie ako človeka, ktorý by pomohol niektorú krízu prekonať. Ak by sme robili tabuľku sily krajín podľa násobku počtu obyvateľov a HDP na obyvateľa, prvé miesta by vyzerali takto. Možno to niektorých priaznivcov Ruska prekvapí. Každopádne podľa prepočtu je Rusko slabšie ako mnohokrát menšie Japonsko či Nemecko, ale stále je pred Indonéziou. A to má Indonézia dvojnásobok populácie oproti Rusku.



  1. Čína

  2. USA

  3. India

  4. Japonsko

  5. Nemecko

  6. Rusko

  7. Indonézia

  8. Brazília

  9. Francúzsko

  10. Veľká Británia

  11. Mexiko

  12. Taliansko

  13. Turecko

  14. Južná Kórea

  15. Španielsko

  16. Kanada

  17. Saudská Arábia

  18. Irán

Zdroje

Dejepis Inak: Zo špióna KGB ruským prezidentom | VLADIMIR PUTIN

https://www.youtube.com/watch?v=eSnfBdkKjN8

Dejepis Inak: Je NATO odvekým NEPRIATEĽOM RUSKA? | História a súčasný vývoj NATO

https://www.youtube.com/watch?v=qO46uT5y-bU

Jirka vysvětluje věci: Jak se v Rusku učí o srpnu 1968

https://www.youtube.com/watch?v=r9mZlwq0GCc

Jirka vysvětluje věci: Jak poznat, že žijete v diktatuře

https://www.youtube.com/watch?v=lsGpbvcSVoU

Jirka vysvětluje věci: Kdo jsou Putinovi nejbližší

https://www.youtube.com/watch?v=4X0nXQ3YtSs

Jirka vysvětluje věci: Jak Rusko informuje o válce na Ukrajině

https://www.youtube.com/watch?v=s_7zDbXbrm4

TopTrending CZ: TOP 5 ZAJÍMAVOSTI O RUSKU

https://www.youtube.com/watch?v=IOqDdUAS9vw

TopTrending CZ: TOP 5 ZAJÍMAVOSTI O VLADIMÍRU PUTINOVI

https://www.youtube.com/watch?v=6m9_4XDyxw0

Hoaxy a podvody – polícia SR

https://www.facebook.com/hoaxPZ

Tak schválně

https://www.youtube.com/channel/UC_xsbL9JtxHIRFXllkkFd1g/videos

VisualPolitik EN: Could Putin FREEZE Europe by cutting off GAS?

https://www.youtube.com/watch?v=qgQ6rwIjubM

The New York Times: Twenty Years of Putin Playing the West in 3 Minutes

https://www.youtube.com/watch?v=pCCTf17ZiIs

CNN: 'A fragile monster': Author describes Putin's character

https://www.youtube.com/watch?v=p6RKwLBS918















Stanislav Hoferek – Putin 14/14 Greenie knižnica, greenie.elist.sk