Knižné série

V Greenie knižnici sú okrem klasických jednotlivých kníh aj celé knižné série. Tu sa môžete o nich dozvedieť o niečo viac.

Básne Stanislava Hofereka

Bar u jednej atmosféryHoria mi noviny a je mi dobreKompromisKoncentrovaný brainfuckTrolejbus v strede púšte

Básne Stanislava Hofereka sú po prvej zbierke (Štyri obdobia ľudskej duše) zamerané na rôzne témy. Politika, spoločenské témy, humor a satira. Dôraz sa kladie na jednoduchosť a epické napredovanie diela, nie na dôkladné umelecké prostriedky.

Všetky knihy

 

 

Básne Márie Novákovej

Bež, významnáČierny snehLen páska cez ústa pozná moje prosímNeverímŤažko hľadá pokoj v duši

Básne Márie Novákovej sú o rôznych témach. Netreba sa čudovať, keďže ich počet sa dá len veľmi ťažko spočítať. Venuje sa najrôznejším "dievčenským" témam, ako i politike, spoločnosti či rôznym zamysleniam o budúcnosti ľudstva. Podľa niektorých kritikov sa neustále zlepšuje, zatiaľ čo forma jej básní je už od druhej témy rovnaká.

Všetky knihy

 

 

Básne Pavla Sekeráka

Nejaký názov vymyslímTichov objatíVo vnútriza svetlom

Prevažná časť básní Pavla Sekeráka je vyjadrením jeho pocitov, túžob či osobných skúseností. Rôzne nálady a emócie pretvára v slová, ktorými sa snaží zachytiť atmosféru momentálneho okamihu. Sám o sebe hovorí, že je zakladateľom nového literárneho žánru, ktorý pomenoval „Primitívna poézia“. Pre tieto básne je charakteristická ich jednoduchá zrozumiteľnosť.

Všetky knihy

 

 

Básne Martiny Bachratej

Básnenie Láska medzi nami List do neba (Ne)milovaná

Básne Martiny Bachratej sú po prvej debutovej zbierke (Básnenie) zamerané hlavne na vzťahy ako také. Či už vzťahy v láske dvoch ľudí, alebo vzťah k Bohu, k sebe samému, alebo k druhým ľuďom. Sú písané voľne, tak ako to autorka v danom momente citila a prežívala.

Všetky knihy

 

 

Básne Terezy Hruškovej

Bláznovo jeviště Cesta Jelen bez domova Temnotou

Básně Terezy Hruškové jsou střípky jejích myšlenek, emocí a fantazie, které v sobě zrcadlí nálady a pocity s nimiž je psala. Témata básní nejsou stejná, ale dohromady tvoří mozaiku, v níž možná alespoň koutkem oka spatříte i sami sebe.

Všetky knihy

 

 

Básne Renáty Montmartre Bogdáni

Miluj ma viac Neverte básnikom Véres szilánkok

V Greenie knižnici mi vyšli tri úplne odlišné zbierky poézie. Prvá bola zbierka ľúbostných veršov Miluj Ma Viac s nádychom melanchólie a sado-maso. Následne maďarsky písaná zbierka Krvavé črepiny o svete videného skrz prizmu depresie. A do tretice som to zaklincovala dielkom Neverte básnikom, kde sa vracajú moje impresie na mužské múzy. Do tejto zbierky som zaradila aj pár textov piesní. A nechala som prehovoriť aj boj proti závislostiam.

Všetky knihy

 

 

Essentia

Essentia vitae Essentia universum Essentia mortem

Sci-fi trilógia Essentia stiera hranice medzi realitou a snom a vytvára spojitú dimenziu života a bytia, v ktorom ak nedáme priestor snom, nepochopíme skutočnosť. Rozpráva príbeh sveta, kde nie všetko pochopíme, kde nie všetko má svoje vysvetlenie.

Poradie čítania: Essentia vitae => Essentia universum => Essentia mortem

Postavy z kníh

 

 

HAIKUrizmy

HAIKUrizmyHAIKUrizmy RELOADEDHAIKUrizmy naše každodennéHAIKUrizmy a sedem trilobitovZbierka HAIKUrizmov

HAIKU, aforizmy a veľmi veľa netypických myšlienok o sporných témach a ešte spornejších ľuďoch. Začítajte sa do múdrostí na každý deň, ktoré každý nepochopí.

Všetky knihy

 

 

Malá kniha

Malá kniha filozofieMalá kniha hospodáreniaMalá kniha náboženstvaMalá kniha politikyMalá kniha tvorivosti

Krátke knihy, ktoré kombinujú náuku a beletriu. Rýchly prehľad najrôznejších oblastí, ktorý je písaný tak ako príjemné čítanie, ako i dobrá pomôcka pri štúdiu. Každá kniha je ľahko prístupná a jedna z nich je dokonca v množstve jazykov.

Postavy z kníhVšetky knihy

 

 

Po stopách

Po stopách - Dobrodružstvo v džungliPo stopách 2

Dievčenské romány zo série Dobrodružstvo v džungli vás prenesú na odľahlé ostrovy, ktorých minulosť a prítomnosť sa až príliš úzko spája so životom mladej Marianny a jej priateľov. Jej priateľstvá a rodinné vzťahy sú ohrozené záhadným tajomstvom zlatých zvitkov a domorodých proroctiev. Pri odhaľovaní pravdy sa však na povrch dostávajú aj veci, na ktoré sa malo dávno zabudnúť.

Poradie čítania: Po stopách: Dobrodružstvo v púšti => Po stopách 2

Postavy z kníh

 

 

Prekliatie temných elfov a Požehnanie


Prequel:

Prekliatie temných elfov: Slová prvých bohov


Prekliatie temných elfov:

Prekliatie temných elfov: Sianov osud Prekliatie temných elfov: Spálené mosty Prekliatie temných elfov: Sen o domove Prekliatie temných elfov: Slepá dôvera


Posledný Marasken (tri generácie po Prekliatí)

Posledný Marasken


Mesačná dýka (v slovenčine a češtine, sedem generácií po Prekliatí):

Mesačná dýka Měsíční dýka


Požehnanie (desať generácií po Prekliatí):

Požehnanie Požehnanie s mesačnou dýkou Požehnanie s červenou mágyňou Partia Prekliata desatina

Diagram

Epický a pritom ľahko čítateľný príbeh plný mágie, vojenskej taktiky a neuveriteľnej bezohľadnosti z pohľadu hlavnej zápornej postavy - samotného boha smrti. Príbeh sa zameriava na temných elfov, ktorí hľadajú svoj nový domov. Ich cesta však rozhodne nie je jednoduchá a skrýva jedno prekvapenie za druhým.

Poradie čítania: Slová prvých bohov (prequel)
Sianov osud => Spálené mosty => Sen o domove => Slepá dôvera => Posledný Marasken => Mesačná dýka => Požehnanie => Požehnanie s mesačnou dýkou => Požehnanie s červenou mágyňou => Partia

Postavy z kníh

 

 

Psychologické knihy Ladislava Mrenu

Dovolenka v pekleJuliin zoznamPlyšový vankúšSamotár

Poviedky autora Ladislav Mrena v sebe skrývajú mnohé temné, miestami hororové tajomstvá. Postavy kráčajú svojim spletitym osudom a čitateľ do ich života nazrie prevažne v časti kde sa púť rozuzluje a prichádza občas vytúžený koniec.

Postavy z kníh

 

 

Realitu tvoria tvoje sny

Realitu tvoria tvoje snyTiene minulosti

Tiene minulosti sú pokračovaním knihy Realitu Tvoria tvoje sny. Zuzana- ústredná postava knihy sa opäť dostáva svojim správaním do životohrozujúcich situácií a zisťuje, že nemá dôveru len vo svojej rodine ale aj priateľovi Alexandrovi. Objavujú sa tiene z minulosti, ktoré však pomocou svojich priateľov a rodiny hravo zaženie.

Postavy z kníh

 

 

Sen

Sen Sen o zmiešanom tovare Sen o armáde bláznov Sen o dobe kamennej Sen o zabudnutej ríši

Séria Sen je poskladaná z kníh, ktoré sú veľmi podobné. Ukazujú jednotlivé autorove sny, ktoré sú upravené a učesané do formy vtipného či bláznivého príbehu.

Poradie čítania: Sen => Sen o zmiešanom tovare => Sen o armáde bláznov => Sen o dobe kamennej => Sen o zabudnutej ríši

Postavy z kníh

 

 

Vodná planéta

Vodná planéta I: Rovní a ešte rovnejšíVodná planéta II: Vyšší záujemVodná planéta III: Trochu iný svetVodná planéta IV: Hadí mečPrvá misia

Vodná planéta je prvá séria z Greenie knižnice. Epický príbeh ľudského dievčaťa Larynie a hrdej arkánky Ziggy cez púšte, mestá a veľké udalosti, ktoré vznikajú najčastejšie rôznymi zvláštnymi náhodami. Príbeh je plný humoru, kreativity a odvahy. Okrem iného sa venuje náročným témam, ako je postavenie žien v spoločnosti či politika a náboženstvo.

Poradie čítania: Rovní a ešte rovnejší => Vyšší záujem => Trochu iný svet => Hadí meč
Záverečná poviedka: Prvá misia

Postavy z kníh

 

 

Verše chlpaté

Verše chlpaté - O láske trochu inakVerše chlpaté - O násVerše chlpaté: O zvieratách a ľuďoch

O čom sú Verše chlpaté?

O bežných denných starostiach, o kráse a zamilovaní, o ženách a mužoch z nadhľadu, o partnerských vzťahoch a stereotype, o živote a smrti, o postoji k Zemi a všetkému živému.

Vo veršoch chlatých sa možno usmejete, možno spozorniete, alebo zaspíte. Je to na vás☺

Všetky knihy

 

 

Martina BachratáMartina Bachratá sa ako dieťa, neskôr ako žiačka, venovala kresleniu a maľovaniu. Zlom v jej smerovaní nastal v roku 1996, kedy ju na povinnom čítaní oslovil svojou tvorbou Charles Baudelaire so zbierkou "Kvety zla" a odhodlala sa skúsiť napísať svoje prvé básne: Sebakázeň a Úbožiak. Svoju tvorbu obohatila aj o prózu a vlastné citáty. O svoje pocity, myšlienky, úvahy, bolesti, radosti, ale i lásku sa dodnes delí s ostatnými na facebookových literárnych stránkach.

Renáta Montmartre BogdániRenáta Montmartre Bogdáni vyštudovala management na Žilinskej Univerzite. Je zakladajúcou členkou Gemerskej pobočky OZ Pars Artem. Autorka píše poéziu, prózu aj recenzie na diela našich súčasníkov. Päť rokov pôsobila ako regionálna redaktorka, čo sa odzrkadľuje aj na jej štýle. Okrem literárnej tvorby sa venuje podpore kultúry v regióne, organizuje literárne stretnutia, výstavy.

Zuzana Balašovová DonátováZuzana Balašovová Donátová píše svoje myšlienky, úvahy a postrehy zo života vo forme veršov a veršovaniek na sociálnych sieťach. Píše pre svoje okolie a priateľov, ktorí sú ochotní sa nad sebou zamyslieť. Vydala knižku „Za dverami liečebne“, z prostredia kde pôsobila ako socioterapeutka. V krátkych rozhovoroch zachytila realitu prežívania pacientov v ich ťažkých chvíľach života.

Mária FurmanováMária Furmanová je autorka z Bardejova. V čase, keď vyšlo jej dielo Po stopách - Dobrodružstvo v džungli, mala len 15 rokov. Miluje zvieratá a hudbu a veľa času trávi čítaním. Miluje tiež kreslenie a umenie všeobecne. Dodnes nikto nevie, či je viac ukecaná, alebo tvrdohlavá.

Stanislav HoferekStanislav Hoferekje zakladateľom Greenie knižnice a tiež bláznom so stovkou koníčkov. Dátum výroby je pár (doslova) rokov pred pádom komunizmu, zatiaľ čo dátum spotreby nie je známy. Venuje sa písaniu, ako i vydávaniu a korektúram. Medzi najväčšie koníčky patrí Linux, práca s ľuďmi s postihnutím, vesmír, politika, náboženstvá či lukostreľba.

Tereza HruškováTereza Hrušková je prostě člověk, občas trochu (víc) blázen, ale pořád jen člověk. Je tak trochu rozpolcená mezi absolutním optimistou a naprostým pesimistou, ale jen málokdy zvolí zlatou střední cestu realisty. Miluje přírodu, protože teprve v ní se cítí být skutečně sama sebou a část tohoto svého já se snaží promítat i do své poezie a textů obecně.

Matúš LavríkMatúš Alexander Lavrík je začínajúcim autorom, ktorý má ako každý svoju minulosť, no žije v realite. Je podporovateľom Greenie knižnice a bývalým prispievateľom na všemožných blogovacích portáloch. Psychologická analýza osobnosti človeka je jeho hobby vzhľadom na štúdium psychológie, ktoré mu ale vypĺňa viac času, ako písanie príspevkov na spomenutých blogoch, ktoré boli odrazovým mostíkom pri písaní jeho tvorby.

Ladislav MrenaLadislav Mrena je mladý muž, aj keď sa tak občas necíti, ktorý nepíše príbehy pre všetkých ľudí. Práve naopak, sú len pre hŕstku ľudí, ktorým sa naozaj páčia a nepovedia v polovici niečo ako "to je ale CENZÚRA".

Mária NovákováMária Nováková pochádza z tak trochu neveselej rodiny. Bez matky a bez otca, len so svojimi snami a fantáziami. Čo prežíva, posúva ju vpred i vzad a veľa ďalšieho sa dostáva do jej kníh. Mária je autorkou knižných zbierok a zapojila sa tiež do komunitných projektov Greenie knižnice. Občasne tiež pomáha začínajúcim autorom s hodnotením poézie.

Pavel SekerákPavel Sekerák je niekedy optimista, niekedy pesimista, ale najčastejšie realista. Občas básnik, občas prozaik, inokedy zase fotograf či skladateľ. V súčasnej dobe sa prebúdza z tvorivej hibernácie. Jeho azda najväčšou vášňou je elektronická hudba. Dokáže ju počúvať celé hodiny. Voľné chvíle trávi spravidla v prírode mimo civilizácie, alebo vo svojom virtuálnom svete, ktorý snáď budeme môcť navštíviť aspoň v úlohe čitateľa.