Mária Nováková

1) Predstavíš sa nám trochu?

Obyčajné, skôr tiché dievča. Rada vnímam neprávie a vyjadrím sa tam, kde je potrebný môj hlas.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Vždy som mala rada knihy a rada čítam. Pre mňa je to únik z krutej reality a môžem si predstaviť čo chcem a ako chcem.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Blogovala som a neskôr som začala vydávať knihy v Greenie knižnici. Píšem básne a mám svoj vlastný štýl a viem že sa niektorým ľuďom nepáči. Napísala som Zablatenú princeznú a potom veľké množstvo zbierok. Mnohé mám veľmi rada, napríklad Sľubovali Stenám, Medzi tmou a svetlom alebo Bež, významná. Rada sa zapájam do komunitných projektov a to tak s básňami ako aj s krátkou prózou. Nedávno mi vyšla kniha výrokov.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Mladí čítajú menej, oveľa častejšie nemajú žiadne koníčky. To sa nedá ľahko zmeniť. Tí, ktorých to baví, by mali mať prístup k umeniu a nemali by sa na nich pozerať ostatní ako na divných.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Písať, čítať, rozmýšľať a nebáť sa ísť si za svojim. Nebáť sa sporných tém a vždy myslieť aj na tých, ktorí to budú čítať.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Áno. Nie je to ťažké. Ak vám na niečom naozaj záleží tak si to po sebe prečítajte znovu a znovu.

Prezrieť ostatných autorov

Mária NovákováMária Nováková pochádza z tak trochu neveselej rodiny. Bez matky a bez otca, len so svojimi snami a fantáziami. Čo prežíva, posúva ju vpred i vzad a veľa ďalšieho sa dostáva do jej kníh. Mária je autorkou knižných zbierok a zapojila sa tiež do komunitných projektov Greenie knižnice. Občasne tiež pomáha začínajúcim autorom s hodnotením poézie.

Neverím
Neverím