Vlado Šaling

1) Predstavíš sa nám trochu?

Som človek od IT. Po vysokej škole som skončil v Bratislavskej pobočke IBM, kde som vystriedal niekoľko "webových" pozícií a momentálne pracujem ako webmaster so špecializáciou na CSS. Okrem mnohých projektov ako freelancer mám na svedomí predovšetkým blog o knihách na http://meetpollux.com, ktorý píšem už nejaký ten piatok. Okrem iného sú tam napríklad minirecenzie.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo rád čítaš a čo ti to dalo k životu?

Sci-fi a fantasy. V pomere zhruba 9:1 v prospech vedeckofantastickej literatúry. Samozrejme, sem tam neodolám ani hororu alebo dobrému komiksu.

Od knihy očakávam (a dostávam) hlavne relax a oddych. Z času na čas si prevetrám závity nejakým náročnejším sci-fi alebo populárno-vedeckou publikáciou.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo si sa do toho pustil?

V súčasnosti píšem hlavne blog. Pred vysokou školou som sa venoval krátkym poviedkam, poézii a dva krát som sa pokúsil stvoriť podklady pre imaginárne univerzum. Druhý krát to dopadlo lepšie.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Na rozdiel od mnohých si nemyslím, že súčasná "teen" generácia stráca vzťah ku knihám. Mám v okolí niekoľko príkladov mladých ľudí, pre ktorých sú knihy veľkou vášňou. V dobe e-bookov a všetkých tých hračičiek veštím knihám (vo všetkých podobách) aj naďalej dlhý a úspešný život.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Hľadajte originálny nápad alebo prevedenie a všetko si poriadne premyslite. Predovšetkým si (ako pri každom produkte) určite cieľovú skupinu čitateľov a píšte pre ňu. Nesnažte sa uspokojiť všetkých.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Nie a nemyslím si, že je to najlepší nápad. Síce píšem predovšetkým kratšie texty, ale vždy spravím mnoho revízií. Písanie je umelecká činnosť a text je dielo, ktoré prakticky nikdy nieje hotové a dá sa donekonečna dokončovať.