Alica Bánszka

1) Predstavíš sa nám trochu?

Ah, toto predstavovanie. Kľúčové slová môjho života: káva, práca, knihy,priatelia, psy, syr. Rada pozorujem ľudí a rozprávam sa s nimi, keďže je to aj náplňou mojej práce - barista. Je to jediná vec,ktorá ma neprestala baviť, pretože sa na ňu viem pozrieť z akéhokoľvek aspektu a keď ma unudí byť baristom, môžem ísť sadiť malé káveje do Brazílie, robiť tréningy, pražiť alebo do marketingu. Káva má všetko.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Odmalička mi pomáhali unikať pred realitou. Mám rada rôzne žánre a každá kniha mi niečo dala, aj keď, napríklad, nebola príliš zaujímavá.
top 5:
Sylvia Plath: The Bell Jar
J.D. Salinger: Short Stories
Lewis Carrol: Alice in Wonderland (ja som bola presne ako Alica :) )
Sarah Kane: Collected Plays
Douglas Adams: Hitchhikers guide to the galaxy
Knihy ma naučili písať, vnímať svet okolo, všímať si ľudí a inšpirovať sa nimi, zlepšili mi slovnú zásobu a pochopiteľne, používať fantáziu.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Začalo to ako teeneage rage terapia. Myslela som si, že je kúl písať veci ako moji obľúbení punkeri - bojovať proti systému slovami. Potom to skĺzlo do vzťahových vecí, teraz sa snažím zameriavať na interakciu medzi ľuďmi, na svoje osobné veci a začala som experimentovať s angažovanou poéziou.
Tak ako všetky knihy, určené sú každému. Všetko si nájde svojho čitateľa, aj keby to mal byť iba jeden človek.
Momentálne dávam dokopy už fakt reálnu zbierku, ale ešte neviem, čo z toho bude. Pracujem aj, konečne, na niečom dlhšom, autobigrafického charakteru. Uvidíme.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Podľa štatistík, mladí čítajú oveľa viac, než generácie pred nimi. Majú väčší prístup. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky. Ale myslím si, že toto je už o výchove rodičov a k akým návykom deti primäjú a či im pôjdu príkladom alebo ich budú podporovať v rozvíjaní tohto koníčka.
Už aj to, že sa stále navyšuje počet začínajúcich autorov, znamená, že asi predsa len niečo bude v poriadku s čítaním kníh tejto generácie.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Písať, písať, písať, písať, písať, písať, písať. Nie je iná cesta.
A dokončiť všetko, čo začali, aj keď to nie je vôbec dobré. Pôjde do šuflíka, ale získaš návyk.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Určite nie. Skúšala som, ale nikdy nie som dostatočne spokojná s výsledkom :).