Linda Chopin

1) Predstavíš sa nám trochu?

Linda Chopin je pseudonym, ktorý som zvolila pretože milujem klasickú hudbu, ktorú skomponoval Frederik Chopin. Písať pod pseudonymom je úžasné, vďaka nemu môžem byť vo svojich knihách skutočne slobodná, roztiahnuť krídla a letieť. Píšem knihy, ktoré majú dušu, lebo ak spisovateľ nevkladá do postáv a ich života dostatok ľudskej, skutočnej vášne, zmyselnosti, lásky, bolesti a zmesi toho všetkého, čo sám prežíva, nedokáže vytvoriť vierohodné postavy.

Riadim sa krédom od Marilyn Monroe: "Nedokonalosť je krása, šialenstvo je génius a je lepšie byť úplne trápna, než totálne nudná."

Milujem knihy, hory, kávu, čokoládu, prácu, život, ktorý žijem a svoje vlastné šťastie beriem, ako prioritu.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Čítam všetko, naozaj všetko. Knihy, denníky, mesačníky,dokonca aj zloženie potravín. Všetko, kde sú písmená. Vždy mám pri sebe niečo na čítanie a ceruzku, alebo pero, ktorými si podškrtávam myšlienky autorov.

Vďaka knihám som v inom svete, ktorý ma núti na jednej strane otvoriť srdce a na druhej strane pochopiť príbeh. Keď ste už niekedy počas života privoňali ku knihe, ktorú vezmete do rúk, viete, že vôňa kníh je drogou, ktorej sa nevyrovná žiadna iná. Odborníci tvrdia, že je to len vôňa atramentu, ktorý sa používa pri tlačení knihy, ale mne knihy voňajú od malička a žiadna nie rovnako. Písmená im dávajú hmatateľné čaro a aj preto sa stali mojim životom. Každú knihu, ktorú prečítam sa snažím pochopiť a hľadám v nej autora.

Obľúbení autori: Tolstoj, Exupéry, Simmel, všetci slovenskí autori a najobľúbenejšia kniha: Malý princ. Tú by si mali prečítať všetci, ktorí čítať vedia, každé desaťročie svojho života.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Písať som začala, aby sa moje myšlienky stali viditeľnými. Mala som v sebe zvláštny tlak, ktorý keby niekto chcel odmerať, tak tlakomer vybuchne. Práca, rodina, každodenná rutina ma ubíjali a preto som vypustila ten tlak von, na papier a presne na jeseň, v roku 2012 som napísala prvé písmená môjho románu Zatmenie mysle. Myslím si, že každý autor vkladá do kníh aj kúsok zo seba a čitateľ vždy cíti, čo je skutočne prežité a čo nie. Vždy je ťažké hodnotiť vlastnú tvorbu, pretože pre mňa sú podstatné názory čitateľov, ale tie sa väčšinou zhodujú v jednom:

Kniha vôbec nie je iba o erotike a sexe, je duchovnom prešpikovaná erotika, písaná s neskutočnou ľahkosťou, spontánnosťou a celý príbeh je tak realistický, erotické pasáže tak autenticky vierohodné, až vzrušujú a nechávajú v čiateľoch pocit, že je príbeh skutočný.

Zatmenie mysle je kniha, ktorá si hľadala cestu k čitateľom pomerne dlho, pretože mnohé vydavateľstvá zhodnotili rukopis tak, že aj keď je dielo famózne, nie sú ochotné spájať svoje mená s podobnou literatúrou. Vyšla v januári v roku 2014 a dlhé mesiace patrila k najčítanejším titulom. Dnes je okrem Eknihy aj kniha tlačená, v ktorej niektorí čitatelia nájdu aj autorkou vyrobené, originálne háčkované záložky. Všetky knihy, ktoré som napísala môžete nájsť napríklad v sieti Martinus.

Zatmenie mysle
Zatmenie mysle

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Odpoviem veľmi jednoducho : „Svet má ešte nádej, ak deti budú čítať knihy.“

Keď budú deti, budú aj dospelí, ktorí raz budú mať deti a tie budú čítať tiež, ak ich dospelí naučia knihy milovať...

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Nevzdávajte sa. Nikdy. Každý autor je výnimočný a jedinečný. Keď píšete, čístíte si písaním dušu a nech Vás nikdy neodradia záporné odpovede vydavateľov. Prijmite kritiku, pracujte na sebe, komunikujte s čitateľmi na rôznych fórach. Dovoľte, aby úryvky z toho čo píšete hodnotili ľudia, ktorí Vás nepoznajú. Blízke okolie nikdy nebude dostatočne objektívne.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Nedokážem. Milujem škrtanie a prepisovanie. Text opakovane niekoľkokrát prechádzam, modelujem a keď kniha vyjde, vždy v nej nájdem ešte niečo, čo by som rada zmenila. Momentálne pracujem na druhej knihe, ktorá bola prvotne napísaná pocitovo, bez rozmýšľania, tak, že som sa do deja vcítila celou svojou bytosťou. Teraz prišiel čas škrtania a prepisovania a to je proces, kedy autor tvorí.