Iba Ryba

1) Predstavíš sa nám trochu?

....som taká mladá ryba, ktorá rada pláva z jedného "artjazera" do druhého...venujem sa kresbe, maľbe, písaniu, vyrezávaniu z dreva a tak trošku sochárčine. vášňou č.1 je však stále písanie, a hlavne hľadanie času na všetky tieto aktivity popri štúdiu... ;)

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

čítam preto, aby sa mi lepšie písalo, a preto, že ma to jednoducho baví (podľa mňa toto je ako láska, opísateľný dôvod veľmi neexistuje). Najradšej čítam knihy, ktoré sú iné - témou, štýlom, prostredím, kultové knihy a tiež biografie o mojich obľúbených maliaroch. A poviem aj dva tajomstvá: 1. - moja duša výtvarníka za mňa niekedy súdi knihy podľa obalu..... 2. - ....ale ak práve nie, tak si knihy vyberám výlučne podľa toho, ako sa mi páči posledná strana z nich!

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

...venujem sa tvorbe vlastne odvtedy, odkedy viem písať. Od rozprávok som prešla k obdobiu fantasy, a teraz? Snažím sa riadiť heslom - keep it simple. Moje poviedky sú väčšinou krátke, viac lyrické ako dejové, staviam na metafory a celkovo najdôležitejší je pre mňa -pocit-. mám rada zvláštne, trošku iné ľudské postavičky, ktoré ale väčšinou pochádzajú z reálneho sveta, len tak akosi zablúdili do toho môjho, literárneho. inak svoje skromné výtvory postujem na stránke www.ibaryba.weebly.com - a aj keď ma viacerí ľudia tlačia do knihy, zatiaľ ostávam "skromná" a keďže mám ešte stále pocit, že sa môžem vyvíjať (i keď ten asi nikdy nezmizne, ehm) práce zatiaľ posielam do súťaží :-)

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

...nie je to až také zlé, ako to vyzerá. Alebo možno - je to ešte horšie, ako to vyzerá? Som mladá, a ďalší mladí okolo mňa čítajú. Čítajú, a veľa - to je fakt. lenže je veľa Evitoviek, Coelhov, dievčenských románov z vydavateľstva motýľ to isté ako čítanie napr. Dušeka alebo Hellera? Je to generáciou, alebo len vekom čitateľov? Myslím, že na dobré knihy treba dozrieť, vnímať svet a ľudí viac empaticky - a to väčšine mojich rovesníkom chýba...

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

...klasicky: písať, písať, písať, a ešte klasickejšie: čítať, čítať, čítať. Naučiť sa prijímať kritiku, nevzdávať to; skúšať iné druhy umenia a zúžitkovať ich v písaní. Písať o tom, čo poznajú, nie o nekonečnosti vesmíru a romániku v USA....

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

...vykradnem Hemingwaya: "write drunk, edit sober." I keď Ernest myslí zrejme "opitý" ako "opitý", podľa mňa nikto, keď tvorí a dáva do toho všetku vášeň a cit nie je tak úplne "triezvy". Ergo - nie :)