Ondrej Kalamár

1) Predstavíš sa nám trochu?

Som poet a afórista (lebo píšem afóry), vediem zvolenský literárny klub Zvolik a riadim sa heslom - Neberte život príliš vážne, lebo vás vysmeje!

Pripravujem knihu spomienok na Joža Urbana, mala by vyjsť v apríli 2014 pod názvom "Pivo u Chárona." Sú to moje spomienky naňho, na jeho "zvolenské" obdobie. Boli sme priateľmi a zobrazujem ho takého, aký v skutočnosti bol - bez príkras a bez cenzúry.

Otvorene tam píšem o jeho živote, vzťahu k žene Ivane, k dcéram, k životu, chlastu, spoločnosti. A mám to odsúhlasené od jeho vdovy - Ivany.

Mám k tomu kopu dokumentačného materiálu, napríklad 32 minútové video z roku 1992, z vyhodnotenia 1.ročníka súťaže Literárny Zvolen, - video, na ktorom Jožo hovorí o literatúre, hlavne poézii a tam sa vlastne s Ivanou zoznámili... kopu fotografií - napr zo svadby - bol som mu svedkom, jeho rukopisné texty, (napríklad libreto Kráľ Dávid, Voda, čo ma drží nad vodou...) fotokópie vysvedčení, vojenskej knižky,rodného listu, atd...

Ďalej už pripravujem novú knižku aforizmov, novú zbierku poézie a svoj "odviazaný" životopis. Okrem toho píšem glosy do Rádia Regina.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Obľúbení autori - Joseph Heller, Erich Maria Remarque, Douglas Adams, Jozef Urban, Daniel Hevier, Jean Cocteau, Gregory Corso,...

V prvom rade mi to dalo všeobecné vzdelanie o živote ako takom a ďalšom prvom rade sú aj neskutočným zdrojom zábavy.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

  1. Bezdotyková fáza času - básnická zbierka 1996
  2. Moje potichu - básnická zbierka, 2011
  3. O.K.mihy - aforizmy, (s ilustráciami Daniela Heviera) 2012
  4. Vypadnuté z o.k. - aforizmy (s ilustráciami Daniela Heviera) 2013

Sú o živote, pre všetkých a začalo to preto, lebo to začalo.

http://zvolik.blogspot.sk/p/novinky-news.html

http://www.martinus.sk/?uMod=list&uTyp=search&uQ=ondrej+kalamar

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Knihy sú dokonalé milenky a promiskuita im pristane. Aj keď dnes sa už číta menej, ako pred pár desaťročiami, pretože zdrojov zábavy je omnoho viac, knihám zánik určite nehrozí, pretože dávajú omnoho viac, ako sľubujú.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Hlavne veľa čítať, pretože len to je spôsob, ako získať prehľad a brilantnosť. Platí to hlavne pre autorov poézie - ešte som nestretol žiadneho, ktorý by aspoň obstojne písal bez toho, aby mal dobrú poéziu načítanú. A začínajúcim poetom odporúčam predovšetkým knihu Jozef Urban - Utrpenie mladého poeta.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Ak sa nerátajú preklepy, tak - nedokážem. Môj triedny profesor na strednej škole hovoril: "Viete čo urobí dobrý konštruktér ako prvé? Nakreslí čiaru. A ako druhé? Vygumuje ju!" Toto odporúčam všetkým konštruktérom, aj konštruktérom kníh.