Čo by mala dobrá kniha obsahovať?

Dobrá kniha je niečo ako zlá kniha, ale je dobrá. Zaujímavá myšlienka? Alebo ani nie? Tak či onak, dobrá kniha by mala mať nejakú myšlienku. Niečo, čo sa prenesie od autora k čitateľovi. Názor, posolstvo, nejaké to múdro, ktoré nie je písané od písmena k písmenu, ale treba to trochu hľadať.

Okrem toho by mala mať kniha dôvod, prečo čítať ďalšiu a ďalšiu stranu. Zaplietanie diela až k rozuzleniu, zaujímavo vytvorené postavy a dobrá vec je tiež humor či približovanie niečoho čitateľovi. Udalosti, sny, filozofie, čokoľvek. Hlavne v beletrii je obrovský rozdiel, ako sa robia opisy či ako veľmi "prekvapivo" pôsobia udalosti. Ak čitateľ dostane vždy len to, čo očakáva, rýchlo stratí záujem.

V knižných a nielen knižných príbehoch je dôležitý konflikt. Niekto s iným názorom, využívajúci iné silné a slabé stránky alebo jednoducho niekto, kto sa nebojí hľadať cestu aj tam, kde ju ostatní nevidia alebo nechcú vidieť.

Hore uvedené riadky sú samozrejme určené pre klasickú beletriu. Niečo iné sa očakáva od kuchárky či od knihy básničiek. Aby bolo vaše dielo hodnotné, musí mať niečo netypické a zároveň vysvetlené vhodnou formou. Ak by boli všetky básne rovnaké, čitateľovi by stačilo prečítať jednu.