Miroslava Arcanum Hrabušová

1) Predstavíš sa nám trochu?

Nerada o sebe píšem alebo hovorím.. Ja som jednoducho len obyčajné, občas neviditeľné, tiché dievča, vidiace svet svojimi očami, dávajúc svoje myšlienky na papier, či plátno a (s kvapkou ľahostajnosti) dúfajúc, že sa budú páčiť, a že oslovia aspoň jednu zblúdilú dušu :) Milujem umenie... a všetko krásne a knihy!!! Asi to bolo aj dôvodom, prečo som zavítala na Greenie knižnicu... popravde, hľadala som PDF-kovú, voľne dostupnú internetovú verziu jednej knihy. Tuším Tajomná záhrada od Frances H. Burnettovej to bola. Už si veľmi nepamätám, či som ju našla, ale upútalo ma to čarovné miestečko vo Vašej internetovej Greenie knižnici :)


Ak mám trošku voľného času, tak tvorím :) Napĺňa ma to a sebarealizácia je akousi hlavnou potravou duše, no nie? :)

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Samozrejme, ešteže existuje niečo tak úžasné ako sú knihy :)

Ja som taký knihomoľ. Nepohrdem ničím (v rámci ne/normálnosti), no žánrovo je to asi najviac fantasy, sci-fi, psychológiu a encyklopédie si rada prečítam, taktiež dobrodružný a psychologický román, či detektívku a keby ste mali nejaký scenár - sem s ním!

Medzi moje naj naj srdcové záležitosti patria Harry Potter, snáď asi najmagickejší príbeh, aký poznám, ďalej Portrét Doriana Graya, Oliver Twist, Parfum, Rozprávky od H. CH. Andersena, bratov Grimmovcov a Dobšinského. Tiež mám veľkú slabosť pre literatúru temného Viktoriánskeho Anglicka.

Páči sa mi jeden citát, ktorý sem pridám a ktorý celkom vystihuje môj postoj ku knihám a čítaniu:

"Raj som si vždy predstavoval ako istý druh knižnice."

(J. L. Borges)

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

No... píšem :) Popravde, bude to asi tak 20 projektov (nechce sa mi ich rátať), ale všetky sú v štádiu rozpísanosti. A o čom sú? To si radšej nechám pre seba, aby sa tie moje tajné malé-veľké sny mohli vyplniť :) Žánrovo ide najmä o fantasy, sem tam sci-fi, dobrodružnú literatúru, drámu, psychologický a historický román. Niktoré z nich majú formu literárneho scenára.

Mám ja taký skromný tajný sník o vydaní niektorej... niektorých z týchto mojich dietok, a keby sa to podarilo, a postupom času možno aj stalo úspešným, bola by som jedným z mnoha šťastných ľudí, ktorých diela by ležali na nočnom stolíku, či možno niekde medzi stovkami kníh u ľudí milujúcich literatúru.

Taktiež sa zaujímam o počítačovú grafiku, amatérsku video tvorbu a fotografovanie, mám o tom Facebook stránku.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Človek by bol prekvapený, koľko mladých číta. Len ma mrzí, že čím ďalej, tým viac ľudia čítajú z tabletov, či iPhoneov a také to poctivé "čuchanie" stránok knihy akosi zaniká. Hold, pokrok nezastavíme.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Písať, písať, písať ;) ...a hlavne, nevzdávať sa svojích vízií a nápadov.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

To by bol potom najskorej asi nejaký brainwriting. Dobrá kniha vždy potrebuje nejakú úpravu. Je to ako pri tesaní sochy napríklad. Vytvarujete z dreva siluetu, no, čosi vám vadí..možno je to niečo v záhybe šiat, alebo vo výraze tváre, čo treba trošku upraviť... zdokonaliť.

Takže asi toľko k tomu :)