Zuzana Kuglerová

1) Predstavíš sa nám trochu?

Mám rada všeličo, knihy odjakživa, resp. odvtedy, ako som zistila, že ceruzka vie stvárať divotvorné kúzla, milujem svoje túlavé topánky, lebo ma už všelikde priviedli, milujem kašu z hrášku, lebo je dobrá, milujem Buba, svojho psíka, lebo je jašo jašovity a rád mi obhrýza nechty na nohách. :-)

Inak som takmer normálna.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Momentálne čítam "ťažkú" literatúru - Dejiny Uhorska a Asselmanov evanjeliár. Najmä ten ma fascinuje - sú tam totiž indície, že hlaholiku poznali starí Slovania už pred cyrilikou, teda pred príchodom Cyrila a Metoda k nám a že ju používali nie ako úradný, ale ako umelecký jazyk. Fantázia!!!

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Začalo sa to, keď som mala cca 8 rokov a prečítala som prvý ucelený príbeh - Nevedka. Hneď som si povedala: aj ja budem robiť niečo takéto. Tak to robím. Najradšej píšem históriu, ale mám rada aj "rozprávky pre veľkých", taký ten andersenovský tip. To sa len zdá, že som jašo. V svojej tvorbe som vážna.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Treba ho vypestovať. Moja generácia knihy milovala - pretože často boli našim jediným spoločníkom, ľahko dostupné. Stačilo zájsť do knižnice a pred človekom sa otvoril neznámy úžasný svet, ktorý by za žiadnych okolností nepoznal. A najlepšie bolo, že sme si ho mohli dotvárať sami - vlastnou predstavivosťou.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Nebáť sa neúspechu.

Vytrvať.

Poplakať si, keď sa nám nedarí, aj sa nazlostiť. No potom si povedať: ja na to mám.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Nie.

Podľa mňa genialita je do istej miery aj prejav pokory, aj nespokojnosti samého so sebou. Genius sa nikdy neuspokojí s tým, čo dosiahol. Chce viac. A vždy si myslí, že čosi mohol, môže urobiť lepšie. Že sa to dá inak.