Peter Kusý

1) Predstavíš sa nám trochu?

Dôvodom, prečo som tu, je úcta k autorovi webu Greenie knižnica, ktorý keď ma oslovil, nemohol som povedať "nie". Zároveň ctím každého, kto sa púšťa do osvety kníh a má v záľube knihy, čítanie, či dokonca písanie vlastných myšlienok, pretože to často v dnešnej dobe pripomína "boj s veternými mlynmi". Zároveň si myslím, že najlepšie o každom vypovedá to, čo robí, čo za sebou nechá, teda naša práca.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Dobrovoľne čítam od detstva v podstate stále (s výnimkou asi 5 ročnej pubertálnej prestávky). Z detstva mi ostali napr. Verneovky, ako obľúbené čítanie (zároveň jediné "sci-fi" ktoré môžem) a dnes ich rituálne čítam každoročne v lete počas dovolenky (slnko, voda a J. Verne) a je to pre mňa skvelý relax (hlavne mentálny). Posledných asi 6 rokov čítam prevažne odbornú literatúru, čo súvisí najmä so štúdiom a prácou, ktoré sa pre mňa stalo zároveň koníčkom. Čo nemôžem opomenúť sú napr. knihy od našich klasikou M. Lasicu a J. Satinského, ktorých humor je pre mňa veľmi osviežujúci a inšpiratívny. ...A ešte posledná asociácia: po dlhej dobe som opäť zobral do ruky Malého princa a našiel som v ňom množstvo podnetov, odpovedí a nových otázok.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Píšem, pretože ma to určitým spôsobom napĺňa a je to súčasťou mojej práce. Píšem však prevažne suché informatívne, odborné a vedecko-výskumné texty, preto únik do poézie je vo veľkej miere experiment, improvizácia a hlavne vlastná duševná hygiena. Píšem pre ľudí (klišé, v ktorom si aj tak každý nájde to svoje), ale netúžim po tom, aby sa to stalo "bestsellerom". To by bolo v rozpore s tým, prečo a ako to vznikalo - expresia a sebareflexia autora v tvorivom procese.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Myslím, že je čoraz menej mládežníkov, ktorých vidíme s klasickou knihou v ruke, ale zároveň čoraz viac takých, čo chodia s čítačkou kníh (čo je v podstate pozitívne). Všeobecne si však myslím, že "záujem o knihu" (a najmä klasické diela) je v kríze a rieši vážne existenčné otázky. Vidím to napr. aj na vzorke desiatok študentov, s ktorými sa niekoľko rokov stretávam a čoraz viac reakcií na to, keď im zadám nejaké "povinné čítanie" je negatívnych, neprijímajúcich a bez záujmu. Teším sa ale výnimkám - menšine, ktorá drží ešte "knihu" pri živote.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Nemyslím si, že som kompetentný radiť začínajúcim autorom. Môžem sa však podeliť o vlastnú skúsenosť: "všetko sa dá, keď sa chce" resp. "Dum Spiro Spero" a "tvorivosti sa medze nekladú..." sú úžasné mottá nielen teoreticky, ale najmä v praxi.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Viem, že nedokážem, pretože aj to, čo som kedysi napísal a publikoval, by som dnes najradšej doškrtal:-) Koniec koncov je známe, že napr. taký L. Van Beethoven (a mnoho ďalších) svoje kompozície niekoľkokrát prerábal, opravoval a menil, kým sa stali svetovo známe a uznávané...