O Greenie knižnici

Úplný začiatok

Nie je tak úplne ľahké povedať, kde to všetko začalo. Vlastne kde je jasné, ale odpoveď na kedy je náročnejšia. Jeseň roku 2010. Dnes už neznámy deň a mesiac. Začínalo sa s tým, že sa vytvoril úplne jednoduchý TXT dokument, neskôr upravený ako jednoduché HTML. Žiadne nástroje alebo niečo podobné, iba text na stiahnutie. V troch formátoch: PDF, ODT a TXT. Medzi prvé knihy sa zapísala prvá kniha Vodnej planéty, najskôr pomenovaná len jednoducho Vodná planéta. Druhá knihou, ktorá bola síce neskôr začatá, ale skôr dokončená, bola Linux ako niečo navyše.

Vodná planéta

História Vodnej planéty je tak trochu komplikovaná. Nie som hrdý na to, že je to dielo z viac strán nedokonalé. Má ale obrovskú výhodu. Práve vďaka tomuto dielu sa podarilo precvičiť si umenie písania na niečom, čo bolo na mňa naozaj rozsiahle. Vodná planéta mala byť klasická knižka, ktorá by sa dostala do obchodov s knihami. Vedľa velikánov moja milá knižka, no prečo nie? Skôr, ako bola prvá kniha dopísaná, čo bolo presne 2 dni pred Vianocami, som sa rozhodol urobiť z nej trilógiu. Hlavnú vinu, ak sa to dá tak povedať, majú vydavateľstvá. Poslal som niekoľkým vydavateľstvám svoje dielko a dostal som neskutočný počet ignorácii. Menšie vydavateľstvá, ako napríklad Fragment, mi odpísali. Nemajú záujem. Škoda. Tie väčšie, ako napríklad Slovenský Spisovateľ alebo Ikar, to jednoducho odignorovali. Inak, Vodná planéta priniesla náboženstvá, neznáme civilizácie, zvláštne dejiny a hromadu čierneho humoru. Trilógia skončila, ale po niekoľkých rokoch vyšiel štvrtý diel, ako i celkové zakončenie série.

Greenie knižnica sa rysuje

Chcel som teda urobiť niečo ako vlastné vydavateľstvo. Také malé, veselé... niečo, kde by sa mohli knihy vydať pod podmienkami, ktoré určujem ja sám. Týkalo sa to predovšetkým formátov. Keď mi kamarát Erik napísal, že by si prial knihy vo formáte PDB, neodignoroval som ho. Myslím dokonca, že som urobil to najlepšie, čo som mohol. Viedol som diskusiu s ním a s ostatnými. Asi nikdy nepoužijem tie dokumenty vo formáte PDB, no keď zoberiem do úvahy, že konvertovanie do tohto formátu netrvá takmer nič a len málo diel sa dáva aj do PDB, bolo to jasné. Vlastný projekt znamená hlavne prispôsobenie pre mnou určenú skupinu ľudí. Vyhovuje PDF? Nech sa páči, stiahnite si ho. Nevyhovuje? Tak tu je toto a toto a toto. Odkedy bolo pridané PDB, tak sa nikto nesťažoval na to, že by chýbal nejaký formát. Navyše pribudla jedna maličkosť, počítadlo normostrán. Rovnaké ako na normostrana.sk, ale s niečím navyše.

Vzťah s root.cz knižnicou

Medzi najsťahovanejšie knihy na root.cz/knihy patrí staručký Ubuntu Manuál, o ktorý sa už veľmi dlho nestarám. Kniha Linux ako niečo navyše sa tam dostala ako moje druhé dielo. Amatérsky text, určený skôr pre začiatočníkov, medzi odbornými publikáciami. O nejaký čas tam pribudla aj tretia kniha, Príručka k hre Bitka o Wesnoth. Komunita root.cz je fakt zlatá, dostal som niekoľko dôležitých rád práve tu. No a na LinuxOS som našiel hatera, ktorý sa pokúšal knihu o Wesnothe za každú cenu znemožniť, ešte pred vydaním. Viedlo to len k zlepšeniu vtedy ešte malej (a stále malej) knižnice. Linux ako niečo navyše a Príručku k Wesnothu si stiahlo viac ako 3500 ľudí z Root.cz knižnice.

BOXY

Ako rástla knižnica o nové tituly, prišla nutnosť upraviť rozhranie. Namiesto rôznych HTML šablón som sa rozhodol urobiť vlastný systém. Pretože mi nefungovali databázy, vytvoril som zvláštne čudo poskladané z HTML a CSS, nazvané BOXY. Verte alebo nie, išlo skutočne o boxy. Štvorce a obdĺžniky. Išlo o princíp, ktorý mal zvláštnu výhodu - dokázal zabrať akýkoľvek priestor. Od maličkých mobilných zariadení po displeje 2560x1600. Štvorce sa ukladali do mriežky a vošlo sa do nich všetko dôležité. Bez PHP, databáz, javascriptov a neviem čoho ešte. Zaujímavý nápad, no esteticky to nebolo veľmi pekné.

Rs-design.sk a Silverstripe

Zmena prišla po tom, čo som spoznal na Barcampe v Žiline dvoch ľudí, expertov na webové technológie. Róbert Šlachta poskytol túto subdoménu na dobrom hostingu, na ktorej zatiaľ nebol ani najmenší problém a zároveň som sa stretol s človekom, ktorý mi ukázal Silverstripe. CMS, v ktorom boli písané aj tieto riadky. Pre jednoduchosť a okamžitú funkčnosť bolo možné poskladať knižnicu do týchto "rozmerov" prakticky okamžite. Nový vzhľad a hromada nových funkcii presvedčili zatiaľ dvoch autorov, aby sa pridali k dielu.

Vzťah s bookfan.eu

Hľadal som dlho partnera, ktorý by mal zaujímavý vzťah ku knihám. Našiel som Bookfan a prepojil som svoje knihy s ich výbornými možnosťami diskusie. Na jednej strane ssom sa snažil Bookfanu pomôcť kde sa dá a samozrejme sa zabaviť, na druhej strane sa práve na Bookfane našli ľudia, ktorí pomohli ďalej propagovať a zlepšovať knihy z Greenie knižnice. Bookfan bohužiaľ už dávnejšie odišiel do kremíkového neba.

Kto teraz sme?

Text, ktorý teraz čítate, vznikol už dávno a bol aktualizovaný v Máji 2016. Už tu nie je 10 kníh, ale približne 80. Z projektu jedného človeka sa stal veľký projekt, na ktorom sa podieľajú desiatky ľudí. Kníh je toľko, že sa musia organizovať cez kategórie. Knižnica prešla cez značnú modernizáciu a všetky knihy sa prehodili do nového vzhľadu. Navyše sa zjednodušila údržba. Každý jeden súbor je na svojom mieste a celá knižnica, aktuálne nahodená do statického HTML, sa môže kedykoľvek presunúť naozaj kdekoľvek. Pribudlo prispôsobenie pre mobily, A5 formáty či najrôznejšie možnosti práce i zábavy.

Najvyššie poďakovanie, alebo bez koho by to nešlo

Taký ten best off ľudí nie je ľahké napísať. Predsa len, tých ľudí, ktorí s tým pomohli, je naozaj veľa. Rozhodne ale nie je žiadny koniec, iba začiatok. Okrem zabezpečenia stránky, čo som už spomínal ľudí, spomeniem aspoň tieto 3 mená: Anežka Bubeníčková alias Masožravá palma, Aďa Hanešová alias Pažitka žraloková a Petr Krčmář. Za čo všetko? Nuž, to by asi bolo na veľmi, naozaj veľmi dlhý článok. Vlastne už tu jeden je, konkrétne tu pod menom autori :)

Wikipedia friendly

Všetky textové alebo audiovizuálne diela a ďalší obsah môže byť po dodržaní podmienok CC (Creative Commons) byť umiestnený na iných stránkach, na Wikipédií a príbuzných projektoch či na miestach určených na podporu vzdelania. Súhlasíme s tým, aby boli na Wikipédií a Wiki Commons uvoľnené hudobné skladby (napríklad Keep Falling z albumu Madness), obálky kníh (napríklad obálka knihy Vodná planéta II: Vyšší záujem) a akékoľvek screenshoty knižnice.

Licencia: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Kontaktná osoba: Stanislav Hoferek, shoferek@gmail.com

Bez DRM ochrán

Naše knihy nemajú DRM a nič, čo by znemožňovalo kopírovanie a obmedzovalo čitateľov

E-book formáty

Všetky knihy sú aj v e-book formátoch, môžu sa vložiť do Amazon Kindle a iných čítačiek

PDF na tlačenie

Pripravili sme pre vás možnosť vytlačiť knihu na minimum strán vo formáte A4

A5 formáty

Ak potrebujete tlačiť na A5, alebo preferujete čítanie PDF dokumentov vo formáte A5, pri väčšine kníh máte tento formát k dispozícií.

Zdrojový súbor

Každú knihu môžete upravovať, k dispozícii sú pôvodné i zmenšené verzie

Slobodné licencie

Vďaka Creative Commons môžete naše knihy čítať, šíriť, použiť ako podklady či detailne upravovať

Preklady

Všetky naše knihy sú v slovenskom alebo českom jazyku, ale pripravili sme aj strojový preklad

Rozhovory

Ponúkame rozhovory so spisovateľmi, niečo o ich začiatkoch, niekoľko dobrých rád či názory na škrtanie v diele

Puzzle

Radi skladáte puzzle? Architektúra, humor, počítačové puzzle alebo skladačky špeciálne pre ženy

Články

Greenie knižnica má niekoľko článkov, napríklad o vytváraní literárnych postáv alebo na tému normostrana

Kontrola textov

Máte text, ktorý by ste chceli dať do knihy? Radi s tým pomôžeme a zadarmo urobíme gramatickú, štylistickú a dejovú kontrolu

Kalkulačka znakov

Greenie kalkulačka spočíta znaky, normostrany, Klárkohodiny, minúty čítania či to, v koľkých SMS správach by sa dal text poslať

Prehľad zmien

U nás sa stále niečo deje. Prezrite si prehľad zmien pre viac informácii, sú tam novinky ohľadne kníh i knižnice samotnej

Kategorizácia

Naše knihy majú vlastný systém na kategorizáciu, tzv. GKBN. Vďaka tomu možno určiť, či je kniha vhodná pre deti či obsahuje humor

Množstvo žánrov

Aké knihy máte najradšej? Greenie knižnica má diela z rôznych žánrov. Psychologické romány, poéziu, návody, detektívku či hádanky

Komunitný projekt

Ktokoľvek sa môže zapojiť, nikto nás necenzuruje a neobmedzuje. Žiadne DRM, len online knihy zadarmo v rôznych formátoch

Naši partneri

vsetko.info - katalóg webstránok

Katalóg internetových stránok

webkatalog.xyz
Inzerujte v našom webkatalógu svoje webstránky úplne zadarmo

Knižný katalóg
Československý katalóg webstránok, špecializovaný na knihy a eknihy.