Mary Roe

1) Predstavíš sa nám trochu?

Veľmi rada :) Som slovenskou autorkou kníh pre deti a mládež. Nevylučujem však, že niekedy napíšem niečo aj pre dospelých.

Žijem vo Veľkej Británii na predmestí, v meste legendárne spojenom s Robinom Hoodom – Nottingham. O tejto krajine plánujem napísať pár článkov na svoj blog, vychádzajúc z mojich vlastných skúseností.

Okrem toho každoročne vydávam Tax year diary for small businesses, prevažne pre Britský trh.

Občas mi chýba niečo sa učiť, a tak si z času na čas urobím nejaký kurz. Naposledy som získala diplom z Animal Psychology.

Tlačím sa aj do učenia angličtiny. Nie žeby som v nej bola zlá, veď napokon, tie kurzy robím v angličtine, ale písať knihy v tomto jazyku zatiaľ rozhodne nemôžem. Takže svoj čas delím aj na čítanie v tomto jazyku, učenie sa podľa učebnice, ale aj sledovaniu seriálov v angličtine a s anglickými titulkami. Nepatrím však k ľuďom, ktorým sa jazyk tlačí do hlavy sám a s ľahkosťou. Určite za to môže aj fakt, že v práci som mala prevažne Poľských kolegov. Myslím, že za rok, čo som doma a takmer s nikým sa nestretávam, som sa naučila viac ako za šesť rokov v práci.

Vždy som inklinovala k možnosti práce, ktorú je možné vykonávať z domu. Vytvorila som na to aj FB skupinu s názvom Reálna práca z domu, https://www.facebook.com/groups/1123316271013569/ aj keď inzeráty, ktoré tam ľudia dávajú nevystihujú úplne ten zámer, ktorý som s touto skupinou mala.

Milujem umenie. Literatúra, hudba, tanec, výtvarné umenie. Tak som si založila aj FB stránku GrandTalent, https://www.facebook.com/GrandTalentOnly/ kde zdieľam talentovaných ľudí, ktorí podľa môjho vlastného rebríčka patria ma úplný vrchol. Túto stránku mám však viac menej pre seba, keďže toto je asi prvá zmienka o nej. Myslím, že som ju ani len nedala zdielať :D

Ďalšiu FB stránku, ktorú spravujem je BookTips. https://www.facebook.com/BookTipsForYou/ Z času na čas tam hodím knihu, ktorá vyzerá zaujímavo. Myslím, že by si zaslúžila aby som sa o ňu starala trochu viac.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Rada čítam knihy určené detskému čitateľovi v kategórii Middle Grade a Young Teen. Teda vek niekde od 9 – 16 rokov. Z kníh pre dospelých preferujem žáner triler. Mám rada príbehy, ktoré sa nevlečú a sú napínavé, možno až strašidelné. Aktuálne však čítam Bibliu. Pre úplnú presnosť dodám, že Biblia je zväzok kníh starého a nového zákona, nie len nový zákon. Je tam množstvo zaujímavých vecí, nie len po historickej a náboženskej stránke, ale obsahuje aj záhadnosť, ktorú by som chcela využiť vo svojej ďalšej knihe. Je to zároveň najdokonalejšia kniha na svete, keďže mnohé jej knihy nečítam po prvý krát a stále tam objavím niečo, čo tam „nebolo“.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Všetky moje knižky aj blog môžete nájsť na mojej stránke www.maryroeauthor.com Zatiaľ mám vydané tieto:

Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom – podľa názvu to asi nie je vidieť, :D ale ide o krimi rozprávku pre Early Readers až Middle Grade, teda 6 – 12 rokov.

Kniha Saviours - Kliatba Kortského lesa – je to mysteriózny príbeh. Trochu mix duchariny a srandy. Je určená vekovej kategórií Young Teen, teda 12-16 rokov.

Ako vydať knihu u nás a v zahraničí – je to kniha vydaná len vo forme eknihy. Mne samej to trvalo dlhý čas, kým som si pozisťovala veci okolo vydávania kníh. Najčastejšie som natrafila na články, ktoré mi nič nové nedali. Alebo uviedli, čo mám hľadať, ale nedali žiaden konkrétny link. Preto som sa rozhodla napísať všetko, čo viem o vydávaní kníh a to veľmi jednoduchou formou. Sú tam vsunuté aj linky na konkrétne stránky. Táto ekniha sa predáva len na Martinuse.

Halloween – je knižočka pre menšie deti okolo štyroch rokov. Je napísaná formou básne v angličtine.

Tax year diary for small businesses je diár určený malým podnikateľom vyrobený hlavne pre Veľkú Britániu.

Samozrejme, pustila som sa do písania viacerých nových príbehov, ale akosi som nebola spokojná so svojim vlastným textom. Zapísala som sa na kurz písania detskej literatúry. Myslím, že bol skutočne veľmi dobrý. Našla som si v ňom množstvo zaujímavých tipov, avšak, keď som sa začala nimi riadiť, prišla som na to, že takto ja písať nedokážem. Tie tipy sú skvelé pre autorov, ktorí vidia celý príbeh ešte pred tým, než sa pustia do písania. Ten kurz ma však aj tak niečo naučil. Zistila som, že parím k mála autorom, ktorým sa príbeh vytvára počas písania. Nakoniec som sa pustila do písania Saviour 2. Viem, že tam chcem využiť zopár fascinujúcich vecí z biblie, no ešte ani netuším ako presne to bude vyzerať. Malo by to byť však v žánri mystery, fantasy, crime, thriler, alebo niečo tomu podobné. Aspoň zatiaľ to tak vyzerá. Jednoducho som začala písať a doviesť ma to môže len k dvom koncom. Buď prekvapím samú seba novým príbehom alebo v polovici knihy zistím, že je to úplná hlúposť a budem musieť začať od začiatku. Nuž, to je tá nevýhoda byť tým druhým typom autora. Ale výhodou je, že z písania mám taký zážitok ako čitateľ, pretože aj ja sama chcem vedieť ako to bude pokračovať. :D

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Nestretávam sa veľmi sa s ľuďmi, ktorí sú mladší ako ja. Je mi teda ťažko vyjadriť sa k tejto téme, no myslím, že čítanie nie je obľúbené do takej mieri ako by malo byť. To, prečo je dobré čítať rozoberať nebudem. Na to je množstvo rôznych článkov, no myslím si, že radšej siahnu po filme, a to jednak z hľadiska času, keďže film trvá kratšie ako prečítať knihu, no taktiež z nedostatku fantázie. Mladšie generácie už vyrastajú na „hotových“ hračkách. Nie je potrebné si niečo domyslieť. Motiváciou na čítanie by mohol byť fakt, že kohokoľvek, koho vidíme čítať, pôsobí viac inteligentne, vzdelane a sexi. Kto nečíta a chcel by, mal by si vybrať žáner, ktorý je mu blízky. Malo by ísť o tenšiu knihu, ktorá by čitateľa neodrádzala svojou hrúbkou. Príbeh, ktorý má rýchlejší spád, aby ho nezačal nudiť. Ďalej by som odporúčala skúsiť tlačenú knihu, eknihu aj audioknihu. Som si istá, že jedna z týchto možností prekvapí svojimi výhodami viac, ako by človek čakal. A kto vie, možno sa z nečitateľa nakoniec stane milovník kníh.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Sama sa považuje za začínajúceho autora. Písanie nie je umenie len v tom dokázať hodiť text na papier. Najväčším umením je dokázať nájsť tých, ktorí si to prečítajú. Marketing je podľa môjho názoru tá najťažšia vec. Teraz to možno bude vyzerať akoby som chcela nových autorov odradiť, no pravdou je, že za jednou vydanou knihou sú dlhé hodiny písania a prepisovania a tisícnásobne viac hodín strávených inými aktivitami. Takými, ktoré môžeme nazvať marketingom. Každý nový autor, ale aj ten už zabehnutý, musí veľa čítať. A to nie len knihy s dobre napísanými príbehmi, ale aj knihy a články, ktoré ich budú vzdelávať. Za dôležité tiež považujem povedať, že je veľmi osožné nechať si prečítať ich rukopis kamarátmi, najlepšie takými, ktorí ich príbeh dokážu bez problémov zhodiť pod čiernu zem. Mať kritika detailistu je na nezaplatenie. Tvrdohlavosť a prílišná sebadôvera je v tomto prípade len a len na škodu.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Nuž, ja sama si svoje texty škrtám a prepisujem. Knihy, ktoré som doteraz napísala, boli v podstate úplne iné vo svojich začiatkoch. No keď sa to už dostane do rúk editorky, povedala by som, že tie úpravy sú viac o štylistike. Občas mi editorka povie, že mám niekde ešte vsunúť vetu či odsek. Stane sa, že mi niečo aj vyškrtne, no toho je strašne málo. Ku genialite mám ďaleko. Veľmi mi však pomáhajú ľudia, ktorí to čítajú ako prví a neboja sa mi povedať, čo je zlé alebo čo nedáva zmysel. Skúsená editorka to potom posunie na vyšší level.