Straty a vynálezy

História

Popis a podrobnosti

Keď sa stretli Aztékovia a Španieli, išlo o stret úplne odlišných kultúr. Iná viera, iné túžby, iné myslenie. Jedným z rozdielov, na ktoré často ľudia nemyslia, aspoň nie priamo, je rozdiel v technológiách. Čím viac vieme, tým viac sa líšime od tých, ktorí nevedia a nepoznajú vôbec nič. Ak by ktorejkoľvek krajine vyhlásil vojnu kmeň, ktorý ešte neovláda oheň či koleso, jeho šance by boli mizivé. A ak by predsa len vyhral tento neznámy kmeň, ako dlho by trvala jeho vláda?

 

Straty a vynálezy je kniha o tom, ako nové vynálezy formovali svet. Ide o učebnicu dejepisu? Zbierku zaujímavostí? Alebo o zaujímavý text pred spaním a pre niekoho, kto si rád kladie otázky o tom, kto sme a kam smerujeme? Pravdepodobne niečo zo všetkého. Istotne je však pravda, že nepripravení môžu stratiť viac ako tí, ktorí sa adaptovali a prišli s niečím skutočne zaujímavým. S vynálezom, novým spôsobom života alebo aj s takými banalitami, ako je hľadanie kompromisov.

Napriek tomu je tu jeden obrovský rozdiel oproti učebniciam dejepisu alebo iných predmetov – v celej knižke je minimum čísiel a rokov, pretože je dôležitejšie chápať podstatu a súvislosti, ako učiť sa kedy sa stala nejaká udalosť. Navyše sú v nej často zaujímavosti, ktoré v učebnici nenájdete. Niektoré vynálezy nie sú hmatateľné, napríklad demokracia – ale ovplyvňujú tak veľa hmotných vecí, že si zaslúžia spomenutie v knihe. V knihe je 99 hesiel.

Audio poznámky ku knihe

Stiahnutie a vytlačenie

PDF formát Online čítanie bez sťahovania Vytlačiť na čo najmenej strán za cenu menšieho písma, okrajov a podobne A5 formát je vhodný napríklad pre tablety, alebo na tlač na A5 papiere ePub formát pre väčšinu čítačiek e-kníh Formát pre Amazon Kindle e-book

Straty a vynálezy - obálka

  • Autor: Stanislav Hoferek
  • Vydanie: 1; Licencia CC-BY-NC-ND;
  • Autor obálky: Stanislav Hoferek
  • Čeština: Ztráty a vynálezy; English: Losses and inventions
  • Štítky: história, dejepis, vynález, pokrok, strata, technológia, armáda, vek, epocha
A4 štandard A5 štandard A4 tlač A4 min. Normostrany
30 49 30 9 40

Bookie

Sponzor knižnice

Elist
Apartmán v Liptovskom Mikuláši, Liptov, ubytovanie
Deeply AI obrázky, AI chat, obrázky pre knihu

Dobrovoľný príspevok

Aj Vy môžete pomôcť našej bezplatnej knižnici. Pár Eur od vás pomôže s tvorbou nových kníh, úpravami tých starších a tiež pomôžu s ďalšími nákladmi. Pomôžte nám rásť a my radi pomôžeme novým, šikovným autorom. Aj tým, ktorým iní nedali šancu. Odporúčaný príspevok: 10€ jednorázovo alebo 2€ mesačne.

  • Náš IBAN je SK88 8360 5207 0042 0364 9369
  • Ďalšia možnosť je zakúpenie kníh na Eliste, odkaz: Vydavateľstvo Elist

Ďalšie formáty a možnosti

O autorovi a podobné knihy

Stanislav HoferekStanislav Hoferek je zakladateľom Greenie knižnice a tiež bláznom so stovkou koníčkov. Dátum výroby je pár (doslova) rokov pred pádom komunizmu, zatiaľ čo dátum spotreby nie je známy. Venuje sa písaniu, ako i vydávaniu a korektúram. Medzi najväčšie koníčky patrí Linux, práca s ľuďmi s postihnutím, vesmír, politika, náboženstvá či lukostreľba.

↑ Na začiatok