Emily D. Beňová

1) Predstavíš sa nám trochu?

Volám sa Emily D. Beňová, pravým menom Emília Beňová a žijem s rodinou v malebnej dedinke na východe Slovenka. Vyštudovala som SOU-obchodné v Košiciach a písaniu sa venujem od svojich 13 rokov. Začínala som skladaním básni, neskôr krátkych poviedok a až vo veku 19 rokov som napísala svoj prvý upírsky fantasy román Temní Anjeli - POSOLSTVO. Milujem svoju rodinu, prechádzky v prírode, písanie kníh, čokoládu a romantické piesne. Som vydatá, mám dve krásne dcérky a manžela, ktorý ma v písaní podporuje.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Áno, knihy zbožňujem. Mám ich takmer všade, no musím sa priznať, že kedysi som čítala viac. Teraz dávam na prvé miesto svoju rodinu a ak mám aspoň trochu voľna píšem, pretože písanie je moja vášeň aj relax. Vediem blog Písanie je môj život. Som autor, ktorému je bližšie písanie fantasy, takže ak hľadám dobrú knihu na čítanie, hľadám niečo v tomto žánri. Milujem príbehy, ktoré dýchajú nadprirodzenými prvkami, no samozrejme, nepohrdnem ani klasickou literatúrou. Mám rada knihy, ktoré ma počas čítania šokujú, zmenia moje doterajšie presvedčenie, alebo poučia.

Emily D. Beňová

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Písať som začala ešte ako dieťa. Prišlo to samo od seba. Najprv som si zapisovala myšlienky, ktoré sa mi zrodili v hlave a postupne sa to pretavilo v písanie poviedok a neskôr románov. Neplánovala som niektorú zo svojich kníh vydať. Môj názor zmenila až sesternica Janka, ktorá mi ako svadobný dar nechala vytlačiť moju prvú fantasy sériu. Tú som napísala ešte ako 19 ročná.
Až vtedy, keď som v rukách držala svoje prvé knihy, sa vo mne čosi pohlo. Bol to okamih, ktorý bol v mojom živote zlomový a vďaka ktorému som si povedala: Áno, idem do toho a vydám si knihy sama.
Vtedy sa zrodil môj prvý upírsky fantasy román Temní Anjeli – POSOLSTVO. Neskôr druhá časť s podnázvom (NE)PRIATEĽ Z MINULOSTI. Potom VZOSTUP ZLA, po ňom SVETLO V TME a nakoniec záverečná časť OSLOBODENÁ. Táto séria sa tohto roku znova vydala, tentoraz už vďaka vydavateľstvu Elist. Nepôjde však už o 5 kníh, ale o tri. Čitatelia sa však nemusia báť, že sa dva časti celkom zmazali. Knihy sa spojili, takže ide o hrubé zväzky, no verím, že zaujmú aj tak. Kniha nedostala iba nový formát, ale aj šat. Začiatkom roka vyšla prvá časť a teraz je dostupná už aj druhá časť, Temní anjeli - Prenasledovaná. Na stránke Elist je ako e-kniha.
V roku 2012-14 som vydala svoju druhú fantasy tetralógiu DVA KROKY DO PEKLA, ktorá si čitateľov získala od prvej stránky. Tentoraz som stavila na anjelov a tajomstvo sveta mŕtvych a príbeh zaujal až natoľko, že to mňa samú milo prekvapilo.
V roku 2015 som napísala romantickú erotiku, tentoraz s cieľom osloviť vydavateľstvo a okamžite som sa dočkala odpovede, ktorá bola jednoznačná a kniha V OBJATÍ GENTLEMANA uzrela svetlo sveta 15.4.2016. Niekoľko mesiacov na to mi vyšla aj druhá časť V OBJATÍ NEPRIATEĽA 30.9.2016 a záverečná časť V OBJATÍ MILENCA sa zrodila 14.2.2017.
V roku 2016 som sa spojila s 10 talentovanými spisovateľkami a spoločne sme stvorili zbierku poviedok V ZAJATÍ VÁŠNE, z ktorej zisk putuje pre onkologicky choré detičky. V tomto roku sme sa spojili opätovne a napísali spolu zbierku poviedok V zajatí strachu, z ktorej zisk sme prenechali organizácií ŽELAJ SI. Taktiež mi vyšla zvierka poviedok MUŽI vs. ŽENY, kde sa spojilo štrnásť autorov (7 mužov a 7 žien). Najnovšie, presne od 7.8. je k dispozícií aj nová kniha Dotyk túžby, z čoho sa naozaj veľmi teším.
Taktiež mi vyšla zvierka poviedok MUŽI vs. ŽENY, kde sa spojilo štrnásť autorov (7 mužov a 7 žien) a zisk sme prenechali organizácií ŽELAJ SI.
Najnovšie, presne od 7.8. je k dispozícií aj nová kniha Dotyk túžby, z čoho sa naozaj veľmi teším.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Ja si myslím, že mladí ľudia čítajú aj teraz, len oveľa menej ako to bolo v minulosti. V minulosti totižto nemali až toľko možností, aké majú dnes. Knihy nahradili hry a TV stanice, ktoré vždy niečo vysielajú. Inými slovami, na čítanie kníh je čoraz menej priestoru.

Emily D. Beňová a jej knihy

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Určite by som im poradila, aby sa nevzdávali po prvom odmietnutí. Mňa odmietali 5 rokov a nevzdala som sa. Ak máš talent a veríš v seba, dokážeš aj nemožné. A napokon... čím viac za svoje sny bojuješ, tým sladšie bude chutiť víťazná odmena.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Napísať knihu nie je ťažké. To by dokázal každý, no napísať knihu tak, aby bola dobrá, aby zaujala a presadila sa je naozaj veľmi zložité. Ja píšem knihy jedným dychom, tak ako to v danej chvíli cítim, no až ju dopíšem vrátim sa na samotný začiatok a púšťam sa do korektúr, ktoré môj rukopis obrúsia a zdokonalia. Zväčša si dám prestávku, pretože s odstupom času mám aj iný pohľad na knihu a skôr spozorujem chyby, ktorých som sa dopustila.
Ďakujem Greenie knižnici za rozhovor a možnosť povedať o sebe viac.
S úctou Emily D. Beňová