Palea Ulla

1) Predstavíš sa nám trochu?

Ahojte, volám sa Barbora. Myslím, že som taký všadebol, veľa som zažila a veľa som videla. Kamarátky mi hovoria, že som si do polovice života odžila už tri.:D Vďaka tomu som nie ešte, ale už zasa naivná :)

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Najradšej mám dobré knihy z ezoterickej i duchovnej oblasti. Ako študentka som začínala s Dalajlámom, toho čítam stále, no sčasti ma oslovil aj OSHO. Z kníh získavam akýsi nadhľad, vhľad do života a rady ako od najlepšieho priateľa. Pomocou kníh som zvládla napríklad vzťahové problémy a našla svoju osobnú identitu. Tiež mám rada okultnú tematiku, ktorá ma priťahuje pre svoju originalitu a funkčné návody ;-)

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Písať som začala ako druháčka na základnej škole. Denník, krátke príbehy. Prvú publikovanú báseň som mala v školskom časopise na ZŠ, neskôr inú, v detskom časopise. Veľmi som túžila napísať dobrodružnú knižku pre deti, mala som ju skoro hotovú. Volala sa Kaštieľ, no stratila sa mi na stredoškolskom internáte. Ale nestála za veľa :D Ten sen som si splnila nedávno, keď som vydala imaginovaný životopis Tri hlavy Kerbery.

Tak akosi okolo tridsiatky som inšpirovaná láskou namaľovala vykladacie karty a napísala k nim návod v češtine, ktorý mi pomohla upraviť a vydať Zuzka Antares. Kedže nemám mamu, Zuzka sa pre mňa stala mojou mamko-učiteľkou a dala mi, okrem iného do života ohromné množstvo elánu.:) Potom mi vydala ešte dva sety s kartami a návodmi. Teraz mám pripravený štvrtý, len čakám, ako to materiálne vyjde:)) V poslednej dobe mám k ľuďom veľmi blízko, to po situácii s koronou, píšem poviedky vyslovene pre nich. Pre vnímavých čitateľov so srdcom a fantáziou, ktorí v tejto hlučnej a chaotickej dobe nestratili jasnosť vedomia a zmysel pre realitu. To sú otvorené dvere do magického sveta. Témy ma napadajú všelijako. Buď posplietam realitu s fikciou, alebo ma inšpirujú sny.:)

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Knižka je pre mňa relaxom a viac píšem, ako čítam. Niektoré obľúbené knihy čítam dokola aj štvrťroka. Večer väčšinou po niekoľkých ich stránkach zaspím.

Mladí ľudia sú rôzni. Dnes sú medzi nimi niekedy extrémne rozdiely, to za našej doby nebolo... Sú vzdelanejší, šikovnejší a rozhľadenejší, no najviac ma poteší, ak v nich vidím niečo nadobudnuté zo života, praxou. Netreba hneď všetko vedieť, aby sa nestratila kúzelnosť života. Snáď ešte čítajú...

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Ako radu do písania by som určite dala jasný, alebo aj nejasný zámer, čo chcem písať, prečo a ako, čo chcem vo výsledku dosiahnuť. Niekedy je písanie nelogické, človek pretransformováva ideu do diela a to môže trvať roky.:)

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Asi nie, snažím sa pri prepise z papiera do počítača nerobiť chyby, ale keďže mi ukradli okuliare a veľmi zle bez nich vidím do diaľky, vždy nejaké chyby urobím! :D