Lucia Vozafová

1) Predstavíš sa nám trochu?

Pracujem v odbore, ktorý som vyštudovala, čiže robím psychologičku v jednom centre, ktoré sídli pri špeciálnej základnej škole. Milujem hudbu, knihy, fantáziu, volejbal a spoločnosť ľudí, ktorých mám rada. Som prevažne extrovert, no nájdu sa chvíle kedy sa prevtelím do úplného opaku a mám rada samotu - tá je plodná najmä vtedy ak potrebujem premýšľať, alebo mám tvorivú náladu :).

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Keď som chodila na základnú mala som prečítaných len pár kníh, pretože vtedy ma bavilo skôr behanie po vonku s kamošmi. Zlom prišiel vtedy keď sa mi dostal do rúk prvý Harry Potter. Odvtedy knihy milujem hlavne preto, že si v mojej fantázii môžem vytvoriť svet podľa seba. Ostala som teda verná najmä knihám, v ktorých sú zázračné tvory, magické či iné schopnosti, láska, proste mystéria. I keď je pravda, že si prečítam aj najnovší svetový bestseller, alebo siahnem po starej klasike. Asi záleží podľa nálady a obdobia, v ktorom sa môj život nachádza.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Pár "kníh" ak sa to tak dá nazvať mám doma v "modernom šuplíku," čiže notebook :). Sú rozpísané, sú rôzneho žánru, či už je to historický román, kniha pre deti, alebo poviedky. Všetky však čakajú na to, kedy prekonám svoju neznesiteľnú lenivosť a znova si sadnem a začnem písať. Inšpirácia teda je, ale neustále sa vyhováram na nedostatok času. Pred pár dňami mi však vyšla kniha poézie, ktorú som napísala s mojím dobrým kamarátam a tak teda čakám, že sa vo mne niečo pohne a znova budem pokračovať v tom, čo som doteraz odkladala :).

Kúpiť sa dá napríklad kniha Splnený sen, ktorý som napísala spolu s Petrom Kusým.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Myslím, že súčasná situácia je voči knihám ako takým veľmi nepriaznivá.

Existuje veľa ľudí s talentom a túžbou niečo dokázať. Avšak už samotný postoj vydavateľstiev k vydaniu nového autora, ktorý nedisponuje dostatočným množstvom financií je pravdupovediac na smiech. Ako keby platila rovnica nemáš peniaze na tlač - nič ti nevydáme. Pýtam sa však prečo? Mali by byť radi, ak si z veľkého množstva mladých talentov môžu vybrať a tým priniesť na trh niečo nové a nie žiadať od nich zaplatenie nákladov.

Ak ide o samotných čitateľov mám pocit, že je to s generáciami čoraz horšie. Radšej si sadnú za TV, či internet a pozerajú filmy, seriály než aby vzali do ruky knihu. Netvrdím, že ja to nerobím, tiež som na tieto veci maniak, ale myslím že už len v rámci svojho sebarozvoja, či kvôli zvýšeniu slovnej zásoby, alebo relaxu by každý z nás mal aspoň pár minút denne tráviť s knihou v ruke. A kým si mladí ľudia neuvedomia, že je potrebné aby niečo spravili pre seba, aby boli plnohodnotným človekom, ktorý má nielen vlastný názor, ktorý je len a len kritcký, ale že chcú byť človekom s čistou mysľou a dobrým intelektom tak sme aj my ostatní stratení a svet stratí všetko krásne čo má.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

V prvom rade nech nečakajú horibilné zárobky. To platí najmä pre tých, ktorí si myslia, že ak vydajú knihu pribudne im na účte suma ako J. K. Rowlingovej a už nikdy nebudú musieť nič robiť - nehrozí.

Majte človeka, ktorému dôverujete a vezmete od neho aj známky kritiky. Kniha musí rásť, zrieť. Prepíšete ju ešte niekoľkokrát, ale to je dobre, pretože vy a jedine vy s ňou musíte byť 100 percentne spokojný.

Verte sami sebe! Všetko sa môže podariť a nemusí to byť hneď na prvýkrát.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

To nejde :)

Teda ja to takto neviem, aby to bolo hneď na prvý šup. Nespomínam si na nič čo by som neupravila aspoň jedným slovom, alebo prehodením vety. Je to o skúšaní, hľadaní toho ako mi to znie, chcela by som si to takto prečítať ako nezávislý čitateľ?

Takže opätovné čítanie, škranie, či prepisovanie je pre mňa pri tvorbe prirodzené :)