Radka Horniaková

1) Predstavíš sa nám trochu?

Volám sa Radka. Rada píšem a čítam, a dojmy z týchto dvoch aktivít prezentujem na blogu www.kniznecervy.sk. Som začiatočníčka v pestovaní kvetov, ale pomaly sa zdokonaľujem. Za posledný rok mi nič neuschlo ani nezhnilo. 😊 Zbožňujem zvieratá, najmä moje dva psy, o ktoré sa s láskou starám. 😊

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Snažím sa čítať z každého rožku trošku a rozširovať si obzory. Čo sa týka beletrie, najradšej mám žánre fantasy a horor. Dôležité pre mňa je, aby postavy neboli len čierno-biele. Nebaví ma prílišné filozofovanie a keď autor čitateľovi všetko servíruje na zlatom podnose. Ako sa hovorí, v dobrej knihe sa to najlepšie nachádza medzi riadkami. V poslednom čase rada siahnem aj po reportážnej literatúre a knihách o rozvoji osobnosti. 😊

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Niekoľko rokov som pracovala ako copywriterka, takže písaniu som sa venovala skôr profesionálne než vo voľnom čase. Keď som však zmenila zamestnanie, začala som sa konečne venovať písaniu ako svojmu koníčku.

Baví ma písať články o knihách a v poslednej dobe sa zaujímam aj o rady a metódy, ako rozvíjať tvorivé písanie. Na základe nich som napríklad napísala sériu Píšem poviedku, kde som zhrnula všetky tipy, ktoré mi pomohli napísať poviedku Anička Dušička. Myslím, že aj vďaka nim sa dostala do zborníka Fantázia 2017. Čoskoro bude v rámci self-publishingu publikovaná moja poviedka Hadie plemeno a moja ďalšia poviedka Psia podoba je momentálne nominovaná medzi finalistami na cenu Bibliotéky v rámci súťaže Martinus Cena fantázie 2019.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Myslím, že mladá generácia čitateľov má pozitívny vzťah ku knihám. Vždy tu budú ľudia, ktorí čítajú radi a pravidelne a tiež tí, ktorí sa na knihu ani nepozrú. Za vzťah detí k čítaniu sú zodpovední najmä ich rodičia. Zbytočne budú dieťa prehovárať na čítanie, ak vidí, že jeho vlastní rodičia si namiesto ku knihe sadnú radšej pred televízor.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

k je niekto zvedavý na rady pre začínajúcich autorov, môže sledovať Tvorivé písanie 😊 na Knižných Červoch. Čo však považujem za najdôležitejšie, je systematicky na sebe pracovať. Znamená to ísť na všetko postupne a nie sa na písanie strmhlav vrhnúť. Ešte predtým, než sa pustím do tisícstranového románu, zlepším si štýl napríklad písaním poviedok. Ak chce niekto odbehnúť maratón, tiež začína trénovať krátkym a pravidelným behom, inak by po pár kilometroch vypľul dušu. Je to logické a pritom sa toľko pisateľov vrhne rovno na románový maratón, než aby si trochu zatrénovali a dostali sa „do formy“. Ďalšou dôležitou vecou je naučiť sa prijať kritiku a poučiť sa z nej.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Priznám sa, že kvalitný text neviem napísať bez škrtania a prepisovania. Vraví sa, že text je taký dobrý, koľkokrát ho autor prepíše, ale na druhej strane treba tiež vedieť, kedy prestať a zmieriť sa s tým, že žiadny príbeh nie je dokonalý. Bez prepisovania píšem asi len denník, ale na druhej strane ten nie je určený pre verejnosť a nepokladám ho za žiadny geniálny výtvor. 😊