Ako vytvoriť postavy?

O vydaní kníh sa píše na rôznych miestach na internete, rovnako aj o tvorení postáv. Na niečo príde človek sám a s niečim je dobré nechať si poradiť. Iné rady dá niekto, kto v stovke diel použil 3000 postáv a každá je iná a inak poradí autor dvoch kníh, v ktorých sú len a len upíri a všetci rovnakí.

Čo potrebuje dobrá literárna postava?

  1. Meno
  2. Prostredie
  3. Túžby, priania
  4. Dôvod na činy
  5. Vnútorný konflikt
  6. Perspektíva
  7. Niečo zaujímavé pre čitateľa a autora
  8. Silné a slabé stránky

Prečo práve tieto veci? Je to všetko? Nuž, možno je toho veľa a možno veľmi málo. Záleží na množstve okolností. Hlavná postava by mala byť spracovaná hlbšie, ako niektorá "krátkodobá". Dôvod je veľmi jednoduchý, predstavivosť. Načrtnúť dobré základy, z ktorých si môže každý čitateľ urobiť svoju predstavu.

Meno

Batman, to je meno! Hneď sa vie kto to je, čo to je a ako to s ním dopadne. Dobrý príbeh v pozadí a meno, ktoré si čitateľ zapamätá. Zvoliť dobré meno je veľmi dôležité. Niečo, čo sa dá zapamätať. Len si predstavte detektíva s podivným menom na 40 znakov. Ak by to niekto čítal na hlas, tak si môže zháňať nový jazyk. Meno sa spája s postavou. Muž a netopier dokopy, Batman. Je to ale meno pre superhrdinu. Ak hľadáte postavu do dievčenského románu, určite by to chcelo niečo iné. Ak by ste pomenovali postavu Zuzana, aké by mala mať tá postava vlastnosti? Živá, alebo veľmi pasívna? To je už na Vás. Možno ale priamo v texte spomenúť niečo o vzniku mena a hlavne to, či to tej postave vyhovuje, alebo nie.

Pri mene je mimoriadne dôležité opakovanie. Postava Peter nemôže byť stále Peter. Len si to predstavte. Peter ide tam, potom ide Peter tam, Peter stretne Jozefa a Jozef stretne Petra. To, že má postava kdesi v kalendári meno Peter, ešte neznamená, že musí byť stále Petrom. Kto je to? Sused? Policajt? Optimista? Nazvať ju niekedy tak, inokedy inak. Ako príklad použijem krátky text o vymyslenej postave:

Jano, poď sem! Stále sa len flákaš! Nie, aby si robil niečo užitočné. No tak, fešák, treba umyť riad, nakúpiť, vysypať smeti, povysávať a neviem čo ešte. Tak šup šup ty malý kovboj, nebudem na teba čakať donekonečna.

Prostredie

Málo čo ovplyvní človeka tak, ako prostredie. Vlastne nie len človeka, ale čokoľvek. Iné živočíchy žijú 5000 metrov pod morskou hladinou a iné obývajú vysoké kopce. Voda, atmosferický tlak, zloženie vzduchu a veľa ďalších vecí vytvorilo množstvo rôznych druhov života. Aké vlastnosti by asi mal mladý muž, ktorý práve končí vojenský výcvik? Hodí sa tam napríklad vyššia sila, odhodlanosť niečo dosiahnuť a tak podobne. Vzorná postava by tým mala byť zmenená. Zároveň to ale môže niekoho zmeniť presne naopak a práve to je v literatúre zaujímavé.

Akékoľvek prostredie zanechá stopy na človeku. Na vnútorných vlastnostiach, fyzickom vzhľade a tak ďalej. Len skúste napísať, akí by ste boli, keby ste strávili polovicu života v lese ako lovec. Dobrá kondícia, znalosti prírody, orientovanie v teréne. Na druhej strane by ste toho asi nevedeli veľmi veľa o počítačoch, plážach pri mori alebo objavovaní vesmíru. Dobrý nápad pre knihu môže byť zobrať dve postavy, ktoré sú úplne rovnaké a dať každú do iného prostredia. Budú sa od seba čoraz viac odlišovať, alebo sa budú snažiť nemeniť? Ak máte zmysel pre humor a obidva prostredia poznáte, môže to byť veľmi zaujímavé čítanie.

Túžby, priania

Kto po ničom netúži? Sú takí, samozrejme, no je ich naozaj málo. Takmer každý niečo chce alebo potrebuje. Máte staré auto a chceli by ste nové? Alebo by ste chceli rodinný dom namiesto podnájmu? Literárna postava taktiež. Chcete vydať knihu a urobiť ju zaujímavou, tak postavám určite neberte ich túžby. Niekto chce nič nemeniť a iný túži po obrovských zmenách. Dobrý nápad je zvýrazniť silu určitej potreby. Napríklad chlapec a dievča idú do kina. Dievča hlavne preto, aby si pozrela film a chlapec hlavne preto, aby bol s ňou. Ktorá z týchto túžob je silnejšia? Nastavte to podľa svojho želania, dobre tým predstavíte svoje postavy.

Dôvod na činy

Rytier Alojz sa vybral do drakovej jaskyne. Prečo tam išiel? Aby sa upiekol v brnení? Aby si niečo dokázal zabitím draka? Aby zachránil princeznú? Rovnako ako pri túžbe, dôvod na jednotlivé činy môže mať rôznu silu. Ak sa niekto rozhodne prejsť cez púšť, musí byť na to dobrý dôvod. Alebo môže byť na tom tá postava psychicky veľmi zle. Čo je taktiež dôvodom.

Vnútorný konflikt

Urobiť to? Neurobiť to? Zmeniť sa pre niekoho, alebo nie? Len málokto je úplne dobrý alebo úplne zlý. Niekto môže byť dobrý, no môže prejsť na "zlú" stranu, ak z toho bude niečo mať. Veľa peňazí, slávu, čokoľvek. Zaujímavý príklad je v Hviezdnych vojnách. Anakin, kladná postava, prejde na stranu zla, aby urobil niečo dobré. Jeho syn dostane rovnakú možnosť, no na stranu zla neprejde.

Niečo zaujímavé pre čitateľa a autora

Zaujímavé, mimo reality, totálne OFF TOPIC. Hodí sa to? Niekde áno, niekde nie. Len si predstavte rozprávku o Červenej Čiapočke, kde by vlk bol zároveň votrelec z inej planéty a zožral by ho zmutovaný horár. Návod na niečo veselé, určené pre ľudí hľadajúcich zábavu. Postava však môže byť zaujímavá niečim úplne iným. Bojovník v Druhej svetovej, ktorý by bol radšej na tej druhej strane, má problémy s alkoholom, trpí depresiami a neznáša tekvicový prívarok. Zaujímavá postava. Netreba to však s umelým menením preháňať. Skutočne zaujímavá postava, do ktorej sa môže čitateľ vžiť, je v prvom rade uveriteľná.

Silné a slabé stránky

Každý je v niečom dobrý a v niečom nie. Niekomu idú jazyky, ale nejde matematika a naopak. Každý superhrdina má svoje silné stránky, obyčajne vysokú inteligenciu alebo fyzickú silu, zároveň však aj slabosť. Superman mal slabosť, Spiderman tiež... nech píšete o komkoľvek, každý má slabú stránku. Niečo, čo nedokáže, alebo dokáže len s problémami. Príkladom môže byť chlapec, ktorému ide škola, šport i ťažká práca, no stáva sa neistý pri dievčati.

Dúfam, že dané riadky Vám pomohli (nielen) pri tvorbe postáv do poviedky či románu :)