Ako písať originálne?

Slovo originalita znamená... ale to by ste určite mali vedieť. Dobrá kniha, bez ohľadu na to, čo obsahuje, niečo prináša. Bude to len ďalšia zmeska písmen, alebo to bude mať nejakú novú myšlienku? Prípadne nejakú klasickú myšlienku spracovanú... inak?

Niektoré koncepty sa neustále opakujú. Zlá kráľovná, treba poskladať niekoľko kúskov artefaktu, objaví sa smelý princ a už sa roztáča príbeh, ktorý dopadne presne podľa očakávania. Skutočne dobré dielo sa dá napísať len s dávkou tvorivého myslenia, ak to má mať čitateľov a zároveň ak to nemá mať nálepku "štyridsiata ôsma kópia toho a toho príbehu".

Napísať niečo originálne pritom nie je až tak veľmi ťažké. Stačí pridať svoj vlastný humor či pridať niečo, čo inde nie je. Netypické prostredia, vo fantasy dielach vytvoriť vlastnú rasu či jazyk a v neposlednom rade obzvláštniť príbeh tak, aby ostal v hlavách čitateľov. Prečo má Game of Thrones (Hra o tróny) úspech? Okrem iného aj preto, že sa každý teší na nové pokračovanie, ktoré je nakoniec iné, ako sa očakáva.

Pri písaní Vodnej planéty som sa pustil do vlastného sveta, ktorý som chcel odlíšiť od sveta Pána prsteňov. Čím začať? Napríklad postavami. Bral som ako chybu, že je v trilógii Pán prsteňov primálo žien a tak som ich dal viac. Zoberte si svoje obľúbené knihy a zaznačte, čo sa vám nepáčilo a čo by sa dalo urobiť lepšie. V Greenie knižnici je tiež niekoľko kníh o tvorivom písaní.