Majka Danihelová

1) Predstavíš sa nám trochu?

Som blogerka, milovníčka kníh a v prvom rade autorka. Na túto stránku som zablúdila už dávnejšie a hneď ma zaujal skvelý nápad, akým sa snažíte pomôcť autorom trochu sa zviditeľniť.

Písaniu sa venujem už asi deväť rokov, ale až pred piatimi som si uvedomila, že je to naozaj niečo, čo ma napĺňa a chcem sa tomu venovať aj v budúcnosti. Slová majú neuveriteľnú moc. Dokážu si vás získať, aj keď nechcete, podmania si vás, aj keď to najmenej čakáte. Tiež sa mi to stalo.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Milujem knihy, ako každý správny knihomoľ, a aj o nich veľmi rada diskutujem a šírim ich ďalej. Hlavne preto som sa zaregistrovala na sociálnu stránku Goodreads a založila si knižný blog.

Čítam a rovnako aj píšem hlavne fantasy. Vždy ma fascinovalo, aké nádherné predstavy si dokáže vytvoriť naša myseľ. Medzi moje obľúbené série patria hlavne Temné hmoty od Philipa Pullmana, Throne of Glass od Sarah J. Maas, Nástroje smrteľníkov od Cassandry Clare a Upírska akadémia od Richelle Mead.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Moje prvé pokusy niečo napísať boli viac zúfalé ako dobré. Ale každý niekde začínal, však? Moja prvá poviedka sa volala Svätopluk a jeho Ferrari. Ešte teraz sa na tom smejem. Pamätám si, ako som ju písala u babky v práci na písacom stroji.

Dnes je všetko iné. Už štyri roky tvrdohlavo škrtám a prepisujem prvú časť fantasy série s názvom V znamení ametystu.

Písanie je zdĺhavý proces a často je ťažké byť vytrvalým a dotiahnuť to do konca. Myslím si, že práve preto sa mnoho autorov vzdá, skôr než stihnú vytvoriť niečo úžasné - a to je podľa mňa veľká škoda.

Knihu som nevydala, no napriek tomu som vďačná ľuďom, ktorí mi s písaním pomohli a ich názory a recenzie ma posunuli dopredu.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Dnešná zrýchlená doba vplýva na každého, aj keď si to niekedy neuvedomujeme. Občas je dobré sa na moment zastaviť a vychutnať si dobrú knihu. Väčšina ľudí možno dáva prednosť filmom a videohrám, ale nás, vášnivých čitateľov, je stále dosť na to, aby sme knihy udržali živé.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Ťažko povedať. O radách pre začínajúcich autorov som publikovala na blogu nie jeden článok, ale keď sa nad tým teraz zamýšľam, napadá mi len jedna vec, čo som ešte dávnejšie napísala: Písanie je super na odreagovanie sa, no nestrávte nad ním zbytočne veľa času len preto, aby ste si napokon uvedomili, že nič z toho pre vás nemalo zmysel. Tento čas vám už nikto nevráti. Zamyslite sa nad tým, či to, čo tvoríte, pre vás aj niečo znamená.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Mám dojem, že touto otázkou sa mi tak trochu niekto vysmieva. Mojím veľkým zlozvykom pri písaní je, že som posadnutá prepisovaním a zatiaľ som neprišla na spôsob, ako sa ho zbaviť. Chcem, aby boli moje príbehy na papieri rovnako dokonalé ako v mojej hlave, bohužiaľ, nie vždy to vyjde, čo automaticky vedie k prepisovaniu.

S pozdravom,
Lyn