Eva Šubáková

1) Predstavíš sa nám trochu?

Koníčky za mlada: šport: atletika, gymnastika, hádzaná a najkrajší koníček - kôň, čiže jazda na koni. Žiaľ iba pol roka, lebo už vtedy som potrebovala, aby mal deň viac hodín. Okrem toho som veľmi veľa čítala /aj s baterkou pod paplónom, pretože moja milovaná maminka dbala na dodržiavanie správnej životosprávy a o 22,00 sme museli zhasnúť/. Bola som pravidelný účastník všetkých športových, recitačných, výtvarných súťaží organizovaných ZŠ, SŠ. O literárnych som vtedy nevedela.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Čítam naozaj veľmi rada. Žiaľ všetky aktivity na VŠ, učiteľovanie a potom rodina mi stále viac a viac kradli "čítací" čas. V zamestnaní som čítala viac odborných článkov, kníh ako nejakú beletriu. Neskôr som si rozširovala svoje vzdelanie, čo si opäť vyžadovalo "iné" čítanie.

Ak som si našla čas na čítanie, vo väčšine to boli detektívky.

Na knihu, klasickú knihu mám taký názor, že jej hodnota, význam zostane. Elektronické čítanie má svoje výhody, ale chytiť si do rúk knihu, "ovoňať " ju, /dúfam, že to nebude chápané, ako nejaká úchylka/, mať ju v domácej knižnici, to považujem za nenahraditeľné.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Jedného dňa som sa rozhodla, že vyskúšam písanie. Krimipríbehov. Hrozne rada vymýšľam, kombinujem, napínam, riešim. Mám rada, keď spravodlivosť vyhrá! Zvyknem tak postaviť aj svoje príbehy.

Za svoju veľkú nevýhodu považujem môj "nevzťah" k moderným technológiám. Obdivujem, čo všetko sa s počítačom dá, ale v tomto JA patrím do jaskyne! Hlavu mám už unavenú, ťažko prijíma niečo nové, čo prijíma, mne sa to nové už od hlavy odráža!!! Na pamäť sa tiež nemôžem spoľahnúť /kedysi som bola s mojou pamäťou vysoko spokojná - bez preháňania./ Písaním si ju chcem cibriť.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Smelo môžem povedať, že čítanie kníh u dnešnej mládeže vytlačili rôzne hry na počítačoch, notebookoch, tabletoch a neviem na čom ešte /spomínala som, že som jaskynný typ človeka/. Je to škoda! Nemám návod na zlepšenie, pretože IKT sú rozšírené a asi prispeli k pohodlnosti. A mnohí rodičia radšej kúpia deťom tablet, ako by s nimi išli do knižnice, alebo kníhkupectva. Pevne verím, že skupinky knihomoľov ešte existujú!

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Sama som začínajúca, takže radiť neviem. Určite je potrebná zanietenosť pre písanie, mať istú tému, nejakú štruktúru deja budúceho diela. Ja by som najviac potrebovala nejakého predčitateľa, ktorý by ma upozornil, že niečo mi v príbehu nesedí, niečo je málo zrozumiteľné /mne to zrozumiteľné je, lebo viem, čo bude nasledovať, keď to píšem/..., kde som urobila chybu / síce manžel mi hovorí, že ja sa chýb nemusím báť, pretože chyby nastávajú len medzi stoličkou a počítačom. No, má ma veľmi rád. Neuveríš, ale v začiatkoch s prácou na PC, pri písaní emailu, som odpísala svoju nespokojnosť, že adresu mám dobrú, "mail delivery-ovi!!!!"/

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

NIE!

Prezrieť ostatných autorov

Eva ŠubákováEva Šubaková dlhé roky stála za katedrou, teraz chce sedieť nad knihou (sedieť určite nebude tak dlho, aj keby chcela). Bavia ju kriminálky, kde môže vymýšľať, kombinovať, desiť, poukazovať na súvislosti vedúce k odhaleniu vraha, zlodeja, zločinu. V jej príbehoch je zločin vždy potrestaný.