Ako urobiť popis knihy?

Kniha nezačína prvou kapitolou, ale popisom. Dobrý popis má dve úlohy, zaujať ľudí a zároveň ich odradiť. Je to možno zvláštne, ale je to tak. Aby popis zaujal, musí byť samozrejme bez gramatických a štylistických chýb. Inak by sa do bezchybnej knižky málokto pozrel. Popis je určite dobré neriešiť sám, dať to niekomu na kontrolu a spoločne urobiť čo najlepší výsledok na rozumný počet znakov. Dobrý počet je 300-700 znakov vrátane medzier (spočítať pomôže napríklad aj naša kalkulačka).

Popis je často lepší dlhý ako krátky s tým, že ho niekto preškrtá. Ak ale dáte krátky text a niekto iný, kto možno knihu vôbec nečítal, ho bude predlžovať, môže to knihu poriadne potopiť. Do popisu určite nedávajte superlatívy, že je to najlepšia kniha tohto žánru alebo niečo podobné. Dobrý recept je spomenúť nejakú postavu, jej cieľ, nahliadnuť trochu do dobrodružstiev či pridať nejakú zaujímavosť z písania.

Popis by mal zároveň odradiť tých, ktorí hľadajú niečo úplne iné. Tak napríklad napísať do neho, že je to poézia, sa určite oplatí ak nechceme, aby to čítal niekto, kto o poéziu naozaj nemá záujem.