Peter Hogy Hoferek

1) Predstavíš sa nám trochu?

Som vášnivý cestovateľ, pričom sa snažím svoje rokmi nadobudnuté cestovateľské know-how odovzdávať aj ďalším dobrodruhom, ktorí si chcú plniť svoje cestovateľské sny. Cestujem prevažne stopom, prespávam v stane, alebo u miestnych a stravujem sa ako lokálni ľudia. To mi zabezpečuje maximálne poznávanie navštíveného miesta bez pozlátka a samozrejme za nízku cenu.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Knihy mám rád samostatne, rád čítam cestopisy, či rôzne knihy o rozvoji osobnosti, prípadne aj niečo technické. Keďže na knihy nemám veľa času, snažím sa vyberať si len také, ktoré ma môžu niečim obohatiť alebo inšpirovať.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

Mám na svedomí len jednu knižku a nie je to taká bežná kniha. Je to návod pre cestovateľov, aby vedeli, čo všetko také dlhodobé cestovanie obnáša a ako pri tom neminúť majland. Do knihy „Okolo sveta s palcom hore“ som vložil celé svoje know-how a som veľmi rád, že sa knižke darí a je na ňu skvelý ohlas od čitateľov. Preto sa aj knižka prekladá do ďalších 5 jazykov. Plánujem ešte napísať aj cestopis z môjho 14-nesačného cestovania po svete stopom.

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Neviem, čo by som k tejto téme mal povedať. Asi by som mal nadávať na mládež, že miesto kníh číta len statusy na Facebooku, ako je v móde nadávať. Ale nie, ja si myslím, že kto chce knihy čítať, nech ich číta a koho to nebaví, nech sa venuje niečomu inému.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Podľa mňa je super, keď sa niekto odhodlá napísať knihu. Nie je to ľahké, ja som svoju písal rok a pol. Poradil by som snáď len toto: nevzdávajte sa a píšte. Keď knihu dopíšete, tak si ju ešte niekoľkokrát po sebe prečítajte a snažte sa vžiť do kože človeka, ktorý si ju kúpi. Bude sa páčiť? A ak nie, tak prečo a hľadajte, ako lepšie preformulovať text, či upraviť príbeh. Píšte krátke vety, nech sa dá kniha ľahko a rýchlo čítať a hľavne, nech sa čitateľ nezamotá. No a na záver nezabudnite skôr ako s knihou vyrukujete do vydavateľstva, alebo si ju sám vytlačiť, spýtať sa na názor aspoň pár kamošov (nemusia čítať celú knihu, stačí úryvok), ktorí vám budú vedieť povedať, aký v tom vidia potenciál.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Nenapíšem ani jednu vetu na prvý pokus, som debil? :)

Prezrieť ostatných autorov

Peter HoferekPeter Hoferek rád spoznáva rôzne kultúry, krásy prírody a v neposlednom rade aj seba samého. S batohom na pleciach navštívil vyše 50 krajín sveta. Cestuje s minimálnymi nákladmi, obyčajne sám, alebo vo dvojici. Najradšej spoznáva život obyčajných ľudí na miestach nepoznačenýc turizmom. O svoje nevšedné dobrodružstvá sa delí na svojom blogu hogy.sk, ako aj v pripravovaných knihách.

Okolo sveta s palcom hore
Okolo sveta s palcom hore