Matúš Alexander Lavrík

1) Predstavíš sa nám trochu?

Hovorí sa, že podľa úvodu si človek zapamätá autora najviac a tiež jeho knihu (ak nejakú napíše)... ;) Som študent univerzity v Prešove, kde študujem psychológiu, pretože prepracovanosť psychologických javov ma vždy zaujímala. Mám 20 rokov a medzi moje koníčky, resp. hobby písanie kníh, čítanie, hra na gitaru, štúdium psychológie a hlavne spoločenské podujatia, z ktorých sa dá čerpať do života! :)

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Knihy mám veľmi v láske, len ma trošku mrzí, že nemám veľa času na čítanie vzhľadom na štúdium a zamestnanie, ktoré mám popri štúdiu. Okrem povinnej literatúry samozrejme čítam aj vlastnú literatúru (nevyhýbam sa ani detskej fantasy - Artemis Fowl) ale ani vážnejším knihám ako Alchymista od Paola Coelha alebo napríklad od Dostojevskeho a podobne... :)


A čo mi to dalo k životu? Možno kúsok inšpirácie, ako sa pri písaní zlepšovať a hlavne pokoru voči veľkým autorom a snahu stále sa zlepšovať, aby boli moje malé dielka dokonalé, aspoň pre moje oko.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Ako som vyššie spomenul okrem čítania aj píšem. Na to mám akosi tiež menej času, ale vždy, keď príde na mňa zlé obdobie, alebo sa potrebujem vypísať siahnem po notebooku a píšem, čo cítim a komplikujem život postavám v knihách :)


Podarilo sa mi doposiaľ napísať pár krátkych poviedok, ktoré som ešte nikde nepublikoval (najskôr ani publikovať nebudem), pár textov "piesní" a dokončené dve knihy (Realitu tvoria tvoje sny a Tiene Minulosti). Moje dielka sú určené pre všetkých, ktorí majú chuť prečítať si niečo zo života, kúsok emócií a zábavných historiek, ktoré sa niekedy zaujímavo zapletú a trvá dosť dlho kým sa vyriešia! :)

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Ťažko povedať, neviem ako to vo svete momentálne prebieha, ale trend je taký, že mladí skôr sedia pri PC a vymenia klasickú knihu za elektronické čítanie. Nehovorím, že to je zlé, ale vytráca sa to klasické čítanie...

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

V prvom rade je to schopnosť zhodnotiť svoje vlastné schopnosti a nepreceňovať sa... Všetci majú svoje chyby, ktoré treba zlepšovať a postupne ich odstraňovať. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak vás odmietnu vo vydavateľstve, netreba sa vzdávať a nechať knihu "odležať" :) Znova ju skontrolovať a potom skúšať šťastie, prípadne skúsiť vytlačiť knihu na vlastné náklady ;) Je to dobrý pocit spojený z vlastne zarobených peňazí, ktoré vložíte do toho, čo vás baví ;) Netreba sa vzdávať!!! :) Ani ja sa nevzdávam svojho sna...

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Myslím si, že to ani nie je možné... Ukážte mi niekoho, kto to dokáže bez toho, aby kriticky zhodnotil, že to čo napísal sa do diela nehodí. Osobne mnohokrát vymazávam celé odstavce, a keď je kniha dopísaná, celú si ju vytlačím a znova škrtám, opravujem chyby a hodnotím, čo sa tam hodí a čo nie... Potom, keď je to asi po treťom prečítaní fajn, je z toho finálna verzia.


Koniec koncov, ani tá konečná verzia nie je konečná, pretože po malom odklade sa znova venujem oprave prvej knihy, ktorú treba trošku vylepšiť. Predsa len 20 ročný človek má odlišný pohľad na svet ako 16-ročný... ;)

Prezrieť ostatných autorov

Matúš LavríkMatúš Alexander Lavrík je začínajúcim autorom, ktorý má ako každý svoju minulosť, no žije v realite. Je podporovateľom Greenie knižnice a bývalým prispievateľom na všemožných blogovacích portáloch. Psychologická analýza osobnosti človeka je jeho hobby vzhľadom na štúdium psychológie, ktoré mu ale vypĺňa viac času, ako písanie príspevkov na spomenutých blogoch, ktoré boli odrazovým mostíkom pri písaní jeho tvorby.

Realitu tvoria tvoje sny
Realitu tvoria tvoje sny