Silvia Antalíková

1) Predstavíš sa nám trochu?

Ahojte, volám sa Silvia Antalíková, som májový Býk, teda presnejšie Býčica. Som mama dvoch dcér, pracujem, robím všetky tie bežné veci, ktorými sa bežne zaoberajú zamestnané mamy. Často stretávam zaujímavých í ľudí, obchádzajú ma neobyčajné udalosti a veci, ktoré ma prenasledujú dovtedy kým o nich nenapíšem . Navyše mám bujnú fantáziu, tak prečo to nevyužiť? Proces tvorenia ma vždy znova a znova nadchne. Z nápadu je zrazu voňavá knižka. V poslednej dobe som objavila aj čarovanie s drevom, natieram, patinujem, servítkujem, oživujem - šperkovnice, sviečky, trošku aj nábytok. Mám rada všetko netradičné, netypické, v čom sa ukrýva ľudská tvorba a fantázia.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Knihy mám, samozrejme, rada. Áno, čítam dobrovoľne a vždy večer pred spaním, namiesto pozerania krvákov v televízií . Je to skvelý relax. Každá prečítaná kniha nám niečo odovzdáva, ak nie, tak sme ju nepochopili. Obľúbených kníh a autorov mám veľa. Sineľnikov,Robin S Sharma, Roald Dahl, Jan Hnízdil. Rada si prečítam aj knihy mojich kolegov a priateľov.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Mám rada aktuálne a kontroverzné témy. V knihe Čo môžu muži môžem aj ja si hlavní hrdinovia vymenili tradičnú klasickú rodičovskú úlohu. Môže sa žena správať tak ako muž? Môže sa venovať kariére, mať milenca a starostlivosť o dieťa nechať na manžela? Sú ženy naozaj emancipované?

Kniha Racioláska sa venuje témam: Je láska sex a sex láska? Existuje ešte dnes pravá skutočná nefalšovaná láska? Sú peniaze najlepším afrodiziakom? Čo všetko sa dnes už dá za peniaze kúpiť?

Ekniha poviedok Miluj a rob si čo chceš sú trpko smiešne a smiešno trpké poviedky o každodennom živote. Každý z nás je chodiaci príbeh. Bola by škoda o tom nehovoriť, nepísať.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Pracujem v školstve s deťmi. Som denne v prostredí, ktoré mám rada, pretože sa tam veľa tvorí a číta. Deti majú radi knihy. Pozývame si do školy spisovateľov na besedy, aby sa deti takto bezprostredne mohli spýtať na všetko, čo ich zaujíma. S kamarátkami si navzájom presúvame knihy, ktoré sa nám páčili. Sledujem knižné blogy , pretože kníh je veľa a nie je možné všetky prečítať. Preto je príjemné nájsť informácie a odporúčania po ktorej knihe sa oplatí siahnuť Čítanie nám rozširuje obzory, cibrí slovnú zásobu, šteklí fantáziu. Takže: áno, čítajme koľko sa dá!

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Píšte a nevzdávajte sa ! Píšte vždy keď vaša duša piští po písaní. Ak chcete a máte čo ľudom povedať, odovzdať, položte to na papier, kým nebudete mať pocit, že ste povedali (takmer) všetko. Môj prvý rukopis mi jedno vydavateľstvo odmietlo s tým, že taká matka akou je hlavná hrdinka nemôže existovať, že by mala v závere knihy zmäknúť. Nemohla som súhlasiť! Poznám rôzne ženy, ktoré nechcú byť matkami a matky, ktoré svoje deti veľmi radi, rýchlo a skoro odovzdajú opatrovateľke a do predškolských a školských zariadení. Jedna pani mi napríklad povedala: Jéj, tak toto je kniha o mne! Nevzdávajte sa a píšte s čistým srdcom tak, ako to cítite! Neprepisujte knihu podľa prianí prvých čitateľov, aj tak všetkým nevyhoviete, ale len a len podľa seba.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Ako súvisí genialita so škrtanín a prepisovaním :) ? Kto je geniálny neškrtá či naopak? Mám rada písmenká, pretože z nich vznikajú slová. Zo slov vety, súvetia a z nich je strana po strane zrazu kniha. Hrám sa, zabávam, tvorím, využívam fantáziu, v ktorej je všetko možné - aj to nemožné. Nevnímam čas, priestor, dokonca ani hlad. Ak ste doteraz neskúsili, vyskúšajte, uvidíte!

A čítajte!!!!

Ďakujem, že čítate!