Peter Murár

1) Predstavíš sa nám trochu?

Som pútnik na ceste za (seba)poznaním, ktorý trpí utkvelou predstavou, že pri tom musí niekoho mentorovať. Fakt. Baví ma objavovať nové veci, skúmať čo je ďalej, aké sú možnosti. Ale bez toho, aby som toto poznanie niekomu sprostredkoval by to nebolo ono. Učiteľstvo mám zakódované hlboko v DNA. Mám rád akciu. Rád niečo robím, rád niekde (fyzicky) kráčam. Schuti vypadnem do prírody na nejaký výlet. Outdoor, sladký outdoor.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo rád čítaš a čo ti to dalo k životu?

Čítam naozaj rád. Niekedy ma dostane dej, inokedy atmosféra, alebo posolstvo. Ako veľa ľudí, aj ja si s pôžitkom prečítam bestsellery typu Piliere zeme či Anjeli a démoni, no je to veľmi príležitostné čítanie. Väčšinou fičím na svetovej beletrii 20. storočia: Doctorow, Pamuk, Ajtmatov, Mulisch, Vojnovič, Murakami, alebo hoci dvojica Iľf - Petrov. Podvedome (ale už aj vedome) inklinujem k ázijským autorom a naopak - všimol som si, že hispánska kultúra ma neoslovuje. Občas sa ponorím aj do niečoho hlbšieho. Veľmi ma oslovili napr. Malý strom či Piata hora. Svet Malého Stroma mi je hodnotovo veľmi blízky, v mnohom bližší než ten súčasný. Piata hora ma zas núti premýšľať nad existenčnými otázkami. Ale môj čitateľský záber je širší. Okrem beletrie zahŕňa odbornú a vedeckú literatúru, rovnako ako aj publicistiku. A úplne žeriem rozprávky z detstva. Taký Rumcajs, alebo Nevedeko sa dajú čítať dokola.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo si sa do toho pustil?

Moje knižné projekty sú vlastne iba dva. Oboje priniesol život – spísal som veci, ktoré mi dlho predtým vírili v hlave. Content manažment systémy aj Marketing na Twitteri som písal pre svojich študentov, pretože k tejto problematike je literatúry dosť málo. Inak, za to, že Marketing na Twitteri skončil ako kniha môžu vlastne traja ľudia: Peťo Kučerka, Mišo Truban a Monika Zbínová. Peťo ma ukecal, aby som skriptám o Twitteri dal formu e-booku. Prečo nie. Aspoň som tomu mohol urobiť normálnu grafiku s farebnými príkladmi, čo sa v low-costových skriptách nedalo. Vďaka Monike a jej projektu Červené pero som mal v suchu aj korektúry. Keď som to zavesil na blog, Mišo veľkoryso ponúkol, že WebSupport zafinancuje tlač. Dá sa takáto ponuka odmietnuť?!

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Vzťah mladých ľudí k literatúre je odrazom spoločnosti. Vývoj napreduje geometrickým radom, takže veľa zmien si v reálnom čase ani neuvedomujeme. A ak áno, berieme ich ako samozrejmosť. Považujeme za normálne, že veci okolo nás sa neustále menia. V tomto je dnešná spoločnosť úplne iná ako celé generácie pred nami. Technológie nám dali nové formy, ale aj zmenili paradigmu. Napr. taká McLuhanova teória o globálnej dedine – technológie stierajú hranice kontinentov.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Nie je náročné nájsť ľudí, ktorí pomôžu s písaním. Vďaka technológiám, ľudskej ochote a nakopnutiu.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Ani tieto odpovede nie som schopní napísať na prvý krát. Opäť vidíme dopady technológií. Môže za to textový editor. Naučil nás, myslieť "editovateľným" spôsobom. Pri písaní automaticky počítame s tým, že napísané veci sa dajú okamžite zmeniť, takže premýšľame veľmi krátkozrako - len pár slov dopredu. Už koniec vety môže byť príliš ďaleko. Skúste sa opýtať niekoho, kto písal diplomovku na písacom stroji. BTW, mám pocit, že tento editovateľný spôsob myslenia sa podpisuje (a časom to bude ešte markantnejšie) aj na spôsobe reči.