Stanislav Hoferek

1) Predstavíš sa nám trochu?

Blázon, človek s ideálmi a s chuťou žiť a spoznávať svet s otvorenými očami. Používateľ Linuxu, poslucháč Deathmetalu, darca krvi, optimista, liberál a ten, kto sa rád zastáva slabších a zraniteľnejších.

Som zakladateľ a hlavný autor Greenie knižnice. Starám sa o posudzovanie a vydávanie kníh, väčšinu grafiky, propagáciu a vlastne všetko. Už od úplných začiatkov, keď vyšli prvé knihy: Vodná planéta I a Linux ako niečo navyše. A som rád, že niektorých autorov Greenie knižnice poznám osobne. Neviem, kde bude Greenie knižnica o niekoľko rokov, ale za 8 rokov sa do nej dostalo (momentálne) 130 kníh, dokonca v rôznych jazykoch. Ak máte čítačku kníh, napríklad Amazon Kindle, je celkom možné, že ste o knihách z našej knižnice už počuli. A hlavne som rád, že vznikli tak úžasné projekty, ako 21 slov a osudov.

2) Máš v láske knihy, predpokladám. Povieš nám niečo o tom, čo dobrovoľne čítaš a čo ti to dalo k životu?

Mám rád knihy? Možno. Mal by som povedať jednoznačné áno, ale nepoviem to. Stretol som výborné knihy, ktoré mi dali toho veľa a narazil som na veľa kníh, ktoré mi nedali vôbec nič. Nepochopenie, úplne iná cieľová skupina, nízka kvalita alebo úplná umelohmotnosť. Dobrá kniha potrebuje osloviť, nie vysypať veci, ktoré autor nemyslel úprimne. Knihy sú jednoznačne fantázia a stereotyp zároveň. Podľa toho, ako je to napísané a čo to prináša. Niektorá kniha je nudná od prvej po poslednú stranu a dobre viete, ako dopadne. Prípadne otravná ako ranné vstávanie a štyri presupy k tomu. Inú môžete prečítať aj 20x a stále niečim prekvapí. Viete, ako to dopadne? Nevadí, aj tak si to chcete vychutnať, pretože to niekedy naozaj stojí za to. Občas sa treba nechať príjemne prekvapiť.

3) Nie len čítaš, ale aj píšeš. Povieš nám niečo o tvojich knihách alebo projektoch? O čom sú, pre koho sú a prečo to všetko začalo?

O čom sú moje knihy? Je to podobné, ako keď sa ma niekto spýta, čo píšem. Píšem toho veľa. Veci, ktoré majú svoju súvislosť i také, ktoré sú jednoducho z inej planéty. Mám kratučké knihy, ktoré sú výsledkom jednoduchej kreatívnej činnosti, ako i rôzne knihy poézie, hry a hernú literatúru a mnoho ďalšieho. Napísal som Vodnú planétu, možno najznámejšiu trilógiu, ktorá je voľne dostupná pre každého. S tým, že aktuálne má dielo štyri diely a ešte aj záverečnú poviedku. Pekná trilógia. Dal som do nej humor, veľa nepochopenia, vlastné náboženstvo, epické putovanie a hlavne som to urobil prístupné pre každého. Young adult sa tomu hovorí v súčasnosti. Alebo teen? Každopádne je vo Vodnej planéte viac dôležitých ženských postáv ako v Pánovi prsteňov a hlavná postava je najzaujímavejšia tým, že je menej zaujímavá, ako všetci ostatní.

Omnoho neskôr sa napísala aj nová séria, Prekliatie temných elfov. Silný príbeh, v ktorom nenájdete humor, ale hororovej atmosféry je viac ako dosť. Čo dokáže urobiť šialenec s neobmedzenou mocou? Ako sa zahrá s ostatnými a koľko utrpenia prinesie len pre vlastné potešenie? Nemalo by sa to porovnávať s dielami ako Hry o tróny, a to aj preto, že v Prekliatí temných elfov je mŕtvych percentuálne viac. Je to tiež dobrá ukážka toho, čo dokáže silný národ, keď postupne slabne a slabne. Kto bude viesť, keď to nikto nechce a nedokáže?

Ak by som popisoval každú jednu knihu, boli by sme tu do rána. A vôbec neviem, ktorého dňa. Napísal som poviedku Skala, celú armádu krátkych učebnicobeletrií Malá kniha... a veľa poézie. Nebojím sa písať inak, ako všetci ostatní. Hodiť tam politiku, absurditu a vykresliť spoločnosť nekompromisne a s humorom, občas veľmi čiernym. Napísal som niekoľko hier (Hrady, Mestá, Chrámy) a veľa kníh o kreatívnom písaní. Predovšetkým sériu Knihy a osudy, ktorá vznikla tak, že som celý projekt režíroval a aktívne sa do neho zapájal. Poďakovanie však patrí hlavne ľuďom, ktorí veľmi pomohli, zapojili sa, opravili nedokonalosti a tak podobne. Pavel, Mária, Terka a ostatní - ďakujem :)

4) Povieš nám niečo na tému čítanie kníh? Čo si myslíš o súčasnej generácii mladých a ich vzťahu ku knihám?

Nie je to tajomstvo, mladí čítajú málo. Sám som toho čítal málo a zobrať do ruky klasickú knihu, to nechce každý. Elektronická sa dostane do rúk len tých, ktorí majú o čítanie skutočný záujem. Koho je to vina? Myslím, že hlavne kníh samotných. Nie sú tak pohodlné, ako filmy alebo sociálne siete na internete. Nemajú v súčasnosti silu ovplyvňovať všetkých. Vždy iba časť. V staroveku, i dnes. Stráca čaro a zároveň ho získava tým, že čítanie čoraz viac minoritné. Môžete si predstaviť čo chcete, z jednoduchých riadkov. Froda s baseballkou, Harryho Pottera na Harley Davidson... o knihy som sa začal zaujímať až vtedy, keď som si uvedomil, že sa o ne zaujíma čoraz menej ľudí. Čítanie prispieva k inteligencii a písanie tiež. A to určite nie je na škodu.

5) Aké rady by sa podľa teba naozaj hodili začínajúcim autorom?

Opraviť niečo nie je hanba. Dokonca aj tento odstavec je práve teraz prepisovaný nanovo. Napísať niečo a zverejniť to s tým, že to nemá najmenšiu chybu - to dokáže iba hlupák, alebo obrovský génius. Bez ohľadu na talent je vždy dobré pozrieť sa na svoje dielko s odstupom času, opraviť chyby (gramatika, štylistika, dej atď). Samostatne i s kolektívom. Nechajte si poradiť, často to nič nestojí a výsledok je oveľa lepší. Môžete nechať niekoho, nech to poriadne skritizuje. Aj dobrých priateľov, prečo nie? Tí pomôžu s niektorými chybami, no pravdepodobne nie so všetkými. Ak urobíte každú zmenu na základe niekoho iného, môže sa stať, že vaše dielo už nebude vašim dielom, ale akousi podivnou stavebnicou, ktorá má od nejakého ideálu ďaleko.

Určite si, čo je pre dielo dôležité. Samozrejme je vždy dobré opraviť gramatiku a podobné veci, bijúce do očí, no ako s dejom? Dej kníh, rôznych článkov a celkovo čohokoľvek sa dá inak pochopiť. Kto ako pochopil Bibliu či Korán? Alebo jednoduché prvotiny mladých autorov? Pýtajte sa, ako si niekto iný vykreslil dej, čo ho úplne zmiatlo alebo potešilo - a spracujte to vy. Tak, aby to bolo vaše dielo, ktoré pochopíte "správne" vy i ostatní. Niekoho nenapadne presne to, čo ste zamýšľali, ale niečo iné, logickejšie.

Môžete použiť sarkazmus, srdcervúce opisy alebo čo len chcete. Vypracovať si štýl, ktorí si môžu zapamätať. Pri týchto prostriedkoch je však veľmi dôležitá rovnováha. Ak chcete sarkazmus, tak nech ho nepoužíva každá postava v každej vete. Podobne ako hrubé písmo, ak sa zvýrazní celý text, tak nie je zvýraznené nič.

6) Posledná otázka je venovaná tak trochu genialite. Vieš napísať knihu alebo zložitejší dokument bez toho, aby sa niečo škrtalo a prepisovalo?

Ak by tá "kniha" mala mať viac ako 5 viet, tak nie.

Prezrieť ostatných autorov

Stanislav HoferekStanislav Hoferek je zakladateľom Greenie knižnice a tiež bláznom so stovkou koníčkov. Dátum výroby je pár (doslova) rokov pred pádom komunizmu, zatiaľ čo dátum spotreby nie je známy. Venuje sa písaniu, ako i vydávaniu a korektúram. Medzi najväčšie koníčky patrí Linux, práca s ľuďmi s postihnutím, vesmír, politika, náboženstvá či lukostreľba.

Sen
Sen